شنبه ۱۰ آیان ۱۳۹۹

اوقات شرعی

سرویس : سیاسی
زمان : ۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۴۳
شناسه خبر: ۹۳
 
پهپاد‌های یمنی حامل پیام توقف جنگ بودند/کمپانی‌های تسلیحاتی٬ انبار ذخیره عربستان شده اند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری توجه جریان‌های عراق به ایران را نمایش داد
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت:اگر سعودی‌ها پیام شلیک ۱۰ پهپاد یمن را نگیرند، حمله بعدی انصارالله گسترده‌تر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طایفه نارویی:

باشگاه خبرنگاران جوان حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی، فاطمه زهرا نصراللهی؛ بامداد روز شنبه (۱۴ سپتامبر) نیرو‌های یمنی در واکنش به ادامه جنایت‌های ائتلاف متجاوز علیه مردم این کشور، تاسیسات آرامکو عربستان را هدف حمله پهپادی قرار دادند که این امر کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت ریاض را به دنبال داشت.

در همین رابطه خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  با سعد الله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه، مصاحبه‌ی تفصیلی انجام داد.

کمپانی‌های تسلیحاتی  به عنوان انبار ذخیره عربستان عمل می‌کنند/
شورای امنیت و سازمان ملل بخشی از سازوکار جنگ در منطقه ما هستند

باشگاه خبرنگاران جوان: حدود پنج سال است که ریاض، یمن را مورد حمله قرار می‌دهد و غرب و سازمان‌های بین المللی سکوت  اختیار کرده اند، اما زمانی که یمنی‌ها به دفاع مشروع از خود می‌پردازند٬ آمریکا به صورت علنی از آنها حمایت می‌کند. دلیل این سکوت و در مقابلش حمایت‌های واشنگتن از عربستان را چه می دانید؟

 زارعی: باید باور کنیم که در مقابل ما نه یک کشور٬ بلکه یک جبهه‌ کامل قرار دارد که از جنبه‌های حقوقی متکی به سازمان ملل و شورای امنیت بوده و از نظر سیاسی متکی به انواعی از ائتلاف ها، از لحاظ اقتصادی متکی بر ساختار‌های قوی اقتصاد بین الملل و از حیث فرهنگی متکی بر انواع رسانه‌ها است. همچنین این جبهه در بعد امنیتی هم بر یک سلسله جنگ افزار و طراحی‌های نظامی تکیه دارد.

جنگ صنعا مبتنی بر قطعنامه سازمان ملل است در نتیجه این سازمان خارج از قاعده به حساب نمی‌ آید بلکه بخشی از سازوکار جنگ در منطقه ماست. علاوه براین جنگ عربستان علیه یمن هم در ۶ فروردین ماه ۱۳۹۴  آغاز شد و این قطعنامه هم در تاریخ ۲۵ فروردین همان سال صادر شده است و  براساس آن جنگ ریاض علیه صنعا مشروع معرفی می شود و از محاصره، بستن فرودگاه و دریا همچنین محاصره زمینی یمن پشتیبانی و کشور‌ها را مکلف می‌کند که هر محموله‌ای که از زمین، دریا و هوا قصد حرکت به سمت صنعا را داشت بازرسی و متوقف کنند.

برمبنای قطعنامه سازمان ملل هر اقدامی که کمکی به مردم یمن در زمینه غذا، دارو، مصالح و جنگ افزار محسوب شود، ممنوع است و کشور‌های دنیا  را مامور می کنند تا  جلوی این مسائل را بگیرند، پس شورای امنیت و سازمان ملل بخشی از سازوکار جنگ در منطقه ما هستند. در رابطه با ائتلاف ها هم   آمریکا با اروپای یک ائتلافی دارند، همچنین  واشنگتن با کشور‌های عربی هم ائتلافی دارند، که این ها  هم در خدمت جنگ سعودی قرار دارد.

 همینطور در بعد جنگ افزار ها هم سعودی‌ها گویا چک سفید امضاء از کمپانی‌های فروش سلاح دارند، زیرا محموله‌هایی که بر سر مردم یمن ریخته می‌شود، در پایان اقدام  صورت حسابش برای سعودی‌ها  کشیده می‌شود، یعنی دستور این است که بدون آنکه قبلا درباره قیمت جنگ افزاری توافقی بین سعوی‌ها و مثلا انگلیسی‌ها انجام شده باشد٬ محموله را در اختیار عربستان ریاض می گذارند، یعنی کمپانی‌های تسلیحاتی در به عنوان انبار ذخیره عربستان عمل می‌کنند؛ بنابراین نباید توقع داشته باشیم که جنگی که غرب و ریاض بر سر آن توافق کرده باشند٬ در زمانی که به سمت کشتار مردم بی گناه پیش می رود٬ دست از حمایت های خود بردارند. جنایاتی از قبیل اتفاقاتی که سعودی‌ها هر روز در بازار ها، مساجد، بیمارستان، مدارس، خیابان‌ها و خانه‌های یمنی انجام می‌دهند و تمامشان هم مخالف با کنواسیون‌های بین المللی و جنایت جنگی است.

ترامپ چند روز گذشته در توجیه حمایت‌هایی که از عربستان می‌کند گفت که هیچ جای دیگری وجود ندارد که کالا‌های ما را با قیمت بالا بخرد و ما بتوانیم هر کالایی را به آنجا صادر کنیم، پس این موضوع یعنی این جنگ یک جریان توافق شده است. نکته جالب این جاست که ملت یمن که در محاصره قرار گرفته است توانست، دست برتر را در این صحنه داشته باشد و این موضوع همان چیزی است که کمر تمام این‌ها را می‌شکند و به آن‌ها ثابت می‌کند که ائتلاف‌ها و اتحاد سرنوشت ساز که منطقه  در آینده نیست بلکه عزم ملت‌ها سرنوشت آن‌ها را در این منطقه تعیین می‌کند.

بن سلمان با ژست مخالفت با وهابیت در صدد کسب محبوبیت است

باشگاه خبرنگاران جوان: محمد بن سلمان در ابتدای تصدی ولیعهدی وعده داد که تا سال ٢٠٣٠ اقدامات جدیدی انجام می‌دهد تا به زعم خود نشان دهد٬ با پیشینیان خود فرق دارد و در همین راستا هم اقداماتی مانند دادن اجازه خروج از کشور به زنان بدون اذن همسر را عملیاتی کرد، اما همچنان به جنایت خود در یمن ادامه می‌دهد. نظر شما در رابطه با تضاد‌های رفتاری آل سعود چیست؟ به باور شما عملیات اخیر انصارلله تا چه حد بر بلند پروازی‌های بن سلمان تاثیر داشته است؟

 زارعی: اظهارات محمد بن سلمان در مورد اعطای آزادی‌ در جامعه عربستان سوءتفاهمی به وجود آورده است. زیرا برخی‌ تصور کرده اند که قرار است از لحاظ آزادی‌ها و مسائل مرتبط با حقوق و اختیارات افراد در ریاض اتفاقی بیافتد و بن سلمان آغازگر سلسله اصلاحات اجتماعی خواهد بود. این تصور که برخلاف نظر وهابیت و جو عمومی خاندان سعودی شاهد تغییرات بنیادبن در این کشور خواهیم بود واقعیت ندارد.

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چرا ولیعهد سعودی‌ چنین موضوعاتی را مطرح کرده است باید به شرایط زمانی نگاه کنیم؛ بن سلمان حدود دو سال پیش این مسئله را مطرح کرد، در آن زمان رسما در محافل سیاسی گفته می‌شد که جنگ عربستان علیه یمن نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و سعودی‌ها نخواهند توانست وضعیت را به نفع خوشان تغییر دهند٬ از این حیث فشار بسیار زیادی روی بن سلمان وجود داشت. همچنین از داخل آل سعود هم این زمزمه بلند شد که وقتی شما به پیروزی نمی‌رسید چرا چنین جنگ پر هزینه ای را ادامه می‌دهید؟ در نتیجه بن سلمان ناگزیر شد تعدادی از این افراد را بازداشت و اموالشان را مصادره کرده و بگوید که اگر سکوت اختیار نکنید شما را از هست و نیست ساقط می‌کنیم.

در چنین فضایی بن سلمان برای اینکه وضعیت مناسبی برای خود در جامعه فراهم کرده و خلع فقدان حمایت از درون خانواده را پر کند، سلسله موضوعاتی که از قدیم در عربستان مطرح بود را بیان کرد. بعد از مدتی هم شاهد بودیم که مسئله خاشقچی پیش آمد و فشار‌ها بر روی ولیعهد عربستان افزایش یافت. در نتیجه او احتیاج بیشتری به سخن گفتن از این موضع پیدا کرد که قرار است به زن‌ها آزادی‌های بیشتر داده شود و جامعه ریاض از مذهبی به سمت شکل غیر مذهبی حرکت خواهد کرد. این حرف چند مخاطب داشت بخشی از مخاطبان آن داخلی بودند چراکه وهابیت در جامعه عربستان محبوبیتی ندارد و از ۱۹  میلیون نفر جمعیت ریاض تنها نیم درصد را وهابی‌ها تشکیل می‌دهند٬ یعنی حتی تمام حنبلی‌ها، وهابی نیستند و تمام کسانی که در ریاض، قصیم و وائل زندگی می‌کنند هم وهابی به حساب نمی آیند.

