سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

اوقات شرعی

سرویس : خواندنی ها
زمان : ۱۳۹۸/۶/۱۴ - ۱۸:۴۱
شناسه خبر: ۷۷
 
مهمترین تحول هیئت‌ها بعد از انقلاب، حضور جوانان است/ نباید رقابتی بین واعظ و مداح در روضه‌خواندن باشد/ زیر قبّه امام حسین(ع) حاجت‌روا شدم
محمد نوروزی مداح اهل بیت(ع) با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان درباره جامعه مادحین سخن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طایفه نارویی:پنجمین قسمت از برنامه گفت‌وگو محور «مثبت اشک» با حضور حاج محمد نوروزی مداح اهل بیت (ع) برگزار شد.

نوروزی در این برنامه درباره موضوعات متعددی از جمله حضور پررنگ جوانان در هیئت‌ها ،لزوم توجه به محتوای شعر و دخالت غیرحرفه ای برخی در امور مداحی صحبت کرده است.

گفتنی است؛ برنامه «مثبت اشک» یک گفت‌وگوی رو در روست که قرار است به شفافیت فضای مذهبی کشور کمک کند و ابهامات موجود در ذهن مخاطبان در این حوزه را با حضور یک میهمان شاخص، به صورت صریح بررسی کند.

مشروح این برنامه که در باشگاه خبرنگاران جوان با اجرای وحید قاسمی تولید می‌شود، هر روز در ایام محرم ساعت ۹ صبح روی سایت این مجموعه قرار می‌گیرد؛ لذا مخاطبان می‌توانند با مراجعه به صفحه اول سایت باشگاه خبرنگاران جوان به نشانی www.yjc.ir به تماشای فیلم و بازخوانی متن آن بنشینند.

برای تماشای ویدئوی پنجمین قسمت این مجموعه اینجا را کلیک کنید؛ در غیر این‌صورت، می‌توانید متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.

مجری: بسم الله النور. خانم‌ها آقایان سلام، عزاداری هایتان قبول باشد. قسمت دیگری از برنامه «مثبت اشک» را تقدیم حضورتان می‌کنیم. مهمان محترم و ارجمند و بسیار عزیز این قسمت از برنامه، مداح و روضه خوان نام آشنای اهل بیت حاج محمد آقای نوروزی است.حاج آقا خیلی خوش آمدید.

نوروزی: سلام علیکم، خسته نباشید.ماه محرم الحرام و عزای امام حسین (ع) را به همه هیئت ها و زحمت کشان آستان اباعبدالله(ع) تسلیت  عرض  می  کنم.

مجری: سپاسگزارم که دعوت ما را قبول کردید. 

نوروزی: متشکرم

مجری: من یک نقل قولی سال‌ها پیش از شما شنیدم که گویا به واسطه و تشویق‌های مرحوم شیخ احمد کافی، روضه خوان حضرت اباعبدالله(ع) شده اید، اگر این موضوع را کمی بیشتر برای آشنایی بینندگان توضیح دهید، ممنون می‌شوم.

نوروزی:سال ۱۳۴۵، اولین سال‌های ورود من به تهران بود. با حاج آقای کافی در هیئت شاهزاده علی اصغر (ع) کاشانی‌های مقیم مرکز آشنا شدم. اگر می‌گویم شاهزاده، چون پرچم آنها به این نام است، تقریبا محله هیئت طیب در دیگر هیئت های بزرگ تهران بوده که در مسیر توفیق در ماه مبارک رمضان به منبر می‌رفتند. تقریبا برای اولین بار در تاریخ منبر، قبل از منبر،  قرآن قرائت کردیم که این ادامه پیدا کرد و خواندن قرآن قبل از منبر به دیگر مجالس هم سرایت کرد.

آشنایی من با ایشان در همان ماه رمضان ۱۳۴۵ بود که او در ماه رمضان و ماه محرم بر منبر می‌رفت. سال‌های اول به قرآن خواندن گذشت تا یک سال، ایشان محرم تشریف آوردند و فرمودند شما از امشب هر شب چند بیت از ۱۲ بیت محتشم را بخوان. من در آن زمان با اولین مداحی که آشنا شدم جناب آقای انسانی بود.دو سال بعد با آقای سازگار آشنا شدم که این آشنایی تا امروز ادامه پیدا کرد.

جوانان حضور پررنگی در هیئت ها بعد از انقلاب دارند

مجری: حاج آقا از سال ۴۵ تا ۹۸،  پنج نسل پای منبر شما نشسته اند. فضای عزاداری های ما در گذشته با امروز چه تفاوتی پیدا کرده است؟

نوروزی:فضای گذشته تقریبا اختصاصی بود، بیشتر مجالس ما مربوط به ریش سفید‌ها می شد. بزرگتر ها؛ البته نسل جوان هم بودند، اما به شور و حال امروز نبود، شب تاسوعا، شب عاشورا و شام غریبان، تقریبا از هفتم و هشتم محرم به بعد جوانان می‌آمدند. اما اصل عزاداری بازار تهران دست جوان‌ها بود که آن‌ها عزاداری‌ها را برپا می‌ کردند.

مجری:در مقطع محرم را می‌فرمایید؟

نوروزی:بله. همان محرم.

مجری:در طول سال چطور بود؟

نوروزی:در طول سال به شور و حال الان نبود، هیئت ها هفتگی بود، اما به تعداد امروز جوان در جلسات دیده نمی‌شد. چون من سال ۴۸، ۴۹ دعوتی بودم.

مجری: حاج آقا به نظر شما مهمترین تحول در هیئت‌های ما بعد از انقلاب چه بود؟

نوروزی:مهمترین تحول بعد از انقلاب حضور جوانان است.

مجری: حضور جوان ها؟

نوروزی: حتما، یکی از اصلی‌ترین ارکان تحول بعد از انقلاب در هیئت‌ها حضور نسل جوان و مخصوصا نوجوان است. الان حضور نسل نوجوان و جوان در هیئت‎ها زیاد است و میانسال در هیئت کم داریم. اگر بخواهم دقیق بگویم ۱۸ ساله‌های ما در هیئت‌ها از ۲۷ ساله‌های ما بیشتر هستند. همینطور ۲۷ ساله‌ها از ۴۰ ساله‌ها به مراتب بیشتر هستند. در هیئت امروزی سنین بالا کمتر پیدا می‌شود مگر در هیئت‌های محلی، هیئت‌های عمومی تقریبا همه جوان و بیشتر نوجوان هستند.

مجری: حاج آقا هر وقت از شما ذکر خیری در جایی می‌شود از واژه روضه خوان استفاده می‌کنند. این را من بار‌ها دیده‌ام، ولی الان دیگر از این واژه روضه خوان  استفاده نمی‌شود، مثلا می‌‌گویند ذاکر اباعبدالله(ع) یا در نهایت مداح، چرا کاربرد این واژه کم شده است؟

نوروزی: قدیم هم به ما روضه خوان نمی‌گفتند. می‌گفتند مداح، ذاکر هم اصطلاحی است که زمان تاسیس مجمع، اسم مجمع الذاکرین را بر آن  گذاشتیم؛ ذاکر خیلی استفاده نمی‌شد، همان مداح معروف بود. مداح هم همه کاره بود، قصیده خوان، غزل خوان و مصیبت خوان بود، حتی اعیاد را هم برگزار می‌کرد و هرکسی به سلیقه خود حدیثی را با تکیه بر شعر می‌خواند. اما در مسئله مرثیه خوان یا روضه خوان، من بر روضه زیاد تکیه می‌کردم؛ البته نه اینکه مدیحه سرایی یا مرثیه سرایی نکنم.

مداحی ما تقریبا به انحراف رفته است

مجری: حاج آقا فضای مجالس عزاداری ما، حالا خیلی نمی‌خواهم بر قبل از انقلاب تکیه کنم، اما زیاد شنیده‌ام که قدیم یک چیز دیگر بود، مثلا شما از غزلیات اخلاقی و نکته‌های پند زیاد استفاده می‌کردید، من می خواهم بدانم که این هاله چه بوده که دائم می‌گویند، قدیم؟

نوروزی: مداحی ما تقریبا به انحراف رفته است. از سال ۷۳ به بعد، مداحی اصیل نیست، قدیم رسم بر این بود اگر کسی بسم الله را می‌گفت یک شعر صلوات می‌خواند بعد شروع  به خواندن غزل می کرد. حالا اگر غیر محرم بود غزل اخلاقی، اگر جمعه بود توسل به امام زمان (عج)، اگر مناسبت بود مناسب با همان روز یا امام، ولی امروز شروع که می‌کنند به محض اینکه چند بیت شعر خواندند سراغ سینه زنی می‌روند. اصلا به غیر از چند نفری که من می‌دانم حتی روضه هم نمی‌خوانند و شعر روضه، شعر مصیبت هم به قول شما نمی‌خوانند و مستقیم می روند سر روضه. این مسائل ارکان خوانندگی را به هم ریخته است. یک زمانی بنده از زبان واعظ مجلس می‌گیرم و می‌روم سراغ شعر مصیبت، اما اینکه بنشینم و بخواهم اداره کننده مجلس باشم سلسله‌ای دارد که باید رعایت شود و تقریبا امروز رعایت نمی‌شود.

