سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

اوقات شرعی

سرویس : خواندنی ها
زمان : ۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۳:۰۸
شناسه خبر: ۲۱۷
 
ماجرای حضور ناگهانی حاج قاسم در منطقه ممنوعه داعش/ نخست وزیر اسبق عراق: سردار مانند شبح وارد میدان می‌شد!
نوری المالکی، نخست وزیر اسبق عراق درباره تلاش‌های شهید سلیمانی در مقابله با بحران داعش توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طایفه نارویی: دکتر نوری المالکی، معاون اول رئیس جمهور عراق و رهبر حزب اسلامی ‏دعوه این کشور؛ سیاستمداری است که ایران را به خوبی می‏ شناسد. او که طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ نخست وزیر عراق بود؛ ارتباط مستمری با ایران و حاج قاسم سلیمانی داشت. با او به گفتگو نشسته ایم تا درباره ورود داعش به عراق و نقش حاج قاسم در شکل دهی حشد الشعبی عراق و کمک به نجات عراق از دست داعش صحبت کنیم، او از روز‌های سخت شکل گیری حشدالشعبی تا عملیات‌های مهم این نیرو علیه داعش به همراه حاج قاسم سلیمانی گفتنی‌های زیادی داشت. وی با «ویژه نامه مکتب حاج قاسم» گفتگویی مطول که بخش‌های تازه و شنیده نشده ‏ای برای مخاطب دارد.

بحران داعش چه زمانی شروع شد و چگونه وارد عراق شد؟

بسم الله الرحمن الرحیم، خدا رحمت کند دو شهید بزرگ و عزیز حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس، شهادت به عنوان پایان جهاد، خدمات، تلاش و استقامت شان شایسته آنهاست. در کنار آنها زمان‏های دشواری را سپری کردیم ولی زیبا بود زیرا پر از ایمان و اعتماد به خدا و عشق رویارویی با خارج ‏شدگان از دین، نظام و پر از عشق رویارویی با قانون شکنان بود.

موضوع داعش قبل از آن که موضوعی امنیتی باشد در واقع موضوعی سیاسی است. داعش نتیجه موضع گیری‏ها و نتیجه نزاع‏ ها و بحران‏ هایی است که منطقه در آنها به سر برد، میان ما به عنوان عراقی و جمهوری اسلامی‏ و گستره‏ای که حق داریم آن را گستره مقاومت بنامیم، مقاومت با تمام شاخ و برگ‏هایش و مرکز فعال و پویای قوی آن یعنی جمهوری اسلامی‏ که از مدتها پیش با اراده ‏های دیگر چه منطقه ‏ای باشند مانند عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و چه بین المللی مانند اراده آمریکایی، درگیر شد. آمریکا تمایل داشت بر اساس خواست و منفعت خود اصلاحات یا تغییراتی را در منطقه عربی و اسلامی ‏انجام دهد به همین دلیل رویکردی را در پیش گرفت که بر اساس این رویکرد فرایندی را برای احاطه کردن و تحمیل محاصره و تحریم علیه ایران به انجام برساند، سپس به عملیات قطع بازوهای ایران در منطقه روی آورد تا به نفع اسرائیل مقاومت را تضعیف کند. اسرائیل از تبلور محور مقاومت به شکل کشورها و جنبش‏های قوی از جمله در عراق، مانند الحشدالشعبی، در لبنان، در سوریه، در فلسطین و در یمن می‏ ترسید.

پس زمینه و پشت پرده عواملی که داعش را به وجود آورد این بود و می توانم بگویم: موضع‏ گیری آمریکا در قبال عراق در دشمنی و ضدیت با این کشور متبلور شد، که بنابر چندین عامل بود از جمله: اخراج نیرو‌های آمریکایی از عراق، اخراج‏شان از عراق. در پایان سال ۲۰۱۱ را زخمی ‏بر کرامت و غرور آمریکا می‏دانستند، زیرا آمریکا اگر وارد یک کشور شود هرگز از آن بیرون نمی ‏رود به جز عراق که از آن بیرون رفت. نظامیان آمریکایی بیشتر از سیاستمداران از مساله خروج از عراق ناراحت و ناراضی بودند و به صراحت می‏ گفتند که باید به عراق بازگردند و به دنبال بهان‌های برای بازگشت بودند.