جمعیت وهابی در عربستان حداکثر نیم درصد جمعیت عربستان را تشکیل می دهد و این نیم درصد تعیین هویت می کند حتی در منطقه شافعی نشین عربستان در تابلو‌های مساجدشان فتوای علمای وهابی نصب شده است خب این‌ها شافعی اند حنبلی هم نیستند که فقه حنبلی بخواهد بر آنجا حاکم باشد. نه تنها در داخل عربستان بلکه در تابلوی اعلانات مساجد قطر و کویت فتوای علمای وهابی را می‌بینیم البته در یمن هم تا پیش از این مسائل همین بود درحالی که آن‌ها زیدی بودند. درحالی که زیدی‌ها شعبه‌ای از شیعه بودند، بنابراین معلوم است که وهابیت در آنجا محبوبیت ندارد و این یک زمینه‌ای بود که بن سلمان می‌خواست با ژست مخالفت با وهابیت برای خود در محیط داخلی کشور کسب محبوبیت کند.

فضای بین المللی و منطقه‌ای هم که به دلیل افراط گرایی‌های گروه‌هایی نظیر داعش و النصره در جبهه مقابل تفکر وهاب قرار داشت بنابراین سخن گفتن از یک موضع ضد وهابی برای منطقه هم یک نوید به حساب می‌آمد از جمله برای ایران. در سطح بین المللی همین فضا حاکم بود به همین جهت ولیعهد عربستان گمان کرد می‌تواند یک برگی را روی میز بگذارد  و به عنوان یک برگ قاطع و حل کننده مسئله جلو ببرد، ولی این سکه تقلبی است یعنی خود بن سلمان اعتقادی به آزادی ندارد و یکی از  نمونه های آن قتل خاشقچی بود.

خاشقچی مخالف سعودی ها نبود بلکه در موضوعاتی انتقاد  داشت، اما آن‌ها یک منتقد ملایم را به قتل رساندند، بنابراین مشخص است که اظهارات تاکتیکی بود، ولی متاسفانه این تاکتیک حتی در ایران هم به این عنوان که بالاخره جامعه عربستان در حال رفتن به جامعه سکولاریسم به مفهوم رایج آن است در حالی که چنین نبود، بلکه کل سیستم عربستان همین الان هم سکولار و حتی وهابیت هم سکولار است. مگر از احکام شریعت در عربستان غیر از اینکه تعدادی از فقها را گردن بزنند چیز دیگری  اجرا می‌شود؟ کجای آنجا اسلام است، بنابراین آن جا پیش از این  هم سکولار بود.

آرامکو بزرگترین شرکت نفتی دنیا ترکیب آمریکایی_سعودی دارد

باشگاه خبرنگاران جوان: آرامکو قلب تپنده صنعت عربستان بود و انصارالله یمن به دنبال دفاع از خود به تازگی آن جا را مورد حمله قرار داده است که  این موضوع تاثیر بسیاری در تولید نفت ریاض در برداشت. شما اهمیت و اثر گذاری آرامکو در اقتصاد جهانی، همچنین نقش آن در آینده عربستان سعودی را چطور ارزیابی می‌کنید؟ همچنین مهمترین پیامد اقتصادی اقدام انصارالله به عربستان چیست؟ برخی معتقد هستند که یمنی‌ها حمله‌ای نکرده اند بلکه اقدامات آن‌ها دفاع و عمل متقابل بوده است. شما چه نظری دارید؟

زارعی: در واقع آرامکو به یک تعبیری بزرگترین شرکت نفتی دنیا به حساب می‌آمد و هنوز هم به حساب می‌آید، یعنی اولین شرکت نفتی دنیا آرامکو است که ترکیب آمریکایی_سعودی دارد و اصالتا هم متعلق به واشنگتن است. به عبارت دیگر آمریکا  مدیر عامل و مسئول آرامکو  را انتخاب و مقررات آن جا  را تعیین می‌کند، بنابراین یک شرکت بزرگ آمریکایی به حساب می آید و از آنجایی که سعودی‌ها بزرگترین منبع ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارند، آرامکو شرکتی بود که می‌توانست ادعا کند طی دهه‌های آینده هم سیطره بر مسائل نفتی را حفظ خواهد کرد، درنتیجه این موقعیت با توجه به اینکه چیزی در حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز در اینجا استخراج  و حدودا همین مقدار هم صادر می‌شد(نفت در داخل عربستان مصرف زیادی ندارد برخلاف ایران که تقریبا نیمی از استخراجمان صرف مصارف داخل می‌شود) بنابراین ۱۰ میلیون استخراج یعنی حدود ۱۰ میلیون صادرات.

با این تفاسیر می توان فهمید که چنین موقعیتی از چه درجه‌ای از حساسیت برخوردار است و این حساسیت بالا چه اقتضایی می‌کند. در واقع  سیستم‌های امنیتی بسیار پیچیده باید از چنین تاسیساتی مراقبت کند و  می‌دانیم که سیستم دفاعی که در منطقه حریص و بقیق تعبیه شده بود از سیستم دفاعی ریاض پیشرفته‌تر بود، لذا این مسئله که سیستم تهاجمی یمنی‌ها ۱۰۵۰ کیلومتر مسیر را طی کند و ۱۰ هواپیما پهپاد بیاید و وارد این منطقه شود سپس هر ۱۰ پهپاد  هم بمب‌های خود را روی مخازن نفتی خالی کنند و بعد از آن سعودی‌ها و آمریکایی‌ها از این رویداد باخبر شوند،  افتضاح بسیار بزرگی به خصوص برای آمریکایی به حساب می آید، چراکه این خسارت یک خسارت معنوی دراز مدت  در بردارد. اعتبار تجهیزات آمریکایی در اینجا زیر سوال رفته است، لذا می‌بینیم که روس ها با زرنگی در این افتضاح بحث تجهیزات  اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ خود را مطرح کردند.

یمن به فناوری بسیار پیشرفته دست پیدا کرده است/

ایران به هر میزان از فناوری دسترسی یابد در اختیار متحدین خود قرار می‌دهد

باشگاه خبرنگاران جوان: ناکامی سامانه‌های دفاعی پاتریوت عربستان (ساخت آمریکا) در برابر موشک‌های یمنی، بی اعتمادی به تسلیحات آمریکایی را بیشتر کرده است، برخی این رویداد را نشان از شکست تسلیحاتی آمریکا می‌دانند. تحلیل شما چیست؟ (ایران هم پهپاد آمریکا را به راحتی زد) این تصاویر رنگ باخت)

 زارعی: پاسخ به این مسئله دو چیز است یکی اینکه واقعا آن چیز‌هایی که در تبلیغات به عنوان توانمندی سیستم‌های دفاعی آمریکایی مطرح می‌شد، واقعیت نداشته و دروغ بود. مطلب دوم این است که واقعا یمنی‌ها به یک فناوری بسیار پیشرفته دست پیدا کرده این موضوع مهمی است که یک چنین دانشی وجود دارد. ما کتمان نمی‌کنیم که دانش تولید سلاح‌ها و پهپاد‌های یمنی را ما در اختیار آن‌ها قرار دادیم، آموزش  و نمونه‌های اولیه را یمنی‌ها در کنار ما در ایران و زیر نظر مهندسین ما تولید کرده اند و  تهران هم به آن افتخار می‌کند. ولی این ۱۰ پهپاد داخل یمن ساخته شده است.

 موشک‌هایی که گاهی مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری را طی کرده و نقطه‌ای را  هدف می گیرند٬ همگی داخل یمن تولید شده است.آمریکایی٬ اروپا و روسیه هنگامی که به نقطه‌ای از توانمندی می‌رسند آن علم را به عنوان یک ابزار قوی اقتصادی که به شدت باید از آن مراقبت شود و به هیچ وجه نباید در دسترس دیگری قرار بگیرد نگاه می‌کنند همچنین مسائل انسانی در اینجا کنار می‌رود، ولی جمهوری اسلامی ایران به هر میزان فناوری را در اختیار  داشته باشد متحدین خود را هم محروم نخواهد کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان: یکی از نماینده‌های انصارالله  در پیامی  اعلام کرد که روسیه هم حق دارد مانند سایر کشور‌ها و ترکیه پیشنهاد اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰  بدهد و موردی ندارد. تحلیل شما چیست؟

 زارعی: آقای محمد علی الحوثی با این  پیام خود به آقای پوتین طعنه زد. در واقع در صحبت‌های  پوتین دو نکته وجود داشت اول اینکه ما شما را به گفت‌وگو دعوت می‌کنیم که مورد استقبال یمنی‌ها قرار گرفت و سپس خطاب به عربستان گفت که ما حاضریم به شما اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ بفروشیم که این جمله

اش از سوی یمنی‌ها با واکنش مواجهه شد.