مجری: بار‌ها از شما شنیده‌ام که حاج آقا انسانی و حاج آقا سازگار را به عنوان معلمان خودتان نام برده‌اید. حالا اگر شخص دیگری بود، این جایگاه را برازنده خودش نمی‌دانست؛ این یک درسی برای جوانان دارد. در این سال‌ها دیده‌ام خیلی‌ها وام دار کسانی بودند حتی وام دار خود شما بودند، ولی وقتی جایی صحبت می‌شود این شاگردی را انکار می‌کنند. دلیل این کار چیست؟ اصلا چرا به اینجا رسیدیم؟

نوروزی: اگر مثلا امروز کسی می‌گوید که من شاگرد یکی از استادان بزرگ بوده‌ام، این افتخار برایش می‌آورد یا تحقیر؟

مجری: افتخار می‌آورد.

نوروزی: حتما افتخار است برای کسی که مثلا شاگرد مرحوم سید ابوالحسن اصفهانی، مرحوم آقا ضیاء الدین عراقی یا مرحوم آیت الله نائینی بوده، امروز همه این‌ها کسانی هستند که خودشان جزو مراجع شده‌اند، یک نسل بعد از آنها هم جزو مراجع شده‌اند و نسل بعد هم که از آن‌ها درس گرفته‌اند. چرا بگویم شاگرد کسی نیستم؟ خدا می‌داند که اینجا از گفتن برخی چیز‌ها ابا می‌کنم.

مجری:گپ و گفت ما بی‌پرده است.

نوروزی: بله. می‌خواهم بگویم که هرچه می‌خواهد بشود، زیر این آسمان کبود از نظر مداحی، مرثیه سرایی و مرثیه خوانی بالاتر از علی انسانی ندیدم و نخواهد آمد. تمام شعار‌های زمان انقلاب که در خیابان‌ها می‌دادند ساخته و پرداخته آقای سازگار بود. خودش هم یک فرد انقلابی است هم قبل و هم بعد از انقلاب و مواضع او اصلا تغییر نکرده است. پرشعرترین و خوش صحبت ترین است. چرا من نگویم که شاگرد این عزیزان هستم؟ این برای من افتخار است.

مجری:  چرا برخی از جوانان قائل به این موضوع نیستند؟

نوروزی: آن‌ها فکر می‌کنند که چیزی شده‌اند؛ فکر می‌کنند رسیده‌اند در حالی که نرسیده‌اند به جایی که خودشان را شاگرد بدانند،  هر چقدر آدم زنده است، شاگرد است. چقدر خوب است که آدم شاگرد باشد.

مجری: آیا می‌شود برای احیای این فرهنگ کاری کرد؟

نوروزی: حتما می‌شود.

ارگان‌هایی در امور مداحی دخالت می‌کنند که خودشان کار بلد نیستند

مجری: چون الان بسیاری این سوال را می‌پرسند و می‌گویند احترام کوچک و بزرگی کمرنگ شده است.

نوروزی: این موضوع به شرایطی بستگی دارد. ارگان‌هایی در امور مداحی دخالت می‌کنند که خودشان بلد نیستند و نمی‌توانند نیرو از نظر اخلاقی، فرهنگ و خوانندگی بپرورانند. هر وقت کارمان مردمی بوده، در مردم رشد کرده، هر وقت ارگانی شده به قول معروف به سمت دستگاهی رفتیم و این کار دستگاهی شده نتیجه نداده است. نمی‌خواهم بگویم چرا سازمان فلان، مداح می‌پرورد یا نه، اما آزادگی در آن نیست. حداقل یک جای بسته‌ای می‌مانند. اجتماع یک جای بازی است، در اجتماع باید شاگرد و استاد پرورش پیدا کند. اینکه در یک مکان هایی طبق این قوانین باید بخوانی، اخلاقت اینطور نباشد کارتت را باطل می‌کنند، اخلاقت اینطور نباشد نمره خوانندگی به تو نمی‌دهند و... این‌ها برای خوانندگی در خانه امام حسین (ع) نیست، این‌ها برای جای دیگر است.

مجری: حاج آقا شما به جوانان خیلی بها می‌دهید، پا منبری های شما هم بیشتر جوان هستند، در حال حاضر هم که ایام عزاداری اباعبدالله (ع) است، توصیه‌ای برای جوانان دارید که بهتر نوکری کنند؟

نوروزی: اینکه در حدود شصت سال، جوان پای منبر من نشسته، مربوط به گذشته است، پدران آن‌ها هم سن و سال من یا کوچکتر از من هستند یا فرزندانشان هم سن و سال حضرتعالی هستند. این‌ها تقریبا نزدیک به ۶ نسل می‌شوند، نسل سال‌های ۴۰ تا۹۰ و  بچه‌های ۸، ۹ ساله هم در مجالس ما هستند.

مجری: بله من بچه ۴، ۵ ساله هم دیده‌ام.

نوروزی: در رمضان یا محرم از همان بچه ۵ ساله برای روضه استفاده کرده‌ام. وقتی به یک نفر بها داده می‌شود نه تنها خودش می‌آید بلکه دوستانش را هم می‌آورد. این کودک فردا می‌شود یک جوان برومندی که در اجتماع می‌خواهد یک «یاحسین» بگوید و ۵۰۰ نفر را هم با خود بیاورد، چرا بها ندهم؟ 

در بعضی هیئت‌ها باب شده است که مداح را از در جدا وارد می‌کنند. من با این مخالفم و شما هم توجه کرده‌اید که همیشه از دری وارد می‌شوم که همه مردم هستند. مگر اینکه خیلی شلوغ باشد و نتوانیم صف مردم را به هم بزنیم.

مجری: شما به مردم دار بودن معروف هستید.

نوروزی: امام حسین (ع) مردم دار بود و اگر به خاطر مردم نبود که کشته نمی‌شد، سفره امام حسین(ع) و امیرالمومنین (ع) سفره مردم داری است. حالا اگر مردم وفا نداشتند، مسئله دیگری است.

مجری: حاج آقا اجازه می‌فرمایید یک سوال صریح از شما بپرسم؟
نوروزی: بفرمایید.

مجری: برخی به شما نقد می‌کنند که حاج محمدآقای نوروزی روضه‌هایی می‌خواند که ما کمتر شنیده ایم یا حالا کمتر جایی مطالعه کرده‌ایم یا نیست.

نوروزی:یک حرف راست را اگر بد ادا کنی دروغ می‌شود. من روضه‌های زیادی خوانده‌ام. روضه حضرت قاسم(ع) را خوانده‌ام که می‌گویند نیست؛ خطبه وجود دارد، خیلی از منابع با دلیل نقل کرده‌اند حالا اگر من پر و بالش می‌دهم نباید به حساب تاریخ و... بگذارند.  بقیه موارد روضه استنباطی است که یک نفر می‌تواند ساده بگوید که اباعبدالله(ع) آمد کنار پیکر پسرش و ...

حضرت آیت الله جوادی آملی کار ما را با یک جمله آسان کردند. ایشان فرمودند آیا آن وقتی که حضرت قمر بنی هاشم کنار نهر علقمه آمدند و دست زیر آب کردند حمید بن مسلم دید و حرف ابوالفضل(ع) را شنید؟ این حرف را چه کسی زده؟ « ذَکَرَ عَطَشَ الْحُسَیْنِ وَأَهْلِ بَیْتِهِ » عطش امام حسین (ع) را ذکر کرد و آب را روی آب ریخت.

این موضوع را حضرت زین العابدین(ع) امام معصوم می‌فرمایند و امام باقر(ع) از قول پدرش امام سجاد(ع)؛ وقتی از قول امام معصوم نقل می‌شود ما اصلا کاری به حمید بن مسلم و.. نداریم. زبان، زبان معصوم است، معصوم در خیمه خوابیده‌اند، در تب هستند، ولی از اتفاقات خبر داشتند و اگر بخواهند بیان کنند به نظر شما نمی‌توانند بگویند که چه‌ اتفاقی افتاده  است؟ قطعا می‌توانند. اما زبان حال داریم و زبان قال؛ زبان قال را هرچه می‌خواهیم نوشته‌ایم، اما زبان حال نباید با قال زیاد فاصله داشته باشد و حال و قال به هم نزدیک هستند.

مجری: در شعر هم خیلی با آن درگیر هستیم.

نوروزی: بله. مگر همه شعر‌هایی که شاعران نوشته‌اند عین زبان اباعبدالله است؟

نسل جوان در معرض خطر است

مجری: نه بیشتر زبان حال هستند.

نوروزی: زبان حال است با کمی مضمون پردازی؛ اما اینکه این مضمون پردازی چقدر زیبا و چقدر زشت باشد، مهم است. در حال حاضر خطرناک‌ترین مسئله را به نسل جوان ما حتی آن‌هایی که اهل شعر و تاریخ و... نیستند، وارد می شود؛  مرحوم استاد شهریار یک شعری دارد، یک شب در کاشان از من تقاضا کردند که این شعر را بخوانم، گفتم من بخشی از آن را حفظ هستم، بچه‌ها گفتند که ما بخش های دیگر را از اینترنت می‌آوریم. متن را در آوردند و من خواندم تا آن اصل کاری که رسید، دیدم نیست و تقریبا ۵ بیت را حذف کرده اند که راجع به حضرت زهرا(س) بود. آیا به این دستگاه می‌شود اعتماد کرد؟ می‌شود از آن حدیث و تاریخ کربلا درآورد؟ نباید اعتماد کنیم باید کتاب بخوانیم. وقتی از من می‌پرسند منبع را معرفی کن من می‌گویم خودت برو پیدا کن، چهارتا کتاب بخوانید، کسی که می خواهد شعر بگوید، نوحه بگوید و برای مردم بخواند باید مطالعه داشته باشد. من اینجا گله دارم از بعضی از آقایان وعاظ؛ واعظ صرفا کارش خواندن روضه نیست، واعظ امام حسین(ع) را به نسل جوان معرفی کند. وقتی این کار را درست انجام داد، بعدا متوجه می‌شود که چقدر به نفع خودش، به نفع امام حسین (ع) و نسل بعد خواهد بود. رقابتی نباید بین واعظ و مداح در روضه خواندن باشد، این غلط است. کار واعظ چیز دیگر و کار مداح هم چیز دیگری است.