ماجرای حضور ناگهانی حاج قاسم در منطقه ممنوعه داعش/ نخست وزیر اسبق عراق: سردار مانند شبح وارد می‌شد!

مساله دیگری که به نزاع دامن زد و مقدمات پیدایش داعش را به وجود آورد مساله سوریه بود. به دلیل آن که موضع ما کاملا روشن و صریح بود و آن را در واشنگتن و در کنفرانس مطبوعاتی مشترک من و اوباما گفتم. این موضع گیری را در نشست مهمی‏ که با حضور هیلاری کلینتون (وزیر خارجه وقت) و شماری دیگر برگزار شد هم گفتم و به آنها گفتم: «من به شما نصیحت می‏ کنم که نظام بشار اسد سقوط نمی‏کند و این اشتباه است که سقوط کند و ما هرگز اجازه نمی‏دهیم سقوط کند زیرا سوریه لیبی نیست، سوریه با کشورهای زیادی احاطه شده و در منطقه ‏ای حساس در جهان واقع شده است و در مرزهایش رژیم جعلی اسرائیل، ترکیه، عراق، اردن و لبنان واقع شده‏اند.

گفتند که نظام بشار اسد در سه ماه سقوط می‏ کند، به آنها گفتم که حتی در سه سال هم سقوط نمی‏کند. با هم مجادله کردیم و به آنها گفتم که «خلاصه به شما می‏ گویم که مساله سوریه گلوله برف است، داخلی و طایفه‏ ای شروع می‏ شود، سپس به نزاعی منطقه ‏ای تبدیل می ‏شود و بعد از آن هم تبدیل به نزاعی بین ‏المللی می‏شود، بنابراین سقوط سوریه ممنوع است.» گفتند: تو از سوریه شکایت داشتی زیرا آنها از تروریسم علیه شما حمایت می‏ کنند! به آنها گفتم که اکنون ما (سوریه و عراق) در برابر یک خطر قرار گرفته ‏ایم و اگر تروریسم بر سوریه سیطره پیدا کند...بغداد سقوط می‏کند، لبنان سقوط می‏کند، اردن سقوط می‏کند و به اسرائیل نیز کشیده می‏ شود.»

در هر صورت به شدت با آنها دچار اختلاف شدم. آنها می ‏خواستند که محاصره سوریه را کامل کنند. سوریه را هوایی و زمینی و دریایی محاصره کردند و فقط یک درز باقی ماند که از آن تغذیه می‏ کرد و آن هم عراق بود. فشار بر من برای تکمیل محاصره سوریه بسیار شدید بود اما من رد کردم! به این فشارها تن ندادم و پروازهای رفت و برگشت به سوریه را متوقف نکردم و رفت و آمد افرادی که برای دفاع از حضرت زینب(س) به سوریه می‏رفتند را متوقف نکردم.

داعشی ها و آمریکایی ها از این موضع ‏گیری به شدت ناراحت شدند و بالاخره گفتند: همانطور که وزیر خارجه آمریکا به هوشیار زیباری گفت «مالکی طرح‏ها و پروژه‏های ما را در منطقه ناکام کرد» زیرا من اجازه ندادم نظام سوریه سقوط کند. حتی در یکی از تماس‏های بایدن با من زمانی که معاون اوباما رئیس جمهور آمریکا بود، به او گفتم: «چه می‏ خواهی؟ آیا چیزی به جز تکمیل محاصره سوریه می ‏خواهید؟ من با محاصره حتی علیه کوبا مخالفم... پس چگونه سوریه را محاصره کنم؟! و رک و پوست کنده به تو بگویم: اگر احساس کنم که نظام بشار اسد سقوط می‏ کند، ارتش عراق را بر می‏ دارم و می‏ روم در سوریه می ‏جنگم تا آن که دیگر به من اصرار نکنید و فشار نیاورید».