 فشار یمنی‌ها  در روز های آینده برای رسیدن به پایان جنگ بیشتر می‌شود

باشگاه خبرنگاران جوان: دلیل خاصی داشت که در این برهه یمنی‌ها تاسیسات آرامکو را مورد هدف قرار داده اند؟

 زارعی: در حقیقت جنگ یمن باید متوقف شود، استراتژی یمنی‌ها بر این امر مبتنی است که هرچه سریعتر جنگ را متوقف کنند و این منطق درست، انسانی و سیاسی است و همه هم آن را تایید می‌کنندکه صلح باید آغاز شود. همچنین آقای محمد علی الحوثی گفت که ما یک سلاح به نام صلح داریم که از اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ بالاتر است، این صلح یعنی جنگ را متوقف و گفت‌وگو در درون یمن برای تعیین تکلیف آینده یمن آغاز شود و ما انصارالله و مردم یمن آمادگی داریم در فرایند شکل دهی به یک قدرت اجماعی در جامعه یمن کمک کنیم. همچنین هرچه جلوتر برویم حتما فشار یمنی‌ها برای رسیدن به ختم جنگ بیشتر می‌شود، یعنی اگر الان سعودی‌ها پیام شلیک ۱۰ پهپاد را نگیرند که پیام آن متوقف شدن جنگ است، مسلما حمله بعدی گسترده‌تر و فاصله زمانی حمله بعدی کمتر و به فاصله یک یا دو هفته اتفاق می‌افتد و بدون شک ضربه سنگین‌تر و خسارت‌ها سعودی بیشتر از حمله روز شنبه به دو مرکز تولید نفت بقیق و حریص است.

پایان جنگ یمن آغاز پرسش‌های فلج کننده مردم و سیستم حکومتی عربستان از خاندان بن سلمان خواهد بود

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا ریاض پیام موشک‌های یمن را گرفته است یا اینکه به جنگ افروزی‌های خود ادامه خواهد داد؟

 زارعی: به نظر من سعودی‌ها دچار مخمصه‌ شدند و باید جواب پس بدهند. به این معنا که ختم جنگ برای عربستان کار آسانی نیست که شب تصمیم به توقف جنگ بگیرند و صبح فردا آن را عملی کنند، در واقع پایان جنگ یمن آغاز پرسش‌های بسیار بزرگ و فلج کننده از سوی مردم و سیستم حکومتی عربستان از بن سلمان و این خاندان خواهد بود و این سوال حتما از ولیعهد سعودی و پدر او فراتر خواهد رفت و هیات حاکمه عربستان را مورد سوال قرار خواهد.

وقتی جنگ شروع شد انصارالله ۴ استان صنعا، عمران، حجه و صعده را در اختیار داشت، در حال حاضر که حدود ۴ و نیم سال از جنگ گذشته تعداد استان‌های یمن  از ۴ به ۱۰ رسیده است.همچنین  از استان زیدیه نشین به استان‌های شافعی نشین یعنی سنی نشین گسترش پیدا کرده است. روز آغاز جنگ  انصارالله محتاج آرپی جی_۷ بود، سیستم پدافندی و آفندی نداشت، ولی امروز پهپاد‌های برد بلند، مهاجم و موشک برد ۵۰۰ هزار کیلومتر را تولید می‌کند، وضعیت بسیار فرق کرده است.

اگر آن روز سعودی‌ها جنگیده اند و گفتند که یمن امنیت را از ما سلب و امنیت آینده مارا به خطر انداخته اند، الان وقتی بخواهد جنگ را تمام کند، چه بگویند؟ مخاطرات افزایش پیدا کرد یا کاهش؟ مخاطرات افزایش یافت،  پس چرا جنگ متوقف شد؟ این‌ها سوالاتی است که به هیچ وجه نمی‌توانند پاسخ دهند، لذا خاندان سلمان نه تنها عربستان را بلکه رژیم سعودی را قربانی حفظ خودشان در قدرت می‌کنند.

یک نفرباید به سعودی ها بفهماند که هر روزی که شما پایان جنگ را به تاخیر می اندازیذ مشکلات‌تان بیشتر می شود. حمله به منطقه شمال دریای سرخ که در نهم رمضان اتفاق افتاد، حملات به الشیبه در ۱ ماه پیش و هدف قرار دادن حریص و بقیق نشان می دهد که سعودی‌ها و آمریکایی‌ها اگر درست فکر کنند قبل از آنکه مشکلاتشان بیشتر شود باید به جنگ پایان دهند.

اجلاس‌های سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در حد کمک به سوریه موثر است

باشگاه خبرنگاران جوان: با توجه به سفر رئیس جمهور کشورمان به آنکارا برای پنجمین نشست سران سه کشور، اهمیت چنین نشست‌هایی را برای برقراری ثبات در منطقه و بویژه سوریه چطور ارزیابی می‌کنید؟

 زارعی: حل مسائل منطقه ما حتما در فرایند داخلی اتفاق می‌افتد یعنی مسائل سوریه را سوری‌ها می‌توانند حل کنند و همین اتفاق هم در حال رخ دادن است، در واقع  بوکمال، حلب، دیرالزور، غوطه شرقی دمشق، بخش‌هایی از قنیطره، شیخ مسکین، سویدا بخش‌های شمالی استان حما کوه‌های شرقی استان لاذقیه را خود مردم سوریه آزاد کرده اند البته ما هم کمک کردیم؛ بنابراین باید فرایند صلح، بازسازی و همکاری در داخل سرزمین‌ها شکل بگیرد و دیگران هم  در این راستا کمک کنند.

اجلاس‌ سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در حد کمک موثر است، ولی اگر همین اجلاس بخواهد تبدیل به دخالت در حقوق مردم سوریه شود جواب نمی‌دهد چراکه کسی استقبال نخواهد کرد و متاسفانه اجلاس‌های سه جانبه ما گاهی بوی مداخله غیر مشروع در امور مردم سوریه می‌دهد. آن جایی که پای مسئله قانون اساسی وسط می‌آید این موضوع جلوه پر رنگ تری پیدا می‌کند.

 به چه مناسبتی باید در  نشست های سه جانبه سه کشور خارجی راجع به قانون اساسی سوریه   مطرح شود. این سوال مهمی است چراکه در آن جا دولت سوریه حضور ندارد پس چرا باید مسئله قانون اساسی او  مطرح شود و چرا ما باید استقبال کنیم از اینکه صحبت کردن راجع به اساسی‌ترین مسائل سوریه در خارج از این کشور مطرح شود. در واقع این انتقادی است که کشور ما به ترکیه و روسیه دارد لذا به نظر من این موارد اصل نیستند یعنی مذاکرات سه جانبه دیدار روسای جمهور ایران، ترکیه و روسیه نیست که آینده ترکیه را رقم می‌زند که اگر هم رقم  بزند، غلط است. بلکه تلاش‌های داخلی و خواسته‌های درونی سوریه این کار را انجام خواهد داد. به نظر من اندازه این مذاکرات سه جانبه را نباید بیش از اندازه طبیعی اش مورد توجه قرار داد.

مامویت اجلاس آستانه و سوچی به پایان رسیده است

باشگاه خبرنگاران جوان: یکی از موضوعاتی که در دستور کار مذاکرات روند آستانه قرار دارد، خارج کردن تروریست‌ها از ادلب و تدوین قانون اساسی جدید سوریه است. باتوجه به اینکه گفته می‌شود این دور از مذاکرات اهمیت زیادی دارد لطفا گام‌های برداشته شده در این مسیر و روند تدوین قانون اساسی این کشور را برای ما شرح بدهید؟

 زارعی: من به عنوان یک کارشناس صحبت می‌کنم و دیپلمات نیستم، بنابراین می‌توانم موافق چیزی باشم که به طور رسمی جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند یا با آن مخالفت کنم در نتیجه تاکید می‌کنم که  موضع شخصی خودم را بیان می‌کنم.

از منظر کارشناسی اجلاس سه جانبه  آستانه در سوچی در رابطه با مسائل امنیتی به بن بست رسیده است چراکه بر سر مسئله آتش بس توافق کرده اند ولی عملا در ادلب این امر محقق نشد و دولت ترکیه به عنوان یک ضلع از آن حمایت نمی‌کند. در حال حاضر در ادلب یکی از موانع عملیاتی ارتش سوریه، ترکیه است. آنکارا نمی‌خواهد ارتش در ادلب مسلط و مستقر شود بنابراین می‌توانیم بگوییم در بعد امنیت بخشی به ادلب و شمال سوریه اجلاس‌های آستانه به بن بست خورده است.

از حیث حقوق بشری هم شاهد هستیم که در اینجا اتفاقی نیوفتاده است. ادلب تحت سیطره تروریست ها قرار دارد، امکان رساندن کمک‌های انسانی به مردم در محاصره قرار گرفته ادلب، وجود ندارد، یعنی ۳ میلیون شهروندی که در ادلب مستقرند هیچ دسترسی به خارج ندارند و هیچ  گونه حمایت خارجی موثری هم از آن صورت نمی‌گیرد، درحالی که یکی از فهرست‌های مطرح شده در اجلاس‌های سوچی و آستانه مسئله کمک‌های انسانی بوده است، بنابراین گمان می‌کنم وقت آن رسیده است که یک فرمول جدیدی را در خصوص مسائل انسانی و امنیتی سوریه پیشنهاد و دنبال کنیم.

مامویت اجلاس آستانه و سوچی به پایان رسیده است و باید فکر تازه‌ای مبتنی بر حل مسائل باقی مانده در داخل سوریه کرد. نزدیک به ۲ سال است که ما منتظریم طبق گفته اردوغان یک اتفاق طبیعی بدون خون ریزی بیوفتد یعنی مخالفین در یک فرایند دموکراتیک سلاح خود را تحویل دهند، اما در عمل یک قدم هم به این سمت نرفتیم و هیچ اتفاقی نیوفتاده است بلکه  تنها ۲ سال وقت تلف شده است، همچنین تروریست‌ها به اندازه ۲ سال  بر میزان آمادگی‌های خود اضافه کردند و این یعنی باید فرمول جدیدی برای ادامه مسائل سوریه در نظر گرفته شود.