واعظ باید اهل بیت را به جوانان معرفی کند

مجری: حاج آقا خیلی‌ها به داستان روی آورده‌اند، یعنی می‌بینیم وقت زیادی از منبر را این داستان‌ها پر می‌کند، جای فقه جای مباحث اخلاقی کجاست؟

نوروزی:همه هیئتی‌ها مرا ببخشند اما تمام افرادی که شب اول محرم می‌آیند در هیئت‌ها، همه نماز شب خوان هستند؟ قطعا و حتما  برای محرم آمده‌اند. کار واعظ در محرم شناساندن اهل بیت و معارف اهل بیت است، بنده اگر داستانی می‌گویم مثل داستان قمارباز، درست است این ها اتفاق افتاده اما من می‌گویم موضوعی مطرح شود که بر جوان تاثیر بگیرد و به این مجالس بیاید.

مجری: الان منبری‌های ما خیلی به این موضوعات  می‌پردازند؟

نوروزی: بنده هم اعتراض دارم به این مسئله، به این جوان بگو که چکار کند تا بشود آقا سید جمال الدین گلپایگانی، اسامی نام بردن و داستان گفتن که کاری ندارد، این آقا چه کار کرده شده ابن الرضا، چه کرده که شده آیت الله بهجت، چه کار کرده که شده حاج مرزوق عرب، آن کار را نمی‌گویند فقط داستان را می‌گویند.

مجری: شما را به عنوان یکی از روضه خوان‌های اهل نفس یا صاحب نفس می‌شناسند، خاطره‌ای دارید که برای بینندگان تعریف کنید؟

نوروزی: خیلی‌ها شاید بسیار بیشتر از این حرف‌ها از این توفیق‌ها بهره‌مند شده باشند. اما نگه داری این‌ها مقداری مشکل است، در گذشته تدین در شخصی که بالای منبر اباعبدالله (ع) می‌نشست مشخص بود. مرحوم علامه حاج مرزوق که من او را ندیدم در درجه اول متدین بودند. این تدین باید به اباعبدالله(ع) وصل شود و دائمی باشد، نه اینکه هر روز یک رنگ عوض کنیم. این جوانی که آمده پای منبر من، بفهمد که من فلان گناه را انجام می‌دهم از من بری نمی‌شود بلکه از امام حسین (ع) گرفته تا پیامبر و قرآن و خدا شاکی می‌شود، من به همه آن‌هایی که پامنبرم هستند می‌گویم من محمد نوروزی ام، من قرآن نیستم، من فقط برای امام حسین(ع) می خوانم. اگر یک لغزشی از من دیدید به حساب مکتب من نگذارید، هرچند من باید مراقب باشم که به مکتب لطمه نزنم، به ابا عبدالله و به آستان مقدس اهل بیت لطمه نزنم. شما من را امام حسین(ع) فرض نکنید.

نوروزی: سال ۱۳۵۷، عمره رفتیم.

مجری: انقلاب شده بود؟

نوروزی: شور انقلاب بود، بعد از شهادت آقا مصطفی خمینی.

مجری: آن قائله تبریز و...؟
نوروزی: بعد از قائله تبریز، دقیقا هنوز دود تبریز هوا بود که از آنجا رد شدیم، ما ۲۷ اسفند از تبریز عبور کردیم که هنوز نظامیان در خیابان بودند، از مرز بازرگان عبور کردیم و بعد از آن سوریه و بعد اردن.

مجری: شنیدم مسجدالاقصی هم تشریف بردید و نماز هم خواندید؟

نوروزی: بله. به مسجدالاقصی و بیروت رفتیم.

مجری: شاید تنها مداحی باشید که رفته‌اید؟

نوروزی: نه خیلی‌ها آنجا رفتند. من با فردی آشنا شدیم از وهابی‌های مدینه، دانشجوی ریاض بود، کتابی دست من بود که نهج البلاغه شرح محمد مصری است، این را دست من دید، چون اهل پاکستان بود، خیلی هم خوب فارسی حرف می زد. به من گفت بده مطالعه کنم، اما باهم اینجا بنشینیم، چون اگر دست من ببینند اعدامم می‌کنند. نشست بغل من در مسجد النبی و شروع کرد به خواندن؛ رفاقت دو سه روزه ای با هم پیدا کردیم. کتاب را از من گرفت و گفت که من برادر خانم رئیس پلیس مدینه یا به قول آن روز‌ها رئیس شهربانی مدینه هستم. به او گفتم می‌شود کاری برای من انجام بدهی؟ بقیع آن زمان به شکل امروز نبود. یک دربِ دو لنگه بزرگ داشت و بقیه دیوار گلی بود. من به ایشان گفتم من کاری از شما می‌خواهم. گفت چه کار؟ گفتم یک ساعت من بروم قبر امام حسن (ع) را ببینم.

مجری: روضه خوانی آزاد بود، اما زیارت نمی‌گذاشتند؟

نوروزی: بله، ما بالای قبر امام حسن (ع) می‌ نشستیم و هیئتی روضه می‌خواندیم. مرحوم ذوالفقاری و ظاهرا مرحوم شمشیری هم بودند؛  خیلی از مداحان آنجا بودند. تقریبا همه روزنامه‌های عربستان نوشته بودند که تمام مَجُوز‌ها آمده‌اند. ۱۲۰ هزار نفر عمره رفته بودند، عجیب‌ترین عمره عید نوروز بود، همه هم رفته بودند ببینند بیرون چه خبر است؟ سوریه چه خبر است؟ ایشان برای ما اجازه گرفت و نامه ای به دربان بقیع داد که من بمانم. هوا تاریک شد، کسی را نمی‌گذاشتند دست روی قبر بگذارد، شاید بعد از آن سالها کمتر کسی باشد که قبور ائمه را به این شکل زیارت کرده باشد؛ من یکی دوساعت آنجا بودم، خیلی چیز‌ها هم خواستم، و همان خوانندگی را خواستم که به من دادند، خیلی شب عجیب و خوبی بود. من از آن شب به بعد احساس می‌کردم خوانندگی‌ام طور دیگری شده است.

مجری: بلافاصله بعد از آن؟

نوروزی:بلافاصله، روز بعدش. وقتی می‌خواندم احساس می‌کردم  طور دیگری می‌خوانم.

مجری: حاج آقا اگر  باز در همان موقعیت قرار بگیرید، چه چیزی از امام حسن (ع) می‌خواهید؟

نوروزی:باز همین را  می‌خواهم.

مجری: درستش هم همین است، خیلی‌ها با نفس شما امام حسینی شدند.

نوروزی: هرچی داشته باشی تمام می‌شود. ثروت را روزی باید بگذاری بروی، جوانی خود به خود می‌رود، تنها چیزی که می‌ماند همین در خانه اهل بیت ماندن است. جز ذات خدا همه چیز فانی است.

مجری: حاج آقا یک روضه خاص، یک مجلس ویژه که آن حال خوبش تا مدت‌ها با شما بوده را دارید برای ما تعریف کنید؟

نوروزی: غروب یازدهم بود از بازار می رفتیم. آن زمان به عنوان تماشاچی یا خوانندگی می‌رفتیم. خیلی خسته بودم من روز‌های شام غریبان به بعد اصلا نمی‌خوانم. قدیم تا دهه سوم نمی‌خواندم، روز یازدهم از بازار آمدیم همین یا اباعبدالله الحسین و بعدش هم یک ذکر دیگر گفتم. بعداز ظهر خسته از بازار آمدم همین فصل هم بود یا نزدیک‌تر به عید، چشمهایم را بسته بودم و می‌گفتم یا اباعبدالله الحسین به همان سبک، همانطور که دستم زیر سرم بود روضه روز یازدهم را برای خودم خواندم، کاری که مداحان جوان انجام نمی‌دهند و هیچ وقت برای خودشان روضه نمی‌خواندند. من خیلی برای خودم روضه می‌خوانم، در ماشین، مسافرت، منزل و...

همانطور که می‌خواندم خسته بودم و خوابم برد. من خواب اصلا یادم نمی‌ماند، ولی این را یادم ماند، همانطور که می‌گفتم و در حال گریه بودم در این فکر بودم که امشب که اهل بیت می‌روند چه کار می‌کنند؟ زن و بچه هایی که تا آن زمان نه زندان دیده‌اند نه چیزی، اهل بیتی که با تمام داشته‌ها به کربلا آمده‌اند، اما حالا دیگر چیزی به جز سر‌های بریده روی نیزه ندارند. امشب را چطور می‌گذرانند و چطور با آن‌ها رفتار می‌شود؟ یک لحظه چشمم گرم شد و جایی را دیدم، نه زندان ولی به صورتی که محبوس باشد شاید  ۵ ثانیه هم بیشتر نکشید، خانمی بود که  دختری روی شانه اش بود و صورتش را برگرداند و به من نگاه کرد. اشکش آمد. به هم ریختم و از جا بلند شدم، خدا می‌داند الان نزدیک به بیست و پنج سال است که هیچ وقت از ذهنم بیرون نمی رود تازه هیچ چیزی را ما ندیدیم، فقط نگاه یک بچه را دیدیم.