به همین دلیل کینه و نفرت آمریکایی ها علیه من برانگیخته شد و از همان‏ جا عملیات تشکیل جنبش مخالف ما در عراق و حمایت از تروریست ها و حمایت از سازمان‏های تروریستی و ایستادن آمریکا در کنار جنبش تحصن‏ ها که در الانبار به راه افتاد، آغاز شد. آمریکا با این تحصن‏ ها موافق بود در حالی که تحصن ‏ها جاده بین المللی را قطع می ‏کرد ولی آمریکا که درباره هر چیز جزئی در جهان حرف می‏زند؛ یک کلمه هم نگفت و - در حالی که با هواپیماهایش که مراکز را به تصویر کشید- اجازه داد اردوگاه ها در مرزهای عراق و سوریه در صحرا بسازند.

داخل مرزهای عراق؟

داخل مرز‌های عراق. از آن‌ها خواستیم که دو هواپیمای اف ۱۶ قدیمی ‏به ما بدهند تا از آن‌ها استفاده کنیم، زیرا ما هواپیما نداریم و به جای آن هواپیما‌های جدیدی که از خودتان خریدیم را می‏دهیم، قبول نکردند!

یک سال تمام به ما وعده می‏ دادند که این اردوگاه ها را بمباران می‏ کنند ولی دروغ گفتند و به آنها حمله نکردند...گفتند از اردن به آنها حمله می ‏کنیم ما به آنها گفتیم که با اردن توافقنامه نداریم و این یک مشکل با پارلمان است و انجام چنین کاری امکان پذیر نیست! این یک مساله حاکمیتی است. در هر صورت موضع گیری آنها منفی بود و زمانی که تحصن‏ ها به راه افتاد این تحصن‏ ها از پوشش و استقبال آمریکایی ‏ها برخوردار شد و پوششی برای ادب کردن عراق بود که نیروهای آنها را بیرون کرد و در کنار سوریه ایستاد.

ماجرای حضور ناگهانی حاج قاسم در منطقه ممنوعه داعش/ نخست وزیر اسبق عراق: سردار مانند شبح وارد می‌شد!

انتظار می‏رفت که این فشارها برگه برنده‏ای برای بازسازی پیکره نیروهای آمریکایی(در عراق) و برگشت آنها پس از بیرون کردن شان از عراق باشد؟ درست است؟

برای مجازات عراق...آنها نمی‏ توانستند برگردند ولی در نهایت مشخص شد که وقتی من از دولت کنار کشیدم بر دولتی که بعد از ما روی کار آمد فشار آوردند و نیروهای خود را به عراق برگرداندند و به شکل گسترده‏ای تحت عنوان ائتلاف بین ‏المللی به عراق وارد شدند. این مساله به ما این اطمینان را می‏دهد که فشارهایی که وجود داشت برای بازگشت بود، حتی اگر هم فرصتی بود اگر من روی کار بودم به آنها اجازه بازگشت نمی‏ دادم زیرا ما آنها را از عراق بیرون کردیم به دلیل آن که قانون اساسی عراق اجازه وجود پایگاه‏های نظامی‏ خارجی را نمی‏ دهد.

وقتی تحصن‏ ها به راه افتاد و مدت آنها یک سال طول کشید، در این زمان بود که داعش تأسیس شد. داعش در چادرهای تحصن‏ کنندگان در الانبار تشکیل شد. داعش قبل از تحصن ‏ها در عراق وجود نداشت، القاعده وجود داشت ولی یک جماعت از القاعده جدا شد و داعش را شکل داد و ما به مرحله پایان تحصن‏ ها رسیدیم. در عمل وقتی چادرهای تحصن ‏کنندگان را برچیدیم داعش در صحرا آماده بود و از کشورهای منطقه ‏ای و از آمریکا هم به شکل مستقیم و به شکل بسیار گسترده‏ای مورد حمایت بود. آن چه اتفاق افتاد این بود که داعش در مناطق مختلف پیشروی کرد. داعش بخشی از مساله طایفه‏ ای- سیاسی بود که بخشی از رهبران سیاسی عراق که در کنار عملیات سقوط موصل و سقوط صلاح ‏الدین ایستادند، روی آن کار کردند. داعش در چنین فضایی که چند دولت منطقه‏ ای با حمایت و دستور و هزینه آمریکا آن را مهیا کردند، تأسیس شد و شکل گرفت.