یمن با وجود محاصره دست برتر صحنه بازی عربستان/پیام شلیک ۱۰ پهپاد یمن متوقف شدن جنگ است/آل سعودی و آمریکا باید قبل از آن که مشکلاتشان بیشتر شود، به جنگ پایان دهند/باید فرمول جدیدی برای ادامه مسائل سوریه در نظر گرفته شود/ارتش سوریه خودش باید سرزمین‌هایش را آزاد کند/

 اجلاس‌ آستانه و سوچی چندان رضایت بخش نبوده است

باشگاه خبرنگاران جوان: برخی نگرانی ها این وجود دارد که ترکیه همچنان نیرو‌های خود  را  در مرز سوریه افزایش می‌دهد٬ این درحالی است که بخشی از مذاکرات بین ترکیه، روسیه و ایران بحث به رسمیت شناختن بحث حریم مرزی از سوی سوریه است، این موضوع که شما می‌گویید مذاکرات سوری_ سوری دنبال شود٬ ولی  این را هم نمی‌توان نادیده گرفت که به هر حال در پاره‌ای از مذاکرات باید ترک‌ها را هم مجاب کردکه مجددا حملاتی را ترتیب ندهند.

 زارعی: آیا مذاکرات سوچی سبب شده که از دامنه مداخلات ترکیه در خاک سوریه کاسته شود؟ یا در عمل آنکارا مناطق بیشتری را تصرف  کرده است؟  مناطقی که طی دو سال گذشته  ارتش ترکیه در اختیار گرفته در خلال اجلاس‌ و نشستهایی بوده که برای برقراری آتش بس برگزار می شدند،‌ حال سئوال این است که آیا ترک‌ها داوطلبانه و تحت رژیم مذاکرات سیاسی حاضر هستند به مرز‌های خودشان، برگردند ؟ به عقیده من اجلاس آستانه و سوچی در متقاعد کردن آنکارا به رعایت حقوق مردم، حق حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تا الان نتیجه‌ای در بر نداشته است.

به نظرمن ارتش سوریه  باید سرزمین‌هایشان را آزاد کند و بهتر است  به اجلاسی که در خارج از مرز‌های آنها برگزار می شود چشم نداشته  باشند.

حضور مقتدی صدر در کنار رهبری از توجه جریان های فعال عراق به ایران حکایت می کند

باشگاه خبرنگاران جوان:حضور مقتدی صدر در حسینیه امام خمینی و بیت رهبری را چطور ازیابی می‌کنید؟ پیش‌تر شایعاتی وجود داشت که گویا با انتشار تصاویرمقتدی صدر در کنار مقام معظم رهبری رنگ باخت.

 زارعی: این موضوع بسیار مهم بود، چراکه مسائل زیادی در منطقه تغییر کرده است و امروز در عراق تنها افرادی که به عنوان شرکای ما در تشکیل دولت محسوب می شدند بر جمهوری اسلامی ایران تکیه نکرده اند بلکه افرادی خارج از این قاعده  که  یکی از آنها هم مقتدی صدر بود  به ایران توجه دارند.

حضور مقتدی صدر در کنار رهبری به ما نشان داد که تمام جریان‌های فعال در  عراق (نه فقط شیعیان بلکه کرد‌ها و سنی‌ها ) به ایران توجه دارند .

رییس گروهی که گردهمایی های آنچنانی را در عراق تحت عنوان تظاهرات‌ ضد فساد برگزار و گاهی هم وضع دولت را مرتعش می‌کرد،  امروز در ایران در حال گفت‌وگو و دیدار با رهبری  است. در حقیقت برخی سفر مقتدی صدر به عربستان را نشانه این می دانستند که ایران دچار در عراق با دردسر روبرو خواهد شد و دولت شیعه بغداد در معرض نوعی تزلزل و فروپاشی است، اما حضور مقتدی صدر در کنار مقام معظم رهبری نشان داد که  این حرف‌ها مبنای درستی نداشت.


بیشتر بخوانید:آمریکایی‌ها بر فشار حداکثری به ایران دل بسته‌‌اند/ هر مذاکره‌ای منتهی به وضعیت بهتر نمی‌شود/ روابط تهران و واشنگتن بعد از برجام بدتر شد 


انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۳:۳۲
گذشت زمان هرگز نخواهد توانست یاد شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران پیامی صادر کردند.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۹
وقتی یک سرباز گمنام سپاه می‌شود عضو شورای مرکزی کوموله
حضور یک پاسدار در شورای مرکزی ضدانقلاب باعث شد که سپاه به اطلاعات با ارزشی از درون تشکیلات ضدانقلاب دست یابد.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۴
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج علی شمقدری
رهبر انقلاب در پیامی درگذشت مرحوم آقای حاج علی شمقدری را تسلیت گفتند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۲:۵۸
لهستان نخستین بازی مقابل ایران را برد+منتخب تصاویر و جزئیات
نخستین مسابقه ایران و لهستان در هفته چهارم لیگ جهانی والیبال با آنکه به ست چهارم کشیده شد اما ایران این ست را با نتیجه 25 بر27 به قهرمان جهان واگذار کرد.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۶:۳۲
چند رسانه ای
۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۱۱:۲۵
دیدار آیت الله جنتی با استاندار مازندران
استاندار مازندران با آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان كه براي شركت در همایش در امتداد ایثار و مقاومت به مازندران سفر كرده است ديدار و گفتگو كرد.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۷:۱۴
خبر فیلم
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۴:۴۳
بازرسی از مناطق مختلف ایران کاپیتولاسیون هسته‌ای است
وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی حمایت از تیم مذاکره‌کننده و خوش‌بین نبودن به نتیجه دادن مذاکرات، گفت: نباید مسئله توقف در زمینه برداشتن تحریم‌ها مطرح شود و مسئولان بازرسی از هر منطقه را بپذیرند...
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۰۹:۴۵
آسیب های جسمی مذاکرات به مذاکره کنندگان
خبرگزاری شبستان: مذاکرات هسته ای این دور جمهوری اسلامی ایران با غرب آنقدر سنگین دنبال شد که در طول این مذاکرات مذاکره کنندگان آسیب های جسمی نیز متحمل شدند.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۱:۳۲
نکاتی که قبل از نصب ویندوز 10 باید بدانیم
اگر از ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ و ۸.۱ استفاده می‌کنید، به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ را برای یک سال به صورت رایگان دریافت خواهید کرد
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۰۹
بهترین تلفن‌های هوشمند دو سیم‌کارته زیر ۵۰۰ هزارتومان که باید بخرید
در حالی‌که گوشی‌های هوشمند دو سیم‌کارته محصولات جدیدی نیستند، اما بسیاری از شرکت‌های تولید کننده موبایل، در سال‌های اخیر اقدام به تولید برخی از تلفن‌های هوشمند رده‌بالا با پشتیبانی از دو سیم‌کارت نمود...
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۴۱
رسومات بلوچستان
عید قربان
۱۳۹۴/۳/۱۸ - ۱۰:۴۴
قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان
کمتر از دو هفته به آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است. رکود سبب شده تا بدون اینکه دولت برای تنظیم بازار دست به کار شود، فروشندگان خود وارد عمل شده و تخفیف‌های مناسبی برای مردم در نظر بگیرند.
۱۳۹۴/۴/۷ - ۱۰:۰۳
اقدامات مبارزه بامواد مخدرما در چارچوب مسایل دینی است/بیش از ۹۷ درصد جامعه ایران پاک هستند
خبرگزاری شبستان: وزیر کشور از امحای یکصد تن مواد مخدر امروز در سراسر کشور خبر داد و گفت: بیش از ۹۷ درصد مردم جامعه ایران پاک هستند و شیوع در ایران ۵۰ درصد متوسط شیوع در جهان است.
۱۳۹۴/۴/۷ - ۱۰:۰۷
معرفی دین و فرهنگ با بازی رایانه ای/ بازی سازان مظلوم اند
 کیوانیان گفت: در حالی که امروزه کشورهای خارجی از طریق بازی های رایانه ای به آموزش کودکان و معرفی فرهنگ خود می پردازند در کشورما به خصوص در رسانه ملی این بازی ها بد و مخرب معرفی می شود.
۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۰۹:۵۴
ترامپ در حال نابودی آمریکاست
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به انتقاد از سیاست‌های نژادپرستانه دونالد ترامپ و حمایت او از ترویج خشونت در آمریکا انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۱۹:۱۵
نویسنده و فعال فرهنگی ادبی سیستان و بلوچستان در گذشت
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار گفت: واحدبخش بادپا نویسنده، مترجم، شاعر، فعال فرهنگی و ادبی سیستان و بلوچستان به علت بیماری در سن ۶۲ سالگی در تهران درگذشت.
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۰۶:۵۵
سیاست خارجی مربوط به یک جناح نیست/ ظریف یک مجتهد و نخبه سیاسی است
رئیس جمهور گفت: سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی باشد که مربوط به یک جناح، حزب یا یک جمع است؛ سیاست خارجی مربوط به کل ملت ایران است.
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۰۸:۰۲
ورود ۲ کشتی لاینر به بندر چابهار/ ترانزیت مستقیم کالا بین بنادر هند و چابهار هفته‌ای شد
بهروز آقایی گفت:بر اساس زمان بندی انجام شده تاکنون دو کشتی به صورت مستقیم از بنادر هند در بندر چابهار پهلو گرفته است .
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۲۰:۴۷
نتایج کنکور سراسری ۹۸+ لینک مستقیم
داوطلبان نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ را می‌توانند از طریق سایت سازمان سنجش کشور دریافت کنند.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۰۸:۳۹
اختصاصی تسنیم|سامانه موشکی باور۳۷۳ روز ۳۱ مرداد رونمایی می‌شود
سامانه موشکی برد بلند ایرانی با نام باور۳۷۳ روز صنعت دفاعی رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۰۸:۵۶
قیمت پرفروش‌ترین خودرو‌ها در ۱۶ مرداد ۹۸ + جدول
طبق آخرین بروزرسانی قیمت خودرو‌ها در ۱۶ مرداد ۹۸، پژو پارس بدون تغییر در نرخ نسبت به روز گذشته، در بازار آزاد خودرو به قیمت ۹۷ میلیون تومان معامله شد.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۱۹:۵۹
میز خدمت در روستای گراغه با حضور مدیران اجرایی استان
میز خدمت در روستایی گراغه
۱۳۹۸/۵/۱۷ - ۰۸:۱۷
بررسی علت بیکاری جوانان تحصیل‌کرده بعد از اخذ مدرک / تسهیل سرمایه‌گذاری زمینه‌ساز کاهش نرخ بیکاری است
در حالی که نیاز کشور به ویژه در حوزه صنعت و عمران به جوانان متخصص و آموزش دیده بسیار زیاد است متاسفانه به علت عدم هماهنگی بین بخش خصوصی و دولت نرخ بیکاری به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایش...
۱۳۹۸/۵/۱۹ - ۱۹:۱۱
تحولات اخیر کشمیر برای جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های اسلامی نگران‌کننده است
سرلشکر باقری و ارتشبد قمر جاوید باجوا درباره مسائل منطقه‌ای رایزنی کردند.
۱۳۹۸/۵/۱۹ - ۱۹:۱۴
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است/ آیین برائت یعنی بیزاری از جنگ‌افروزی آمریکا و نهیب بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: ترفند معامله‌ قرن که به‌وسیله آمریکای ظالم و همراهان خائن آن زمینه‌سازی می‌شود، در برابر همت و ایمان جبهه‌ مقاومت محکوم به شکست است.
۱۳۹۸/۵/۲۰ - ۱۸:۲۵
متن تبریک عید سعید قربان طایفه نارویی
متن تبریک
۱۳۹۸/۵/۲۴ - ۱۸:۲۱
حکم آزادی نفتکش گریس ۱ صادر شد
با وجود کارشکنی و تلاش‌های آمریکا، دادگاه عالی جبل‌الطارق حکم آزادی نفتکش غول‌پیکر حامل محموله نفتی ایران را صادر کرد.
۱۳۹۸/۵/۲۴ - ۱۸:۲۵
سرلشکر سلامی: تمامی قله‌های مرزی شمال غرب تحت تسلط نیروهای سپاه است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تمامی قله‌های مرزی شمال غرب تحت تسلط و اشراف همه‌جانبه نیروهای مؤمن و انقلابی سپاه قرار دارد.
۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۰۷:۳۲
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک‌هزار و هفتاد نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند...
۱۳۹۸/۵/۲۹ - ۰۸:۳۴
زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت/ وظیفه ما ایجاد امنیت در منطقه است
دریادار تنگسیری گفت: در مقابل کشور‌های فرامنطقه‌ای که به قصد ایجاد ناامنی به خلیج فارس می‌آیند، می‌ایستیم.
۱۳۹۸/۵/۲۹ - ۰۸:۳۹
دلیل اهمیت عید غدیر نزد خداوند و مسلمانان جهان/ آنچه پیامبر (ص) باید در روز غدیر ابلاغ می‌کرد، چه بود؟
حجت‌الاسلام و المسلمین ریاضت کارشناس مذهبی، با اشاره به اهمیت روز عید غدیر از ویژگی خطبه پیامبر در حجه الوداع گفت.
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۱۷:۴۵
دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً برای ما بهتر خواهد بود / با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.
۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۸:۵۴
اولین فراری منطقه ما در روز خطر، خود آمریکایی‌ها هستند/ دوستان ترامپ هم این روزها حرفش را قبول ندارند
رئیس جمهور گفت: حوادث چند ماه اخیر نشان داد که اولین فراری در منطقه ما در روز خطر خود آمریکایی‌ها هستند، آن بیچاره‌ها به ناو‌های هواپیمابر، ناوچه‌ها، پهپاد‌ها خود تکیه کرده بودند.
۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۸:۵۸
ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم/ امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست
وزیر امور خارجه گفت: ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم و من درباره جزییات پیشنهاداتی که مطرح شده با مکرون گفت‌وگو می‌کنم.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۰
سامانه پدافندی باور ۳۷۳ نشان داد که می‌توانیم در برابر دشمن استقامت کنیم/ باید اقتصاد را رونق و کشور را از فقر نجات داد/ ترامپ ابلهیِ خود را به جهان نشان داده است
امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن خیال می‌کرد ملت ما از انقلاب دست می‌دارد، اما ملت ما با استعانت از امام زمان به آینده امیدوار هستند.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۲
برجام قابل مذاکره مجدد نیست
ظریف گفت‌وگو با رئیس‌جمهور فرانسه را سازنده خواند و تصریح کرد: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۸
ورود یک مخدر جدید به کشور/ افدرین چیست و از کجا می‌آید؟
سردار زاهدیان درباره ورود یک ماده مخدر جدید به کشور توضیحاتی داد.
۱۳۹۸/۶/۵ - ۱۷:۳۲
دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا قابل تصور نیست
وزیر امور خارجه گفت: اگر آمریکا به تعهدات برجامی خود عمل کند هم گفت‌و‌گوی دوجانبه‌ای نخواهیم داشت.