حاج حیدر آقا توکلی می‌فرماید در کربلا حالتی برایم پیش آمد که می‌خواستم خودم را از پشت بام به پایین پرتاب کنم. به واقع یک مشاهداتی  به انسان دست می‌دهد که قطعا تا در آن عالم نروی، نمی‌توانی شعر بگویی قطعا تا آن قطعه، مکان و اشخاص در ذهنت را تجسم نکنی نمی‌توانی شعر بگویی.

مجری: یک شهودی به آدم دست می‌دهد.

نوروزی: خیلی هم عمیق نه، ممکن است در عمق برود، ولی تا آن حال نیاید نمی‌شود شعر گفت و روضه خواند. من همیشه معتقدم که مداح اول باید خودش حال داشته باشد، بعد مستمع. من اگر برای اربابم گریه نکنم توقع دارم کسانی که جلوی من نشسته‌اند گریه کنند؟ اصلا به دور از محبت و معرفت است.

مجری: مقام معظم رهبری در این سال‌ها که دیدار‌های منظم با مداحان داشتند توصیه‌های بسیاری به مداحان می‌کنند. به نظر شما کدام مورد خاص بوده که باید بیشتر به آن بپردازیم یا کمتر پرداخته شده؟

نوروزی: من سخنرانی‌هایشان را گوش می‌کردم. حضرت آقا خودشان اهل ادبیات هستند. به شعر، قصیده، غزل و ادبیات مذهبی وارد هستند. چون درباره محتوا دغدغه دارند. فرمودند که شعر اگر گفته می‌شود باید با محتوایی باشد که انقلاب اباعبدالله (ع) در آن نهفته است، هدف ایشان هم در آن باشد و صرفا شعاری نباشد که جواب بدهند، چه سینه زنی چه روضه، حتی شعر روضه‌ای. قدیم هم اینطور بود، آقای خوشدل که هم شعرش مصیبت دارد و هم تابلو انقلابی است، اینگونه بود. باید شعر پیام داشته باشد.

مجری: ما در زندگی حضور اهل بیت را خیلی لمس کردیم و به قول معروف دست ما را گرفته اند، یک جایی که دست شما را گرفته اند و به شما چسبیده ، بگویید.

نوروزی:خیلی جا‌ها دست من را گرفته اند.

مجری: حالا جایی که خاص‌تر بوده را بگویید، یعنی آنجا که گفتید محمد نوروزی ببین چقدر حواس امام حسین(ع) به تو است.

نوروزی: من سال ۱۳۷۷  مستاجر بودم، همه کربلا رفته بودند اما من نرفته بودم. به وسیله یکی از این کارخانه ها من هم رفتم، خیلی به من چسبید. خیلی از مستاجری خسته شده بودم. زیر قبه اباعبدالله(ع) نشسته بودم، حاج آقای شاه آبادی هم بغل من بود، گفت یک چیزی به امام حسین(ع) بگو، گفتم اگر بگویم می دهد؟ گفت مرد حسابی اینجا زیر قبه امام حسین(ع) است، گفتم یا امام حسین(ع) این آقا شاهد است که از مستاجری خسته شده ام؛ من برگشتم طولی نکشید که به آسانی در عرض ۵ روز صاحب خانه شدم. خدا می داند ۱۵۰۰ تومان پول جیبم بود. باور نمی کردم و خوبی این موضوع این است که زیر منت کسی نرفته ام.

مجری: در چهره‌های کربلا به نظرتان به کدام چهره کم  پرداخته شده است؟
نوروزی:به یاران اباعبدالله (ع) خیلی کم پرداخته شده است.

مجری: خیلی از مهمان‌ها این موضوع را فرموده اند.
نوروزی:بله مثلا من اصرار دارم که در شب سوم وهب، حبیب بن مظاهر و مسلم بن اوسجه و حر بن ریاحی را بگویم. متاسفانه طوری برنامه را چیده‌اند که می‌بینی یک دفعه شب سوم، چهارم و شب حضرت رقیه(س)  و.. حضرت علی اکبر (ع) و حضرت علی اصغر(ع)  می‌رسد و شب عاشورا تمام می‌شود. مطمئن هستم به غیر از این اصحابی که نام بردم اسم اصحاب دیگر را بلد نیستیم. ما از اصحاب اباعبدالله خیلی کم گفته‌ایم.

مجری: حاج آقا  سپاسگزارم که برای برنامه ما وقت گذاشتید، ان‌شاءالله خدا شما را برای ما نگه دارد و اربعین باهم کربلا باشیم.

نوروزی:ان‌شاءالله.

مجری: بینندگان گرامی بابت همراهی شما سپاسگزارم. التماس دعا، یا علی مدد.