اگر به مساله ظهور داعش و اشغال برخی از مناطق بپردازیم، باید بگوییم که در اینجا بحث ما را به موضع آمریکا وقتی با داعش درگیر شدیم و به نقطه تأسیس الحشد الشعبی که عملیات رویارویی را به عهده گرفت می‏ کشاند.

پرسش بعدی مربوط به تشکیل سازمان الحشدالشعبی است؛ تشکیل سازمان الحشد الشعبی از کجا شروع شد؟ روایت های متناقض زیادی وجود دارد که گاها می‏گوید که الحشد الشعبی به شیوه و با نام‏های مختلفی شکل گرفت. چه بسا ناظر به آن دوران یا آن مرحله زمانی، تأثیر بزرگ در تشکیل سازمان الحشدالشعبی را آغازش دعوت شما برای ارتش عقیده‏ای که از حرم‏ها و مقدسات دفاع کند را بدانند، دوست داریم درباره این موضع بپرسیم و از شما بخواهیم کمی‏ درباره جزئیات برایمان بگویید...

وقتی تحصن ‏ها را پایان دادیم و داعش به پا خاست و درگیری رخ داد نشستی با شورای وزیران داشتیم و فهمیدم که ارتش و پلیس با تأسف شدید در این مناطق غربی با پس زمینه‏ های سیاسی و طایفه ‏ای و اطلاعاتی که دارد توان مقاومت ندارد و ارتش شکست می ‏خورد و عقب‏نشینی می ‏کند؛ همانطور در موصل رخ داد؛ در موصل جنگی رخ نداد بلکه عقب‏ نشینی ارتش، پلیس، افسران و فرماندهان آنها با دستورات سیاسی طرف‏ها و تشکیلاتی رخ داد که منتسب به آنها بودند؛ با آقایان وزرا در کنفرانسی داخل کاخ ریاست جمهوری صحبت و سخنرانی کردم و از تجربه‏ هایی که ملت داشتند استفاده بردم، 

تجربه هایی که ما هم داشتیم. وقتی کشور در این مرحله قرار بگیرد دولتمردان به ملت روی می ‏آورند و همت ملت را تحریک می‏ کنند، ایران از کمیته ها کمک گرفت، کمیته های مردمی یا همان بسیج، روسیه در انقلاب روسیه از کمیته های مردمی‏ کمک گرفت، الجزایر هم همینطور. بنابراین جایگزین ارتش که به این شکست داخلی در نتیجه اوضاع طایف ه‏ای داخل آن تن داد، این است.

هیچ راهی پیش روی من نبود جز اینکه با حضور وزرایی که در کنارم ایستاده بودند از ملت عراق بخواهم که ضرورت دارد سلاح به دست گرفته و از کشور دفاع کنند، در این جا بود که گروه های مقاومت حرکت خود را آغاز کردند.

که در عمل وجود داشتند؟

بله در عمل وجود داشتند و برخی از سلاح ‏هایی که داشتند را حفظ کرده بودند. از آنها خواستم که ضرورت دارد به مراکز رویارویی با داعش بروند در جرف الصخر، در مرزهای بین بغداد و الانبار، در مرزهای فرودگاه و در منطقه التاجی. در ابتدا می‏خواستیم از بغداد حمایت کنیم. از گروه‏های مقاومت دعوت کردم و در عمل نیز همه آنها سلاح‏هایی که داشتند را برداشتند و به جبهه ‏ها رفتند.

در هنگ‏ها و لشکرهای موجود در جبهه ها دیدیم که تعداد بسیار کمی‏ نیرو حضور داشتند بنابراین اولین کاری که کردم این بود که این برادران گروه‏های مسلح را وارد هنگ‏ها و لشکرها کردم تا تثبیت‏شان کنند تا آن که بتوانند ایستادگی کنند و در عمل نیز ایستادگی کردند و عشایر این مناطق هم در کنار آنها ایستادند عشایری مانند: تمیم، آلبو عامر و عشایر دیگر. همه این عشایر را مسلح کردم و آنها در کنار گروه‏های مسلح قرار گرفتند و در کنار باقی مانده ارتش و پلیس قرار گرفتند و دیوار حمایت‏ کننده بغداد را شکل دادند و داعش را که هدفش وارد شدن به بغداد بود به عقب راندند.