۱۳۹۸/۶/۶ - ۱۸:۴۴
اساس قدرت ما در مذاکرات، ملت ایران هستند/ مشروعیت دولت در گرو خدمت به مردم است
رئیس جمهور گفت: جنگی که امروز بر ما تحمیل شده است جنگی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است که باید در آن پیروز شویم
۱۳۹۸/۶/۱۰ - ۱۶:۱۲
مقاومت تا پیروزی نهایی تجدیدناپذیر است؛ ایران پیشران قوای حق است
رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در نامه‌ای به رهبر انقلاب از بیانات ایشان در دیدار هیئت حماس تشکر کرد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۴۱
بازگشت ایران به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار / بعید است اروپا تا قبل از ۱۶ شهریور گام موثری بردارد/ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت
معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشور‌های باقی مانده در برجام وجود ندارد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۴۸
روحانی: گام سوم کاهش تعهدات برجامی را اعلام خواهیم کرد
روحانی در جلسه امروز هیئت دولت از عملیاتی‌شدن گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی خبر داد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۵۲
برنامه‌ مجلس سوگواری رهبر معظم انقلاب در عزای سیدالشهدا(ع)
مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) از شب هفتم تا دوازدهم محرم محضر رهبر معظم انقلاب و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۶/۱۴ - ۱۸:۳۵
فرار مالیاتی قابل پذیرش نیست/ اجرای عدالت باید برای مردم ملموس باشد
رئیس قوه قضائیه گفت: فرار مالیاتی قابل تحمل نیست و توجه به این امر از نکات مهم و حائز اهمیت در اجرای عدالت است.
۱۳۹۸/۶/۱۴ - ۱۸:۴۱
مهمترین تحول هیئت‌ها بعد از انقلاب، حضور جوانان است/ نباید رقابتی بین واعظ و مداح در روضه‌خواندن باشد/ زیر قبّه امام حسین(ع) حاجت‌روا شدم
محمد نوروزی مداح اهل بیت(ع) با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان درباره جامعه مادحین سخن گفت.
۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۹:۱۵
سومین شب از مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین برگزار شد
سومین شب مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در حسینیه امام خمینی برگزار شد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۰:۰۸
مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل شود/ حضور آمریکایی‌ها در شرق فرات، تجاوزگرانه و غیرقانونی است
رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها به جای اعتراف به مداخله‌های مشکل آفرین خود در یمن، دیگران را متهم می‌کنند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۰:۱۱
سوئیفت روسی ربطی به سازوکار مالی اروپا ندارد/ اینستکس با تزریق ۱۵ میلیارد یورو فعال می‌شود/ مذاکرات ایران در قالب برجام همچنان ادامه دارد
معاون اقتصادی وزیر امورخارجه گفت: با تزریق ۱۵ میلیارد یورو به اینستکس، می‌توان امید داشت که تجارتى بین ایران و اتحادیه اروپا ایجاد شود.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۰۸:۱۳
آخرین وضعیت دانشمند ایرانی محبوس در زندان‌های آمریکا + جزئیات
برادر دکتر مسعود سلیمانی آخرین وضعیت این دانشمند برجسته ایرانی که در آمریکا محبوس است را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۳۳
سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی التماس می‌کند/ حمله پهپادی به عربستان نشانه قدرت و شجاعت مقاومت است
دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت بزرگداشت شیخ حسین کورانی، یکی از بنیانگذاران عضو شورای رهبری حزب الله سخنرانی کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۳۷
آقای رئیسی مچ دزد‌ها را می‌گیرد و آن‌ها را دانه‌دانه محاکمه می‌کند
امام جمعه موقت تهران گفت: رئیس قوه قضائیه در راه مبارزه با مفسدان اقتصادی موفق هستند و مچ دزد‌ها را می‌گیرند و آن‌ها را دانه‌دانه محاکمه می‌کنند.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۴۳
پهپاد‌های یمنی حامل پیام توقف جنگ بودند/کمپانی‌های تسلیحاتی٬ انبار ذخیره عربستان شده اند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری توجه جریان‌های عراق به ایران را نمایش داد
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت:اگر سعودی‌ها پیام شلیک ۱۰ پهپاد یمن را نگیرند، حمله بعدی انصارالله گسترده‌تر خواهد بود.
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۲۸
تداوم تحریم‌ها به منزله شروط مذاکره است/ تلاش‌های مکرون تنها با لغو تحریم‌های ترامپ نتیجه می‌دهد
رئیس جمهور گفت: تداوم تحریم‌هایی که تحت عنوان فشار حداکثری اجرا شده است، به مثابه پیش شرط‌های عملی آمریکا برای مذاکره است،
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۵۰
واکنش سردار سلامی به بیانیه سه کشور اروپایی درباره «آرامکو»
فرمانده کل سپاه پاسداران در واکنش به بیانیه شب گذشته سه کشور اروپایی، اظهار داشت: اروپایی‌ها بدون هیچ سند و مدرکی یک اتهام واهی و دروغین را به کشور ایران نسبت دادند.
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۵۵
حمله ترامپ به ایران، ونزوئلا، چین و پناهجویان در سازمان ملل
رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سخنرانی پرداخت.
۱۳۹۸/۷/۸ - ۱۷:۰۱
آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد طرح «ائتلاف امید» برای امنیت خلیج فارس هستیم/ نرخ تضمینی خرید گندم برای سال آینده ۲۲۰۰ تومان تعیین شد
ربیعی گفت: طرح « ائتلاف امید» علیه هیچ کشوری نیست و از امروز آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد این طرح برای امنیت خلیج فارس هستیم.
۱۳۹۸/۷/۸ - ۱۷:۰۶
دشمنان دچار زوالی بازگشت ناپذیر شده‌اند/ هم قدرت تهاجم داریم و هم قدرت مقاومت
فرمانده کل سپاه گفت: دشمنان ما دچار زوالی بازگشت ناپذیر شده اند و ذخایر راهبردی آنها رو به انتهاست.
۱۳۹۸/۷/۱۰ - ۰۸:۴۵
ذکاوت ایرانی می‌گفت، گول پیام خصوصی را نخوریم/ قدرت و جایگاه ملت بزرگ ایران بعد از یکسال و نیم فشار مداوم اقتصادی، رفیع‌تر شده است/ برای هرگونه فداکاری آمده‌ام
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز و باوجود مظلومیت و فشار به این ملت، روز عزت ملت ایران است، گفت: قدرت و جایگاه ملت بزرگ ایران بعد از یکسال و نیم فشار مداوم اقتصادی، روشن‌تر و رفیع‌تر شده است.
۱۳۹۸/۷/۱۰ - ۰۸:۴۹
آیا جنگ داخلی دیگری در انتظار آمریکاست؟
یک مورخ در مطلبی تحت عنوان «شباهت ترسناک» به بررسی شرایط فعلی آمریکا با دوران پیش از جنگ داخلی این کشور در قرن نوزدهم میلادی پرداخته است.
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۲
طرح عبری-عربیِ ترور سرلشکر سلیمانی شکست خورد
رئیس سازمان اطلاعات سپاه از شکست طراحی سرویس های عبری-عربی برای ترور سرلشکر حاج قاسم سلیمانی و دستگیری تیم ترور توسط سازمان اطلاعات سپاه خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۵
نباید اجازه داد حقایق دفاع مقدس کهنه، فراموش و یا انکار شود/ هر شهید برای اهل تدبر یک درس است
حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند:نباید اجازه داد حقایق دفاع مقدس کهنه، فراموش و یا انکار شود
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۸
مرز خسروی به دلیل درگیری‌های داخلی در عراق بسته شد
مسئول قرارگاه اربعین استان کرمانشاه گفت: به علت درگیری‌های داخلی در عراق، هم‌اکنون مرز خسروی بسته است.
۱۳۹۸/۷/۱۲ - ۱۰:۱۶
خدا در برابر فشارهای آمریکا برای آنها ذلت حداکثری ایجاد کرد
خطیب موقت نماز تهران گفت: خداوند در برای تحریم های اعمالی، برای آمریکا ذلت حداکثری در عرصه بین الملل ایجاد کرد.
۱۳۹۸/۷/۱۲ - ۱۰:۱۹
نزدیک شدن ترامپ به لبه پرتگاه استیضاح با افشاگری‌های جدید
با روشن شدن دلیل برکناری سفیر سابق آمریکا در اوکراین، دونالد ترامپ به لبه پرتگاه استیضاح نزدیک‌تر شد.
۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۰۸:۳۶
انفجار در نفتکش ایرانی حوالی بندر جده عربستان
برخی منابع رسانه‌ای از وقوع انفجار در بدنه یک نفتکش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفتکش در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان خبر داده‌اند.
۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۰۸:۴۰
آخرین اخبار از مرزهای کشور / پارکینگ بزرگ اربعین مهران در مرز تکمیلی /زائران به مرز خسروی مراجعه نکنند+تصاویر
برای اطلاع از آخرین وضعیت مرزهای کشور این خبر را بخوانید.
۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۰۹:۰۳
اظهارات جالب همسایگان البغدادی که او را نمی‌شناختند/ پارچه فروش ساده‌ای که فرمانده کل داعش بود!
یک روزنامه ترکیه‌ای نحوه اختفای ابوبکر بغدادی و پوششی را که به وسیله آن در میان مردم حضور می‌یافت اعلام کرد.
۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۰۹:۰۶
ترامپ: استیضاح من، حمله به خود دموکراسی است!
رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تلاش برای استیضاحش را توطئه‌ای مخفی از سوی مخالفان دموکرات خود دانست.
۱۳۹۸/۸/۱۲ - ۱۱:۴۲
بیانیه طایفه نارویی به مناسبت ۱۳ آبان
طایفه نارویی طی بیانیه ای روز مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز را گرامی‌ داشت و تصریح کرد: در ۱۳ آبان امسال دانش آموزان و جوانان امت اسلامی پیروزی نهضت بیداری اسلامی بر استکبار جهانی را نوید می...
۱۳۹۸/۸/۱۸ - ۱۹:۳۵
رأی الیوم: نفرین سوریه دامنگیر ناتو شده است و فروپاشی آن را رقم می‌زند
سردبیر روزنامه رأی الیوم نوشت بحران ائتلاف ناتو که عامل کشتار مسلمانان در سوریه، لیبی و دیگر کشور‌های اسلامی است، شدت خواهد یافت و فروپاشی آن قطعی می‌شود.
۱۳۹۸/۸/۲۱ - ۱۹:۳۴
«شهید شوشتری» الگویی بی‌نظیر برای نسل جوان است
سردار علی اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه گفت: سردار شهید نورعلی شوشتری که همه عمر خود را برای خدمت به مردم تلاش کرد الگویی بی‌نظیر و کامل برای نسل جوان و همه ما محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۸ - ۰۹:۳۹
پیام رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین به آمریکا: تهران منزوی‌شدنی نیست
نشریه آمریکایی فایننشال تایمز با پرداختن به ابعاد مختلف رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین، آن را نشانه افول نفوذ واشنگتن در خاورمیانه خواند.
۱۳۹۸/۱۰/۹ - ۰۸:۲۹
حضور پر شور مردم سراسر کشور در حماسه ۹ دی