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۳:۳۲
گذشت زمان هرگز نخواهد توانست یاد شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران پیامی صادر کردند.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۹
وقتی یک سرباز گمنام سپاه می‌شود عضو شورای مرکزی کوموله
حضور یک پاسدار در شورای مرکزی ضدانقلاب باعث شد که سپاه به اطلاعات با ارزشی از درون تشکیلات ضدانقلاب دست یابد.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۴
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج علی شمقدری
رهبر انقلاب در پیامی درگذشت مرحوم آقای حاج علی شمقدری را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۲۵
یزید چگونه به هلاکت رسید؟
گروهی علت مرگ یزید را مستی بیش از حد عنوان می‌کنند و می‌گویند روزی در حالت مستی، میمون خود را بر خری وحشی سوار کرده بود و در پی او می­‎تاخت تا اینکه از اسب فرو افتاد و از دنیا رفت.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۲:۵۸
لهستان نخستین بازی مقابل ایران را برد+منتخب تصاویر و جزئیات
نخستین مسابقه ایران و لهستان در هفته چهارم لیگ جهانی والیبال با آنکه به ست چهارم کشیده شد اما ایران این ست را با نتیجه 25 بر27 به قهرمان جهان واگذار کرد.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۶:۳۲
چند رسانه ای
۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۱۱:۲۵
دیدار آیت الله جنتی با استاندار مازندران
استاندار مازندران با آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان كه براي شركت در همایش در امتداد ایثار و مقاومت به مازندران سفر كرده است ديدار و گفتگو كرد.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۷:۱۴
خبر فیلم
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۴:۴۳
بازرسی از مناطق مختلف ایران کاپیتولاسیون هسته‌ای است
وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی حمایت از تیم مذاکره‌کننده و خوش‌بین نبودن به نتیجه دادن مذاکرات، گفت: نباید مسئله توقف در زمینه برداشتن تحریم‌ها مطرح شود و مسئولان بازرسی از هر منطقه را بپذیرند...
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۰۹:۴۵
آسیب های جسمی مذاکرات به مذاکره کنندگان
خبرگزاری شبستان: مذاکرات هسته ای این دور جمهوری اسلامی ایران با غرب آنقدر سنگین دنبال شد که در طول این مذاکرات مذاکره کنندگان آسیب های جسمی نیز متحمل شدند.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۱:۳۲
نکاتی که قبل از نصب ویندوز 10 باید بدانیم
اگر از ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ و ۸.۱ استفاده می‌کنید، به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ را برای یک سال به صورت رایگان دریافت خواهید کرد
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۰۹
بهترین تلفن‌های هوشمند دو سیم‌کارته زیر ۵۰۰ هزارتومان که باید بخرید
در حالی‌که گوشی‌های هوشمند دو سیم‌کارته محصولات جدیدی نیستند، اما بسیاری از شرکت‌های تولید کننده موبایل، در سال‌های اخیر اقدام به تولید برخی از تلفن‌های هوشمند رده‌بالا با پشتیبانی از دو سیم‌کارت نمود...
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۴۱
رسومات بلوچستان
عید قربان
۱۳۹۴/۳/۱۸ - ۱۰:۴۴
قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان
کمتر از دو هفته به آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است. رکود سبب شده تا بدون اینکه دولت برای تنظیم بازار دست به کار شود، فروشندگان خود وارد عمل شده و تخفیف‌های مناسبی برای مردم در نظر بگیرند.
۱۳۹۴/۴/۷ - ۱۰:۰۳
اقدامات مبارزه بامواد مخدرما در چارچوب مسایل دینی است/بیش از ۹۷ درصد جامعه ایران پاک هستند
خبرگزاری شبستان: وزیر کشور از امحای یکصد تن مواد مخدر امروز در سراسر کشور خبر داد و گفت: بیش از ۹۷ درصد مردم جامعه ایران پاک هستند و شیوع در ایران ۵۰ درصد متوسط شیوع در جهان است.
۱۳۹۴/۴/۷ - ۱۰:۰۷
معرفی دین و فرهنگ با بازی رایانه ای/ بازی سازان مظلوم اند
 کیوانیان گفت: در حالی که امروزه کشورهای خارجی از طریق بازی های رایانه ای به آموزش کودکان و معرفی فرهنگ خود می پردازند در کشورما به خصوص در رسانه ملی این بازی ها بد و مخرب معرفی می شود.
۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۰۹:۵۴
ترامپ در حال نابودی آمریکاست
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به انتقاد از سیاست‌های نژادپرستانه دونالد ترامپ و حمایت او از ترویج خشونت در آمریکا انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۱۹:۱۵
نویسنده و فعال فرهنگی ادبی سیستان و بلوچستان در گذشت
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار گفت: واحدبخش بادپا نویسنده، مترجم، شاعر، فعال فرهنگی و ادبی سیستان و بلوچستان به علت بیماری در سن ۶۲ سالگی در تهران درگذشت.
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۰۶:۵۵
سیاست خارجی مربوط به یک جناح نیست/ ظریف یک مجتهد و نخبه سیاسی است
رئیس جمهور گفت: سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی باشد که مربوط به یک جناح، حزب یا یک جمع است؛ سیاست خارجی مربوط به کل ملت ایران است.
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۰۸:۰۲
ورود ۲ کشتی لاینر به بندر چابهار/ ترانزیت مستقیم کالا بین بنادر هند و چابهار هفته‌ای شد
بهروز آقایی گفت:بر اساس زمان بندی انجام شده تاکنون دو کشتی به صورت مستقیم از بنادر هند در بندر چابهار پهلو گرفته است .
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۲۰:۴۷
نتایج کنکور سراسری ۹۸+ لینک مستقیم
داوطلبان نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ را می‌توانند از طریق سایت سازمان سنجش کشور دریافت کنند.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۰۸:۳۹
اختصاصی تسنیم|سامانه موشکی باور۳۷۳ روز ۳۱ مرداد رونمایی می‌شود
سامانه موشکی برد بلند ایرانی با نام باور۳۷۳ روز صنعت دفاعی رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۰۸:۵۶
قیمت پرفروش‌ترین خودرو‌ها در ۱۶ مرداد ۹۸ + جدول
طبق آخرین بروزرسانی قیمت خودرو‌ها در ۱۶ مرداد ۹۸، پژو پارس بدون تغییر در نرخ نسبت به روز گذشته، در بازار آزاد خودرو به قیمت ۹۷ میلیون تومان معامله شد.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۱۹:۵۹
میز خدمت در روستای گراغه با حضور مدیران اجرایی استان
میز خدمت در روستایی گراغه
۱۳۹۸/۵/۱۷ - ۰۸:۱۷
بررسی علت بیکاری جوانان تحصیل‌کرده بعد از اخذ مدرک / تسهیل سرمایه‌گذاری زمینه‌ساز کاهش نرخ بیکاری است
در حالی که نیاز کشور به ویژه در حوزه صنعت و عمران به جوانان متخصص و آموزش دیده بسیار زیاد است متاسفانه به علت عدم هماهنگی بین بخش خصوصی و دولت نرخ بیکاری به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایش...
۱۳۹۸/۵/۱۹ - ۱۹:۱۱
تحولات اخیر کشمیر برای جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های اسلامی نگران‌کننده است
سرلشکر باقری و ارتشبد قمر جاوید باجوا درباره مسائل منطقه‌ای رایزنی کردند.
۱۳۹۸/۵/۱۹ - ۱۹:۱۴
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است/ آیین برائت یعنی بیزاری از جنگ‌افروزی آمریکا و نهیب بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: ترفند معامله‌ قرن که به‌وسیله آمریکای ظالم و همراهان خائن آن زمینه‌سازی می‌شود، در برابر همت و ایمان جبهه‌ مقاومت محکوم به شکست است.
۱۳۹۸/۵/۲۰ - ۱۸:۲۵
متن تبریک عید سعید قربان طایفه نارویی
متن تبریک
۱۳۹۸/۵/۲۴ - ۱۸:۲۱
حکم آزادی نفتکش گریس ۱ صادر شد
با وجود کارشکنی و تلاش‌های آمریکا، دادگاه عالی جبل‌الطارق حکم آزادی نفتکش غول‌پیکر حامل محموله نفتی ایران را صادر کرد.
۱۳۹۸/۵/۲۴ - ۱۸:۲۵
سرلشکر سلامی: تمامی قله‌های مرزی شمال غرب تحت تسلط نیروهای سپاه است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تمامی قله‌های مرزی شمال غرب تحت تسلط و اشراف همه‌جانبه نیروهای مؤمن و انقلابی سپاه قرار دارد.
۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۰۷:۳۲
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک‌هزار و هفتاد نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند...
۱۳۹۸/۵/۲۹ - ۰۸:۳۴
زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت/ وظیفه ما ایجاد امنیت در منطقه است
دریادار تنگسیری گفت: در مقابل کشور‌های فرامنطقه‌ای که به قصد ایجاد ناامنی به خلیج فارس می‌آیند، می‌ایستیم.
۱۳۹۸/۵/۲۹ - ۰۸:۳۹
دلیل اهمیت عید غدیر نزد خداوند و مسلمانان جهان/ آنچه پیامبر (ص) باید در روز غدیر ابلاغ می‌کرد، چه بود؟
حجت‌الاسلام و المسلمین ریاضت کارشناس مذهبی، با اشاره به اهمیت روز عید غدیر از ویژگی خطبه پیامبر در حجه الوداع گفت.
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۱۷:۴۵
دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً برای ما بهتر خواهد بود / با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.
۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۸:۵۴
اولین فراری منطقه ما در روز خطر، خود آمریکایی‌ها هستند/ دوستان ترامپ هم این روزها حرفش را قبول ندارند
رئیس جمهور گفت: حوادث چند ماه اخیر نشان داد که اولین فراری در منطقه ما در روز خطر خود آمریکایی‌ها هستند، آن بیچاره‌ها به ناو‌های هواپیمابر، ناوچه‌ها، پهپاد‌ها خود تکیه کرده بودند.
۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۸:۵۸
ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم/ امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست
وزیر امور خارجه گفت: ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم و من درباره جزییات پیشنهاداتی که مطرح شده با مکرون گفت‌وگو می‌کنم.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۰
سامانه پدافندی باور ۳۷۳ نشان داد که می‌توانیم در برابر دشمن استقامت کنیم/ باید اقتصاد را رونق و کشور را از فقر نجات داد/ ترامپ ابلهیِ خود را به جهان نشان داده است
امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن خیال می‌کرد ملت ما از انقلاب دست می‌دارد، اما ملت ما با استعانت از امام زمان به آینده امیدوار هستند.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۲
برجام قابل مذاکره مجدد نیست
ظریف گفت‌وگو با رئیس‌جمهور فرانسه را سازنده خواند و تصریح کرد: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۸
ورود یک مخدر جدید به کشور/ افدرین چیست و از کجا می‌آید؟
سردار زاهدیان درباره ورود یک ماده مخدر جدید به کشور توضیحاتی داد.
۱۳۹۸/۶/۵ - ۱۷:۳۲
دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا قابل تصور نیست
وزیر امور خارجه گفت: اگر آمریکا به تعهدات برجامی خود عمل کند هم گفت‌و‌گوی دوجانبه‌ای نخواهیم داشت.
۱۳۹۸/۶/۶ - ۱۸:۴۴
اساس قدرت ما در مذاکرات، ملت ایران هستند/ مشروعیت دولت در گرو خدمت به مردم است
رئیس جمهور گفت: جنگی که امروز بر ما تحمیل شده است جنگی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است که باید در آن پیروز شویم
۱۳۹۸/۶/۱۰ - ۱۶:۱۲
مقاومت تا پیروزی نهایی تجدیدناپذیر است؛ ایران پیشران قوای حق است
رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در نامه‌ای به رهبر انقلاب از بیانات ایشان در دیدار هیئت حماس تشکر کرد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۴۱
بازگشت ایران به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار / بعید است اروپا تا قبل از ۱۶ شهریور گام موثری بردارد/ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت
معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشور‌های باقی مانده در برجام وجود ندارد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۴۸
روحانی: گام سوم کاهش تعهدات برجامی را اعلام خواهیم کرد
روحانی در جلسه امروز هیئت دولت از عملیاتی‌شدن گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی خبر داد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۵۲
برنامه‌ مجلس سوگواری رهبر معظم انقلاب در عزای سیدالشهدا(ع)
مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) از شب هفتم تا دوازدهم محرم محضر رهبر معظم انقلاب و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۶/۱۴ - ۱۸:۳۵
فرار مالیاتی قابل پذیرش نیست/ اجرای عدالت باید برای مردم ملموس باشد
رئیس قوه قضائیه گفت: فرار مالیاتی قابل تحمل نیست و توجه به این امر از نکات مهم و حائز اهمیت در اجرای عدالت است.
۱۳۹۸/۶/۱۴ - ۱۸:۴۱
مهمترین تحول هیئت‌ها بعد از انقلاب، حضور جوانان است/ نباید رقابتی بین واعظ و مداح در روضه‌خواندن باشد/ زیر قبّه امام حسین(ع) حاجت‌روا شدم
محمد نوروزی مداح اهل بیت(ع) با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان درباره جامعه مادحین سخن گفت.
۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۹:۱۵
سومین شب از مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین برگزار شد
سومین شب مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در حسینیه امام خمینی برگزار شد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۰:۰۸
مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل شود/ حضور آمریکایی‌ها در شرق فرات، تجاوزگرانه و غیرقانونی است
رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها به جای اعتراف به مداخله‌های مشکل آفرین خود در یمن، دیگران را متهم می‌کنند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۰:۱۱
سوئیفت روسی ربطی به سازوکار مالی اروپا ندارد/ اینستکس با تزریق ۱۵ میلیارد یورو فعال می‌شود/ مذاکرات ایران در قالب برجام همچنان ادامه دارد
معاون اقتصادی وزیر امورخارجه گفت: با تزریق ۱۵ میلیارد یورو به اینستکس، می‌توان امید داشت که تجارتى بین ایران و اتحادیه اروپا ایجاد شود.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۰۸:۱۳
آخرین وضعیت دانشمند ایرانی محبوس در زندان‌های آمریکا + جزئیات
برادر دکتر مسعود سلیمانی آخرین وضعیت این دانشمند برجسته ایرانی که در آمریکا محبوس است را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۳۳
سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی التماس می‌کند/ حمله پهپادی به عربستان نشانه قدرت و شجاعت مقاومت است
دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت بزرگداشت شیخ حسین کورانی، یکی از بنیانگذاران عضو شورای رهبری حزب الله سخنرانی کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۳۷
آقای رئیسی مچ دزد‌ها را می‌گیرد و آن‌ها را دانه‌دانه محاکمه می‌کند
امام جمعه موقت تهران گفت: رئیس قوه قضائیه در راه مبارزه با مفسدان اقتصادی موفق هستند و مچ دزد‌ها را می‌گیرند و آن‌ها را دانه‌دانه محاکمه می‌کنند.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۴۳
پهپاد‌های یمنی حامل پیام توقف جنگ بودند/کمپانی‌های تسلیحاتی٬ انبار ذخیره عربستان شده اند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری توجه جریان‌های عراق به ایران را نمایش داد
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت:اگر سعودی‌ها پیام شلیک ۱۰ پهپاد یمن را نگیرند، حمله بعدی انصارالله گسترده‌تر خواهد بود.
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۲۸
تداوم تحریم‌ها به منزله شروط مذاکره است/ تلاش‌های مکرون تنها با لغو تحریم‌های ترامپ نتیجه می‌دهد
رئیس جمهور گفت: تداوم تحریم‌هایی که تحت عنوان فشار حداکثری اجرا شده است، به مثابه پیش شرط‌های عملی آمریکا برای مذاکره است،
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۵۰
واکنش سردار سلامی به بیانیه سه کشور اروپایی درباره «آرامکو»
فرمانده کل سپاه پاسداران در واکنش به بیانیه شب گذشته سه کشور اروپایی، اظهار داشت: اروپایی‌ها بدون هیچ سند و مدرکی یک اتهام واهی و دروغین را به کشور ایران نسبت دادند.
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۵۵
حمله ترامپ به ایران، ونزوئلا، چین و پناهجویان در سازمان ملل
رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سخنرانی پرداخت.
۱۳۹۸/۷/۸ - ۱۷:۰۱
آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد طرح «ائتلاف امید» برای امنیت خلیج فارس هستیم/ نرخ تضمینی خرید گندم برای سال آینده ۲۲۰۰ تومان تعیین شد
ربیعی گفت: طرح « ائتلاف امید» علیه هیچ کشوری نیست و از امروز آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد این طرح برای امنیت خلیج فارس هستیم.
۱۳۹۸/۷/۸ - ۱۷:۰۶
دشمنان دچار زوالی بازگشت ناپذیر شده‌اند/ هم قدرت تهاجم داریم و هم قدرت مقاومت
فرمانده کل سپاه گفت: دشمنان ما دچار زوالی بازگشت ناپذیر شده اند و ذخایر راهبردی آنها رو به انتهاست.
۱۳۹۸/۷/۱۰ - ۰۸:۴۵
ذکاوت ایرانی می‌گفت، گول پیام خصوصی را نخوریم/ قدرت و جایگاه ملت بزرگ ایران بعد از یکسال و نیم فشار مداوم اقتصادی، رفیع‌تر شده است/ برای هرگونه فداکاری آمده‌ام
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز و باوجود مظلومیت و فشار به این ملت، روز عزت ملت ایران است، گفت: قدرت و جایگاه ملت بزرگ ایران بعد از یکسال و نیم فشار مداوم اقتصادی، روشن‌تر و رفیع‌تر شده است.
۱۳۹۸/۷/۱۰ - ۰۸:۴۹
آیا جنگ داخلی دیگری در انتظار آمریکاست؟
یک مورخ در مطلبی تحت عنوان «شباهت ترسناک» به بررسی شرایط فعلی آمریکا با دوران پیش از جنگ داخلی این کشور در قرن نوزدهم میلادی پرداخته است.
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۲
طرح عبری-عربیِ ترور سرلشکر سلیمانی شکست خورد
رئیس سازمان اطلاعات سپاه از شکست طراحی سرویس های عبری-عربی برای ترور سرلشکر حاج قاسم سلیمانی و دستگیری تیم ترور توسط سازمان اطلاعات سپاه خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۵
نباید اجازه داد حقایق دفاع مقدس کهنه، فراموش و یا انکار شود/ هر شهید برای اهل تدبر یک درس است
حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند:نباید اجازه داد حقایق دفاع مقدس کهنه، فراموش و یا انکار شود
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۸
مرز خسروی به دلیل درگیری‌های داخلی در عراق بسته شد
مسئول قرارگاه اربعین استان کرمانشاه گفت: به علت درگیری‌های داخلی در عراق، هم‌اکنون مرز خسروی بسته است.
۱۳۹۸/۷/۱۲ - ۱۰:۱۶
خدا در برابر فشارهای آمریکا برای آنها ذلت حداکثری ایجاد کرد
خطیب موقت نماز تهران گفت: خداوند در برای تحریم های اعمالی، برای آمریکا ذلت حداکثری در عرصه بین الملل ایجاد کرد.
۱۳۹۸/۷/۱۲ - ۱۰:۱۹
نزدیک شدن ترامپ به لبه پرتگاه استیضاح با افشاگری‌های جدید
با روشن شدن دلیل برکناری سفیر سابق آمریکا در اوکراین، دونالد ترامپ به لبه پرتگاه استیضاح نزدیک‌تر شد.
۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۰۸:۳۶
انفجار در نفتکش ایرانی حوالی بندر جده عربستان
برخی منابع رسانه‌ای از وقوع انفجار در بدنه یک نفتکش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفتکش در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان خبر داده‌اند.
۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۰۸:۴۰
آخرین اخبار از مرزهای کشور / پارکینگ بزرگ اربعین مهران در مرز تکمیلی /زائران به مرز خسروی مراجعه نکنند+تصاویر
برای اطلاع از آخرین وضعیت مرزهای کشور این خبر را بخوانید.
۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۰۹:۰۳
اظهارات جالب همسایگان البغدادی که او را نمی‌شناختند/ پارچه فروش ساده‌ای که فرمانده کل داعش بود!
یک روزنامه ترکیه‌ای نحوه اختفای ابوبکر بغدادی و پوششی را که به وسیله آن در میان مردم حضور می‌یافت اعلام کرد.
۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۰۹:۰۶
ترامپ: استیضاح من، حمله به خود دموکراسی است!
رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تلاش برای استیضاحش را توطئه‌ای مخفی از سوی مخالفان دموکرات خود دانست.
۱۳۹۸/۸/۱۲ - ۱۱:۴۲
بیانیه طایفه نارویی به مناسبت ۱۳ آبان
طایفه نارویی طی بیانیه ای روز مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز را گرامی‌ داشت و تصریح کرد: در ۱۳ آبان امسال دانش آموزان و جوانان امت اسلامی پیروزی نهضت بیداری اسلامی بر استکبار جهانی را نوید می...
۱۳۹۸/۸/۱۸ - ۱۹:۳۵
رأی الیوم: نفرین سوریه دامنگیر ناتو شده است و فروپاشی آن را رقم می‌زند
سردبیر روزنامه رأی الیوم نوشت بحران ائتلاف ناتو که عامل کشتار مسلمانان در سوریه، لیبی و دیگر کشور‌های اسلامی است، شدت خواهد یافت و فروپاشی آن قطعی می‌شود.
۱۳۹۸/۸/۲۱ - ۱۹:۳۴
«شهید شوشتری» الگویی بی‌نظیر برای نسل جوان است
سردار علی اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه گفت: سردار شهید نورعلی شوشتری که همه عمر خود را برای خدمت به مردم تلاش کرد الگویی بی‌نظیر و کامل برای نسل جوان و همه ما محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۸ - ۰۹:۳۹
پیام رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین به آمریکا: تهران منزوی‌شدنی نیست
نشریه آمریکایی فایننشال تایمز با پرداختن به ابعاد مختلف رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین، آن را نشانه افول نفوذ واشنگتن در خاورمیانه خواند.