مردم سراسر کشور مانند سال‌های گذشته حماسه ۹ دی را که نشانه استقلال و بصیرت مردمی است امسال هم با حضورشان به تصویر کشیدند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ - ۱۱:۳۵
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او
در پی شهادت سردار پرافتخار اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس رهبر انقلاب پیامی صادر کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۳۹
علت سقوط هواپیمای اوکراینی خطای انسانی بود
ستادکل نیرو‌های مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در کشورمان اطلاعیه‌ای صادر کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۴۸
بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی آرزوی مرگ کردم/ آبرویمان را با خداوند معامله می‌کنیم
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفت: بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی آرزوی مرگ کردم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۵۱
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری/لزوم پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی و مراقبت از عدم تکرار
رهبر انقلاب در پیامی ستاد کل نیرو‌های مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۴:۵۸
سید حسن نصرالله: باید قدردان فداکاری‌های شهید سلیمانی باشیم / پیام مراسم تشییع تهران ترامپ را ترساند و کاخ سفید را لرزاند
سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت هفتمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی و همرزمانش برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۵:۰۶
ایران در کنار قطر بوده و خواهد ماند/ تصمیمات مهمی برای گسترش روابط تهران – دوحه اتخاذ شد
رئیس جمهور گفت: ایران به وظایف همسایگی و دوستی خود عمل کرد و در کنار قطر بود و همچنان در کنار قطر خواهد ماند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۰
پنج روز از سیل سیستان و بلوچستان گذشت/ امدادرسانی به بیش از ۳۹ هزار نفر آسیب‌دیده از سیل/نیاز مبرم به گروه های خونی در مناطق سیل زده
آخرین وضعیت سیستان و بلوچستان پس از سیل ویرانگر اخیر در پنجمین روز را در این بسته خبری بخوانید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۴
نماز جمعه این هفته تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه می‌شود
نماز جمعه این هفته تهران به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ولی امر مسلمین در مصلای امام خمینی (ره) اقامه می‌‎شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۷
تعداد پیکر‌های شناسایی شده جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی به ۱۴۸ نفر رسید + اسامی/ ۵۷ جسد به خانواده‌ها تحویل داده شد
سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: تعداد پیکر‌های شناسایی شده قربانیان حادثه سقوط هواپیما به ۱۴۸ نفر رسید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۵۱
سردار سلیمانی نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به‌وجود بیاید/ جبران سقوط هواپیما تضعیف نیروهای مسلح نیست
حجت‌الاسلام روحانی گفت: سردار سلیمانی مرزبان ایران بود، اما هیچ‌وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به‌وجود بیاورد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۰:۲۳
ایران اهل تهدید نیست/ رفتار اروپا ادامه یابد، در همکاری با آژانس بازنگری می‌شود
رئیس مجلس گفت: اروپا رفتاری غیرعادلانه در توافقنامه هسته‌ای داشته باشد، تصمیم جدی در همکاری با آژانس می‌گیریم.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۲۲
ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند/ قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست
روحانی گفت: ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند، بلکه این مردم هستند که در کاخ ایمان مقاومت و روحیه بلندشان تصمیم گیری می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۲۸
بعد از انگلیس، فرانسه هم خواستار توافق «گسترده» با ایران شد
رئیس‌جمهور فرانسه با تکرار ادعای تلاش ایران برای دست یافتن به سلاح اتمی، خواستار گسترش توافق هسته‌ای و شامل شدن برنامه موشکی ایران شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۳۶
فرمانده بسیج دارخوین شادگان به شهادت رسید
فرمانده حوزه بسیج دارخوین شادگان در جنوب استان خوزستان توسط افراد ناشناس به شهادت رسید.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۴۰
مهلت مجمع تشخیص برای بررسی CFT به پایان رسید
امروز دوم بهمن‌ماه مهلت یک‌ساله مجمع تشخیص برای پیوستن به لایحه cft به پایان رسید و نظر شورای نگهبان درباره نپیوستن به این لایحه به تایید رسید.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۲۲
تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا+ تصاویر
مردم عراق از نخستین ساعات صبح امروز با حضور در خیابان‌های بغداد، علیه حضور نظامی آمریکا در کشورشان دست به تظاهرات زدند.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۲۸
رهبر انقلاب: مردم عراق از شما آمریکایی‌ها متنفّرند، جوان‌های عراق از شما متنفّرند!
بخشی از سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت راهپیمایی میلیونی مردم عراق برای اخراج آمریکایی‌ها از کشورشان را مشاهده می‌کنید.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۳۲
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد: سردار سلیمانی دغدغه صبر جمعی را داشت
خطیب نماز جمعه تهران گفت: هنر سردار سلیمانی در سه دهه گذشته تلاش برای خلق صبر جمعی بود.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۳۷
پیام تظاهرات میلیونی عراق برای ترامپ و آمریکا
میلیون‌ها عراقی امروز با برگزاری تظاهراتی گسترده، سیلی محکمی به صورت آمریکا زدند و خواستار عقب‌نشینی نظامیان اشغالگر آمریکایی از خاک کشورشان شدند.
۱۳۹۸/۱۱/۹ - ۱۵:۵۲
واکنش حساب توئیتری سایت رهبر انقلاب به طرح معامله قرن
صفحه توییتر منتسب به رهبرانقلاب پست معناداری را درخصوص رونمایی از طرح معامله قرن منتشر کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۹ - ۱۵:۵۷
واکنش ظریف به رونمایی از طرح ننگین معامله قرن
وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری طرح "معامله قرن" را پروژه رویایی یک بساز و بفروش ورشکسته دانست که کابوس مردم منطقه است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۴:۱۱
اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟
نویسنده فلسطینی پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در یادداشتی به طرح ناعادلانه آمریکا علیه فلسطین پرداخت و نوشت: این نقشه شوم برای فلسطینیان راهی جز مقاومت نمی‌گذارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۴:۳۳
تصاویر دیده‌نشده از دیدار‌های رهبر انقلاب با خانواده‌های معظم شهیدان
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر انقلاب، تصاویر دیده‌نشده از دیدار‌های خانواده شهیدان با ایشان را منتشر کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۳:۵۹
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ - ۱۲:۴۹
حاج چنگیز نارویی سرطایفه نارویی به اقدام مقتدرانه وزارت اطلاعات در پی ضربه به تیم تروریستی وابسته به گروهک تروریستی جیش الظلم پیامی صادر نمود
سر طایفه نارویی گفت: راه طایفه از اینگونه گروهک و افراد خود فروخته،وطن فروش و خائن همیشه جدا بوده و خواهد بود.
۱۳۹۹/۱/۵ - ۱۳:۰۲
شیوع گسترده کرونا در جهان/ مقامات بین‌المللی خطاب به مردم: لطفا در خانه بمانید!
آخرین آمار و اطلاعات مربوط به ویروس کرونا در جهان را در این گزارش دنبال کنید.
۱۳۹۹/۱/۱۴ - ۱۴:۲۰
تحرکات نظامی آمریکا را به دقت رصد می کنیم
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کوچک ترین چشمداشت به امنیت ایران با شدیدترین واکنش ما روبرو خواهد شد.
۱۳۹۹/۱/۱۴ - ۱۴:۲۳
مبارزه با فقر مثل مبارزه با کروناست/ ممکن است کرونا تا پایان سال با ما باشد
رئیس جمهور گفت: در روز یکشنبه در مورد فعالیت کسب و کارها بعد از بیستم فروردین تصمیم‌گیری خواهد شد.
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۷:۵۸
کارگران آسیب دیده از کرونا چه کنند؟ /ثبت نام وام کرونایی آغاز شد
این روزها دولت قصد دارد با صلاحدید وزارت کار بخشی از کارگران را مورد حمایت قرار دهد!
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۸:۰۱
لحظه به لحظه با اخبار کرونا در جهان/ تاکنون ۱.۰۹۸.۷۶۲ نفر مبتلا شده‌اند
بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، تاکنون یک میلیون و ۹۸ هزار و ۷۶۲ نفر در جهان به کرونا مبتلا شده‌اند.
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۸:۰۶
سنگین‌ترین تیم حفاظتی فرانسه چگونه مقابل اطلاعات سپاه زانو زد؟
سال گذشته رسیدگی به جنجالی ترین پرونده و متهم آن «روح الله زم» بررسی شد و رسیدگی به آن همچنان ادامه دارد.
۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۰۶:۴۴
جدیدترین خبر‌ها درباره شیوع کرونا در کشور‌های مختلف/ تعداد مبتلایان در آمریکا به مرز ۴۰۰ هزار نفر رسید
با افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا در اروپا و آمریکا، تعداد افراد آلوده به این ویروس در جهان از یک میلیون و ۴۳۰ هزار نفر فراتر رفت.
۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۰۶:۵۷
۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای حمایت اقتصادی از مردم در بحران کرونا اختصاص یافت
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از اختصاص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای حمایت اقتصادی از مردم در بحران کرونا خبر داد.
۱۳۹۹/۱/۲۵ - ۱۱:۲۵
به تمام اقدامات جهانی درباره کرونا اشراف داریم/ هدف از اعمال محدودیت ریشه‌کنی بیماری است
سخنگوی دولت گفت: ایران به تمام اقدامات جهانی که در جهت مقابله با کرونا صورت می‌گیرد، اشراف دارد.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۲:۵۹
فردا (شنبه ۶ اردیبهشت) اول رمضان است
دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان، گزارش استهلال این ماه مبارک را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۰۲
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۸۸۱۹۴ نفر افزایش یافت
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۰۵
واکنش کاربران به سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در عملیات نظامی طبس