۱۳۹۸/۱۰/۹ - ۰۸:۲۹
حضور پر شور مردم سراسر کشور در حماسه ۹ دی
مردم سراسر کشور مانند سال‌های گذشته حماسه ۹ دی را که نشانه استقلال و بصیرت مردمی است امسال هم با حضورشان به تصویر کشیدند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ - ۱۱:۳۵
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او
در پی شهادت سردار پرافتخار اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس رهبر انقلاب پیامی صادر کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۳۹
علت سقوط هواپیمای اوکراینی خطای انسانی بود
ستادکل نیرو‌های مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در کشورمان اطلاعیه‌ای صادر کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۴۸
بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی آرزوی مرگ کردم/ آبرویمان را با خداوند معامله می‌کنیم
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفت: بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی آرزوی مرگ کردم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۵۱
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری/لزوم پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی و مراقبت از عدم تکرار
رهبر انقلاب در پیامی ستاد کل نیرو‌های مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۴:۵۸
سید حسن نصرالله: باید قدردان فداکاری‌های شهید سلیمانی باشیم / پیام مراسم تشییع تهران ترامپ را ترساند و کاخ سفید را لرزاند
سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت هفتمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی و همرزمانش برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۵:۰۶
ایران در کنار قطر بوده و خواهد ماند/ تصمیمات مهمی برای گسترش روابط تهران – دوحه اتخاذ شد
رئیس جمهور گفت: ایران به وظایف همسایگی و دوستی خود عمل کرد و در کنار قطر بود و همچنان در کنار قطر خواهد ماند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۰
پنج روز از سیل سیستان و بلوچستان گذشت/ امدادرسانی به بیش از ۳۹ هزار نفر آسیب‌دیده از سیل/نیاز مبرم به گروه های خونی در مناطق سیل زده
آخرین وضعیت سیستان و بلوچستان پس از سیل ویرانگر اخیر در پنجمین روز را در این بسته خبری بخوانید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۴
نماز جمعه این هفته تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه می‌شود
نماز جمعه این هفته تهران به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ولی امر مسلمین در مصلای امام خمینی (ره) اقامه می‌‎شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۷
تعداد پیکر‌های شناسایی شده جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی به ۱۴۸ نفر رسید + اسامی/ ۵۷ جسد به خانواده‌ها تحویل داده شد
سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: تعداد پیکر‌های شناسایی شده قربانیان حادثه سقوط هواپیما به ۱۴۸ نفر رسید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۵۱
سردار سلیمانی نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به‌وجود بیاید/ جبران سقوط هواپیما تضعیف نیروهای مسلح نیست
حجت‌الاسلام روحانی گفت: سردار سلیمانی مرزبان ایران بود، اما هیچ‌وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به‌وجود بیاورد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۰:۲۳
ایران اهل تهدید نیست/ رفتار اروپا ادامه یابد، در همکاری با آژانس بازنگری می‌شود
رئیس مجلس گفت: اروپا رفتاری غیرعادلانه در توافقنامه هسته‌ای داشته باشد، تصمیم جدی در همکاری با آژانس می‌گیریم.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۲۲
ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند/ قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست
روحانی گفت: ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند، بلکه این مردم هستند که در کاخ ایمان مقاومت و روحیه بلندشان تصمیم گیری می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۲۸
بعد از انگلیس، فرانسه هم خواستار توافق «گسترده» با ایران شد
رئیس‌جمهور فرانسه با تکرار ادعای تلاش ایران برای دست یافتن به سلاح اتمی، خواستار گسترش توافق هسته‌ای و شامل شدن برنامه موشکی ایران شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۳۶
فرمانده بسیج دارخوین شادگان به شهادت رسید
فرمانده حوزه بسیج دارخوین شادگان در جنوب استان خوزستان توسط افراد ناشناس به شهادت رسید.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۴۰
مهلت مجمع تشخیص برای بررسی CFT به پایان رسید
امروز دوم بهمن‌ماه مهلت یک‌ساله مجمع تشخیص برای پیوستن به لایحه cft به پایان رسید و نظر شورای نگهبان درباره نپیوستن به این لایحه به تایید رسید.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۲۲
تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا+ تصاویر
مردم عراق از نخستین ساعات صبح امروز با حضور در خیابان‌های بغداد، علیه حضور نظامی آمریکا در کشورشان دست به تظاهرات زدند.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۲۸
رهبر انقلاب: مردم عراق از شما آمریکایی‌ها متنفّرند، جوان‌های عراق از شما متنفّرند!
بخشی از سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت راهپیمایی میلیونی مردم عراق برای اخراج آمریکایی‌ها از کشورشان را مشاهده می‌کنید.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۳۲
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد: سردار سلیمانی دغدغه صبر جمعی را داشت
خطیب نماز جمعه تهران گفت: هنر سردار سلیمانی در سه دهه گذشته تلاش برای خلق صبر جمعی بود.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۳۷
پیام تظاهرات میلیونی عراق برای ترامپ و آمریکا
میلیون‌ها عراقی امروز با برگزاری تظاهراتی گسترده، سیلی محکمی به صورت آمریکا زدند و خواستار عقب‌نشینی نظامیان اشغالگر آمریکایی از خاک کشورشان شدند.
۱۳۹۸/۱۱/۹ - ۱۵:۵۲
واکنش حساب توئیتری سایت رهبر انقلاب به طرح معامله قرن
صفحه توییتر منتسب به رهبرانقلاب پست معناداری را درخصوص رونمایی از طرح معامله قرن منتشر کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۹ - ۱۵:۵۷
واکنش ظریف به رونمایی از طرح ننگین معامله قرن
وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری طرح "معامله قرن" را پروژه رویایی یک بساز و بفروش ورشکسته دانست که کابوس مردم منطقه است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۴:۱۱
اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟
نویسنده فلسطینی پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در یادداشتی به طرح ناعادلانه آمریکا علیه فلسطین پرداخت و نوشت: این نقشه شوم برای فلسطینیان راهی جز مقاومت نمی‌گذارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۴:۳۳
تصاویر دیده‌نشده از دیدار‌های رهبر انقلاب با خانواده‌های معظم شهیدان
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر انقلاب، تصاویر دیده‌نشده از دیدار‌های خانواده شهیدان با ایشان را منتشر کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۳:۵۹
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ - ۱۲:۴۹
حاج چنگیز نارویی سرطایفه نارویی به اقدام مقتدرانه وزارت اطلاعات در پی ضربه به تیم تروریستی وابسته به گروهک تروریستی جیش الظلم پیامی صادر نمود
سر طایفه نارویی گفت: راه طایفه از اینگونه گروهک و افراد خود فروخته،وطن فروش و خائن همیشه جدا بوده و خواهد بود.
۱۳۹۹/۱/۵ - ۱۳:۰۲
شیوع گسترده کرونا در جهان/ مقامات بین‌المللی خطاب به مردم: لطفا در خانه بمانید!
آخرین آمار و اطلاعات مربوط به ویروس کرونا در جهان را در این گزارش دنبال کنید.
۱۳۹۹/۱/۱۴ - ۱۴:۲۰
تحرکات نظامی آمریکا را به دقت رصد می کنیم
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کوچک ترین چشمداشت به امنیت ایران با شدیدترین واکنش ما روبرو خواهد شد.
۱۳۹۹/۱/۱۴ - ۱۴:۲۳
مبارزه با فقر مثل مبارزه با کروناست/ ممکن است کرونا تا پایان سال با ما باشد
رئیس جمهور گفت: در روز یکشنبه در مورد فعالیت کسب و کارها بعد از بیستم فروردین تصمیم‌گیری خواهد شد.
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۷:۵۸
کارگران آسیب دیده از کرونا چه کنند؟ /ثبت نام وام کرونایی آغاز شد
این روزها دولت قصد دارد با صلاحدید وزارت کار بخشی از کارگران را مورد حمایت قرار دهد!
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۸:۰۱
لحظه به لحظه با اخبار کرونا در جهان/ تاکنون ۱.۰۹۸.۷۶۲ نفر مبتلا شده‌اند
بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، تاکنون یک میلیون و ۹۸ هزار و ۷۶۲ نفر در جهان به کرونا مبتلا شده‌اند.
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۸:۰۶
سنگین‌ترین تیم حفاظتی فرانسه چگونه مقابل اطلاعات سپاه زانو زد؟
سال گذشته رسیدگی به جنجالی ترین پرونده و متهم آن «روح الله زم» بررسی شد و رسیدگی به آن همچنان ادامه دارد.
۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۰۶:۴۴
جدیدترین خبر‌ها درباره شیوع کرونا در کشور‌های مختلف/ تعداد مبتلایان در آمریکا به مرز ۴۰۰ هزار نفر رسید
با افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا در اروپا و آمریکا، تعداد افراد آلوده به این ویروس در جهان از یک میلیون و ۴۳۰ هزار نفر فراتر رفت.
۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۰۶:۵۷
۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای حمایت اقتصادی از مردم در بحران کرونا اختصاص یافت
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از اختصاص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای حمایت اقتصادی از مردم در بحران کرونا خبر داد.
۱۳۹۹/۱/۲۵ - ۱۱:۲۵
به تمام اقدامات جهانی درباره کرونا اشراف داریم/ هدف از اعمال محدودیت ریشه‌کنی بیماری است
سخنگوی دولت گفت: ایران به تمام اقدامات جهانی که در جهت مقابله با کرونا صورت می‌گیرد، اشراف دارد.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۲:۵۹
فردا (شنبه ۶ اردیبهشت) اول رمضان است
دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان، گزارش استهلال این ماه مبارک را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۰۲
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۸۸۱۹۴ نفر افزایش یافت
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۰۵
واکنش کاربران به سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در عملیات نظامی طبس
کاربران مطالبی را در سالروز شکست آمریکا در عملیات نظامی طبس در خاک ایران در فضای مجازی منتشر کردند.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۱۷
۳۷۲ هزار نیازمند در جنوب شرق کشور تحت پوشش طرح کمک مومنانه قرار گرفتند
در طرح کمک مومنانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت از ۳۷۲هزار نفر را در سیستان و بلوچستان برعهده گرفته است.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۲۴
ماموریت ماهواره نور ۱ شناسایی است/ برنامه سپاه برای دستیابی به مدارهای بالاتر/ تلاش برای پرتاب ماهواره نور۲
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: اولین ماموریت ماهواره نور ۱ شناسایی است.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۱۲:۱۸
۱۴ فرمانده جوان نیرو‌های مسلح در هشت سال دفاع مقدس + تصاویر
نکته مهم در جنگ تحمیلی، فرماندهی فرماندهان جوان بود که پوزه صدام را به خاک مالیدند.
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۱۷:۱۶
اعلام آمار شهدا و نجات تعدادی از خدمه/ اولین تصاویر از ناوچه کنارک
روابط عمومی نیروی دریایی ارتش چگونگی بروز حادثه برای یکی از شناور‌های سبک در منطقه عمومی آب‌های جاسک و چابهار را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۱۷:۲۲
اسامی شهدای ناوچه کنارک اعلام شد + فهرست و تصاویر
اسامی شهدای عالی مقام نیروی دریایی ارتش در حادثه ناوچه کنارک از سوی روابط عمومی نیروی دریایی ارتش اعلام شد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۳:۰۰
هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره فرا رسیدن موج دوم شیوع ویروس کرونا
سازمان جهانی بهداشت درباره فرا رسیدن موج دوم بیماری کووید ۱۹ در کشور‌هایی که با کاهش همه‌گیری مواجه هستند، هشدار داد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۳:۰۵
شکستن کمر سران صهیونیست دور نیست
سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم در گزارشی بر عظمت و بزرگی پیروزی حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی و شکست خفت‌بار ارتش صهیونیستی تاکید کرد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۱۲:۴۰
آمریکا در آستانه انقلاب ضد نژادپرستی قرار دارد
سردبیر روزنامه رای الیوم با اشاره به جنایت اخیری که علیه یک فرد سیاه‌پوست در آمریکا انجام شد، این موضوع را به ضرر دونالد ترامپ دانست.
۱۳۹۹/۳/۲۲ - ۱۲:۳۷
توضیحات معاون حقوقی وزارت خارجه درباره پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه از پیگیری جنایت آمریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۲۲ - ۱۲:۴۱
کشف بیش از دو تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه
فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان گفت: دیشب پلیس مبارزه با مواد مخدر در شهرستان‌های سراوان و خاش، در عملیات انهدام یک باند سازمان یافته قاچاق مواد افیونی، بیش از ۲ تن موادمخدر کشف کرد.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۰۸
شلیک موفقیت آمیز نسل جدید موشک‌های کروز برد کوتاه و بلند ارتش
نیروی دریایی ارتش در تمرین رزم سطحی، موشک‌های کروز دریایی برد کوتاه و بلند تولید را در محدوده شمال اقیانوس هند و دریای عمان با موفقيت شليک کرد.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۱۳
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۱۹۷۶۴۷ نفر رسید/ وضعیت قرمز در ۵ استان
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۲۰
روایت خاطره‌ای زیبا از خلبان هواپیمای ایرباس درباره حاج قاسم
کاپیتان امیر اسداللهی خلبان هواپیمای ایرباس شرکت هواپیمایی ماهان به ذکر خاطره ای درباره شهید سردار سلیمانی پرداخت.
۱۳۹۹/۴/۹ - ۱۳:۱۴
حفظ سلامت دستگاه قضا یک الزام است/ آمادگی قوه قضائیه برای پیگیری وضعیت قیمت مسکن
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از آمادگی دستگاه قضا برای پیگیری وضعیت قیمت مسکن خبر داد.
۱۳۹۹/۴/۹ - ۱۳:۲۱
دستور جلب ۳۶ نفر از متهمان ترور سردار سلیمانی صادر شد/ اعلان قرمز اینترپل برای ترامپ
دادستان تهران از صدور دستور جلب برای ۳۶ نفر از متهمان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی خبر داد.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۱۶:۳۲
سیروس گرجستانی درگذشت
سیروس گرجستانی بازیگر طنز سینما و تلویزیون کشورمان، امروز در سن ۷۶ سالگی درگذشت.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۱۶:۴۰
کادر بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان برای
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: کادر بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان با اقدامات مجاهدانه در برابر کرونا سبب کنترل و جلوگیری از انتشار بیماری در کانون‌های مهم روستایی استان ...
۱۳۹۹/۴/۲۲ - ۱۶:۴۹
سؤال و تفحص حق مجلس است اما توهین و دشنام جایز نیست/ مجلس یازدهم از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب است
رهبر انقلاب تاکید کردند که توهین، دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.
۱۳۹۹/۴/۲۴ - ۱۵:۰۹
اداره کشور با کمترین اتکا به نفت، قدرت نمایی ایران در جنگ اقتصادی است/ تاکید بر نظارت جدی بر قیمت‌ها
رئیس جمهور گفت: توانسته‌ایم با اتکا به اقتصاد بدون نفت کشور را اداره کنیم که این قدرت نمایی ملت ایران در جنگ اقتصادی است.
۱۳۹۹/۴/۲۴ - ۱۵:۱۴
روز‌های بسیار سختی در انتظار آمریکا و رژیم صهیونیستی است
فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: هنوز روز‌های خوشی‌های شماست روز‌های بسیار سخت و حوادث سختی پیش روی شما و رژیم صهیونیستی است.
۱۳۹۹/۴/۲۷ - ۱۵:۵۶
بزرگ‌ترین عملیات‌ زرهی، زمینی پس از جنگ جهانی دوم چگونه توسط رزمندگان ایرانی انجام شد؟
عملیات رمضان نخستین عملیات رزمندگان ایران در چهارچوب استراتژی تنبیه متجاوز بود.
۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۰۸:۱۳
بانک مرکزی یا صادرکنندگان، چه کسی مقصر افزایش قیمت دلار بود؟
کمتر از ۲۴ ساعت دیگر به پایان مهلت صادر کنندگان برای رفع تعهد ارزی خود و تزریق وجوه صادراتی آن‌ها به سامانه نیما باقی مانده است.
۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۰۸:۱۶
جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر رهبری در سیستان دستگیر شد
سربازان گمنام امام زمان (عج) در عملیاتی موفقیت آمیز جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر مقام معظم رهبری را در شمال سیستان و بلوچستان شناسایی و دستگیر کردند.
۱۳۹۹/۵/۳ - ۱۴:۲۹
سیاست آمریکایی؛ وقتی زورت به کشوری نرسید، مردم عادی و بی‌دفاع را بترسان!
مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیماهای مسافربری ایرانی قصه دیروز و امروز نیست.
۱۳۹۹/۵/۴ - ۱۶:۵۵
امیر سیاری به شایعات جنجالی ضدانقلاب پایان داد
امیر سیاری با حضور در مراسم رونمایی از چند طرح ضد کرونایی ارتش عملا به شایعات پیرامونش پایان داد.
۱۳۹۹/۵/۴ - ۱۷:۰۱
ملت ایران در برابر فشارها به زانو درنمی‌آیند/ اصل عزاداری محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود
روحانی گفت: مردم ایران در دو سال مقابله با تحریم و پنج ماه مقابله با ویروس کرونا نشان داده‌اند که دارای توان کافی برای ایستادگی در برابر فشارها هستند و به زانو درنمی‌آیند.
۱۳۹۹/۵/۱۱ - ۱۳:۳۱
سرکرده گروه تروریستی «تندر» دستگیر شد
سربازان گمنام امام زمان (عج) به یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا به نام «تندر» ضربه اساسی وارد کردند.
۱۳۹۹/۵/۲۰ - ۱۷:۰۸
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام موسویان
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت حجت‌‍الاسلام سیّدعباس موسویان از متخصصان فقه اقتصادی را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۵/۲۰ - ۱۷:۱۱
سردار جباری: سپاه برای استرداد ملک جماران پیشقدم بوده است
فرمانده سپاه ولی امر گفت: احتمالاً آقای فتاح مطلع نبوده‌اند که سپاه برای استرداد زمین و سوله موصوف به ملک جماران پیشقدم بوده و از مدتی پیش با معاونین بنیاد برای واگذاری آن به توافق رسیده است.
۱۳۹۹/۵/۲۵ - ۱۵:۵۵
توقیف ۴ کشتی ایرانی در آب‌های بین المللی از اساس دروغ است/ کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را در ماه محرم رعایت نکنند مجازات می‌شوند
رئیس جمهور گفت: توقیف ۴ کشتی ایرانی در آب های بین المللی از اساس دروغ است. این دروغ به خاطر پوشاندن خفت آمریکا در شورای امنیت بود.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۴:۵۳
دادسرا‌ها مو را از ماست بکشند تا به سرمنشأهای ناامنی برسیم
رئیس قوه قضاییه گفت: در دادسرا باید با صبر و حوصله به پرونده‌ها رسیدگی کرد و مو را از ماست کشید.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۴:۵۹
مراسم بزرگداشت سرهنگ بالازاده برگزار شد
مراسم ترحیم و بزرگداشت سرهنگ خلبان صمد علی بالازاده در مسجد النبی (ص) ستاد نیروی هوایی ارتش برگزار شد.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۵:۰۳
پیام تسلیت نماینده رهبر انقلاب در سوریه درپی درگذشت آیت الله تسخیری
نماینده رهبر انقلاب در سوریه، درگذشت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۱۳
موشک نصر؛ نابود کننده شناورهای نیمه سنگین دشمن
توانمندی و ساخت موشک‌های کروز یکی از دانش‌های استراتژیک و راهبردی در نبرد‌های گوناگون است.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۱۸
۸ سال و ۸ نکته مهم رهبر انقلاب به دولتمردان
هر سال به مناسبت هفته دولت رهبر انقلاب نکاتی را به دولتمردان گوشزد کرده‌اند.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۲۵
یزید چگونه به هلاکت رسید؟
گروهی علت مرگ یزید را مستی بیش از حد عنوان می‌کنند و می‌گویند روزی در حالت مستی، میمون خود را بر خری وحشی سوار کرده بود و در پی او می­‎تاخت تا اینکه از اسب فرو افتاد و از دنیا رفت.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۴
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج علی شمقدری
رهبر انقلاب در پیامی درگذشت مرحوم آقای حاج علی شمقدری را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۹
وقتی یک سرباز گمنام سپاه می‌شود عضو شورای مرکزی کوموله
حضور یک پاسدار در شورای مرکزی ضدانقلاب باعث شد که سپاه به اطلاعات با ارزشی از درون تشکیلات ضدانقلاب دست یابد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۳:۳۲
گذشت زمان هرگز نخواهد توانست یاد شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران پیامی صادر کردند.