کاربران مطالبی را در سالروز شکست آمریکا در عملیات نظامی طبس در خاک ایران در فضای مجازی منتشر کردند.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۱۷
۳۷۲ هزار نیازمند در جنوب شرق کشور تحت پوشش طرح کمک مومنانه قرار گرفتند
در طرح کمک مومنانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت از ۳۷۲هزار نفر را در سیستان و بلوچستان برعهده گرفته است.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۲۴
ماموریت ماهواره نور ۱ شناسایی است/ برنامه سپاه برای دستیابی به مدارهای بالاتر/ تلاش برای پرتاب ماهواره نور۲
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: اولین ماموریت ماهواره نور ۱ شناسایی است.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۱۲:۱۸
۱۴ فرمانده جوان نیرو‌های مسلح در هشت سال دفاع مقدس + تصاویر
نکته مهم در جنگ تحمیلی، فرماندهی فرماندهان جوان بود که پوزه صدام را به خاک مالیدند.
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۱۷:۱۶
اعلام آمار شهدا و نجات تعدادی از خدمه/ اولین تصاویر از ناوچه کنارک
روابط عمومی نیروی دریایی ارتش چگونگی بروز حادثه برای یکی از شناور‌های سبک در منطقه عمومی آب‌های جاسک و چابهار را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۱۷:۲۲
اسامی شهدای ناوچه کنارک اعلام شد + فهرست و تصاویر
اسامی شهدای عالی مقام نیروی دریایی ارتش در حادثه ناوچه کنارک از سوی روابط عمومی نیروی دریایی ارتش اعلام شد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۳:۰۰
هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره فرا رسیدن موج دوم شیوع ویروس کرونا
سازمان جهانی بهداشت درباره فرا رسیدن موج دوم بیماری کووید ۱۹ در کشور‌هایی که با کاهش همه‌گیری مواجه هستند، هشدار داد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۳:۰۵
شکستن کمر سران صهیونیست دور نیست
سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم در گزارشی بر عظمت و بزرگی پیروزی حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی و شکست خفت‌بار ارتش صهیونیستی تاکید کرد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۱۲:۴۰
آمریکا در آستانه انقلاب ضد نژادپرستی قرار دارد
سردبیر روزنامه رای الیوم با اشاره به جنایت اخیری که علیه یک فرد سیاه‌پوست در آمریکا انجام شد، این موضوع را به ضرر دونالد ترامپ دانست.
۱۳۹۹/۳/۲۲ - ۱۲:۳۷
توضیحات معاون حقوقی وزارت خارجه درباره پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه از پیگیری جنایت آمریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۲۲ - ۱۲:۴۱
کشف بیش از دو تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه
فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان گفت: دیشب پلیس مبارزه با مواد مخدر در شهرستان‌های سراوان و خاش، در عملیات انهدام یک باند سازمان یافته قاچاق مواد افیونی، بیش از ۲ تن موادمخدر کشف کرد.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۰۸
شلیک موفقیت آمیز نسل جدید موشک‌های کروز برد کوتاه و بلند ارتش
نیروی دریایی ارتش در تمرین رزم سطحی، موشک‌های کروز دریایی برد کوتاه و بلند تولید را در محدوده شمال اقیانوس هند و دریای عمان با موفقيت شليک کرد.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۱۳
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۱۹۷۶۴۷ نفر رسید/ وضعیت قرمز در ۵ استان
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۲۰
روایت خاطره‌ای زیبا از خلبان هواپیمای ایرباس درباره حاج قاسم
کاپیتان امیر اسداللهی خلبان هواپیمای ایرباس شرکت هواپیمایی ماهان به ذکر خاطره ای درباره شهید سردار سلیمانی پرداخت.
۱۳۹۹/۴/۹ - ۱۳:۱۴
حفظ سلامت دستگاه قضا یک الزام است/ آمادگی قوه قضائیه برای پیگیری وضعیت قیمت مسکن
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از آمادگی دستگاه قضا برای پیگیری وضعیت قیمت مسکن خبر داد.
۱۳۹۹/۴/۹ - ۱۳:۲۱
دستور جلب ۳۶ نفر از متهمان ترور سردار سلیمانی صادر شد/ اعلان قرمز اینترپل برای ترامپ
دادستان تهران از صدور دستور جلب برای ۳۶ نفر از متهمان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی خبر داد.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۱۶:۳۲
سیروس گرجستانی درگذشت
سیروس گرجستانی بازیگر طنز سینما و تلویزیون کشورمان، امروز در سن ۷۶ سالگی درگذشت.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۱۶:۴۰
کادر بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان برای
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: کادر بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان با اقدامات مجاهدانه در برابر کرونا سبب کنترل و جلوگیری از انتشار بیماری در کانون‌های مهم روستایی استان ...
۱۳۹۹/۴/۲۲ - ۱۶:۴۹
سؤال و تفحص حق مجلس است اما توهین و دشنام جایز نیست/ مجلس یازدهم از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب است
رهبر انقلاب تاکید کردند که توهین، دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.
۱۳۹۹/۴/۲۴ - ۱۵:۰۹
اداره کشور با کمترین اتکا به نفت، قدرت نمایی ایران در جنگ اقتصادی است/ تاکید بر نظارت جدی بر قیمت‌ها
رئیس جمهور گفت: توانسته‌ایم با اتکا به اقتصاد بدون نفت کشور را اداره کنیم که این قدرت نمایی ملت ایران در جنگ اقتصادی است.
۱۳۹۹/۴/۲۴ - ۱۵:۱۴
روز‌های بسیار سختی در انتظار آمریکا و رژیم صهیونیستی است
فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: هنوز روز‌های خوشی‌های شماست روز‌های بسیار سخت و حوادث سختی پیش روی شما و رژیم صهیونیستی است.
۱۳۹۹/۴/۲۷ - ۱۵:۵۶
بزرگ‌ترین عملیات‌ زرهی، زمینی پس از جنگ جهانی دوم چگونه توسط رزمندگان ایرانی انجام شد؟
عملیات رمضان نخستین عملیات رزمندگان ایران در چهارچوب استراتژی تنبیه متجاوز بود.
۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۰۸:۱۳
بانک مرکزی یا صادرکنندگان، چه کسی مقصر افزایش قیمت دلار بود؟
کمتر از ۲۴ ساعت دیگر به پایان مهلت صادر کنندگان برای رفع تعهد ارزی خود و تزریق وجوه صادراتی آن‌ها به سامانه نیما باقی مانده است.
۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۰۸:۱۶
جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر رهبری در سیستان دستگیر شد
سربازان گمنام امام زمان (عج) در عملیاتی موفقیت آمیز جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر مقام معظم رهبری را در شمال سیستان و بلوچستان شناسایی و دستگیر کردند.
۱۳۹۹/۵/۳ - ۱۴:۲۹
سیاست آمریکایی؛ وقتی زورت به کشوری نرسید، مردم عادی و بی‌دفاع را بترسان!
مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیماهای مسافربری ایرانی قصه دیروز و امروز نیست.
۱۳۹۹/۵/۴ - ۱۶:۵۵
امیر سیاری به شایعات جنجالی ضدانقلاب پایان داد
امیر سیاری با حضور در مراسم رونمایی از چند طرح ضد کرونایی ارتش عملا به شایعات پیرامونش پایان داد.
۱۳۹۹/۵/۴ - ۱۷:۰۱
ملت ایران در برابر فشارها به زانو درنمی‌آیند/ اصل عزاداری محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود
روحانی گفت: مردم ایران در دو سال مقابله با تحریم و پنج ماه مقابله با ویروس کرونا نشان داده‌اند که دارای توان کافی برای ایستادگی در برابر فشارها هستند و به زانو درنمی‌آیند.
۱۳۹۹/۵/۱۱ - ۱۳:۳۱
سرکرده گروه تروریستی «تندر» دستگیر شد
سربازان گمنام امام زمان (عج) به یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا به نام «تندر» ضربه اساسی وارد کردند.
۱۳۹۹/۵/۲۰ - ۱۷:۰۸
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام موسویان
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت حجت‌‍الاسلام سیّدعباس موسویان از متخصصان فقه اقتصادی را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۵/۲۰ - ۱۷:۱۱
سردار جباری: سپاه برای استرداد ملک جماران پیشقدم بوده است
فرمانده سپاه ولی امر گفت: احتمالاً آقای فتاح مطلع نبوده‌اند که سپاه برای استرداد زمین و سوله موصوف به ملک جماران پیشقدم بوده و از مدتی پیش با معاونین بنیاد برای واگذاری آن به توافق رسیده است.
۱۳۹۹/۵/۲۵ - ۱۵:۵۵
توقیف ۴ کشتی ایرانی در آب‌های بین المللی از اساس دروغ است/ کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را در ماه محرم رعایت نکنند مجازات می‌شوند
رئیس جمهور گفت: توقیف ۴ کشتی ایرانی در آب های بین المللی از اساس دروغ است. این دروغ به خاطر پوشاندن خفت آمریکا در شورای امنیت بود.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۴:۵۳
دادسرا‌ها مو را از ماست بکشند تا به سرمنشأهای ناامنی برسیم
رئیس قوه قضاییه گفت: در دادسرا باید با صبر و حوصله به پرونده‌ها رسیدگی کرد و مو را از ماست کشید.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۴:۵۹
مراسم بزرگداشت سرهنگ بالازاده برگزار شد
مراسم ترحیم و بزرگداشت سرهنگ خلبان صمد علی بالازاده در مسجد النبی (ص) ستاد نیروی هوایی ارتش برگزار شد.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۵:۰۳
پیام تسلیت نماینده رهبر انقلاب در سوریه درپی درگذشت آیت الله تسخیری
نماینده رهبر انقلاب در سوریه، درگذشت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۱۳
موشک نصر؛ نابود کننده شناورهای نیمه سنگین دشمن
توانمندی و ساخت موشک‌های کروز یکی از دانش‌های استراتژیک و راهبردی در نبرد‌های گوناگون است.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۱۸
۸ سال و ۸ نکته مهم رهبر انقلاب به دولتمردان
هر سال به مناسبت هفته دولت رهبر انقلاب نکاتی را به دولتمردان گوشزد کرده‌اند.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۲۵
یزید چگونه به هلاکت رسید؟
گروهی علت مرگ یزید را مستی بیش از حد عنوان می‌کنند و می‌گویند روزی در حالت مستی، میمون خود را بر خری وحشی سوار کرده بود و در پی او می­‎تاخت تا اینکه از اسب فرو افتاد و از دنیا رفت.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۴
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج علی شمقدری
رهبر انقلاب در پیامی درگذشت مرحوم آقای حاج علی شمقدری را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۹
وقتی یک سرباز گمنام سپاه می‌شود عضو شورای مرکزی کوموله
حضور یک پاسدار در شورای مرکزی ضدانقلاب باعث شد که سپاه به اطلاعات با ارزشی از درون تشکیلات ضدانقلاب دست یابد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۳:۳۲
گذشت زمان هرگز نخواهد توانست یاد شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران پیامی صادر کردند.