در ابتدا گروه‏های مسلح به جبهه‏ ها پیوستند و این گروه‏های مسلح تا مدتی طولانی یعنی تا چند ماه جنگیدند و فتوای مرجعیت به این کار مردمی ‏پوشش ملی و روح معنوی داد و باعث شد مردم به شکل گسترده‏ای به جبهه‏ ها و به شکل فوج فوج که بعدا آنها را الحشد الشعبی(نیروهای مردمی) نامیدیم ملحق شوند.

قبل از آن که سازمان الحشد الشعبی به وجود بیاید در این مکان (خانه آقای المالکی) می‏ نشستیم و نقشه ها وجود داشت و حاج قاسم، خدا رحمتش کند، و ابومهدی حضور داشتند و نقشه ها را و چگونگی تحرک و مقاومت را بررسی می‏ کردیم؛ چه در جبهه سامرا، چه در بغداد، چه در جرف الصخر یا حتی برای حمایت از کربلاء. تقریبا هر روز اینجا می‏نشستیم و تصمیم می‏گرفتیم و برنامه می ‏ریخیتم و به بخش‏های نظامی ‏و گروه‏های مقاومت که به جبهه‏ های جنگ ملحق شدند دستورات لازم را می‏ دادیم.

این همان ابتدای تأسیس الحشد الشعبی بود. الحشد الشعبی قبل از آن که فتوا صادر شود تأسیس شد و فتوا حمایت و کمکی قوی به نقش گروه های مسلح داد. با فتوا کار از گروه‏های مسلح و سازماندهی شده به کار مردمی ‏تبدیل شد به همین دلیل آن را الحشد الشعبی نامیدیم و سازمان الحشد الشعبی تشکیل شد و فرمان آن صادر شد و صاحب رئیس و معاونان شد. در پی آن پیکره ‏های الحشد الشعبی شروع به شکل گرفتن کرد. الحشد الشعبی در ابتدا پیکره بندی نداشت بلکه عملیاتی بود که آن را معمولا انتفاضه مردمی ‏می ‏نامیم؛ یعنی هر کس می‏توانست سلاح به دست بگیرد به مواضع رویارویی رفت و نقش ما و برادران دیگر در گروه ها هدایت، پذیرش و بسیج توانایی های شان به سمت آن دیوارکشی ها برای حمایت از بغداد، سامرا و کربلا و محاصره آنها (داعشی ها) در صحرا بود.

قبل از آن که همه اتفاقات بیفتد برایم مثل روز روشن بود که این اتفاقات می‏افتد. در سال ۲۰۱۲ به آن‌ها گفتم که باد‌های سیاه از سوریه پس از حوادث در سوریه به سمت ما می ‏آیند و استان‏هایی سقوط می‏کنند و ارتش عراق منحل می‏شود و ما مجبور می‏شویم که از آدم‌های نیک و خیر ملت بخواهیم که با وضعیت خطرناکی که عراق در معرض آن قرار گرفته رویارویی کنند.

در عمل هم آن چه پیش بینی کرده بودم رخ داد و الحشد الشعبی هم ابعاد تشکیلاتی، سازماندهی، فرماندهی به خود گرفت و لشکرهای آن و دیگر مسائل اش شکل گرفت تا آن که متحول شد و وضعش به جایی که امروز در آن به سر می‏برد رسید. البته در سازماندهی و طراحی آن واقعا زحمت های ابومهدی و حاج قاسم ستودنی است. آن زمان که الحشد الشعبی شکل گرفت و آن زمان که داعش ظاهر شد و استان‏های موصل و صلاح ‏الدین سقوط کردند -البته الانبار سقوط نکرد بلکه برخی مناطق این استان سقوط کردند، تسلیحاتی داشتیم که از آمریکا خریدیم و سلاح‏های آمریکایی هم داشتیم که در عراق وجود داشت، بالگردها، توپخانه ‏ها، تانک‏ها و تسلیحات دستگاه مبارزه با تروریسم. در اینجا موضع ‏گیری آمریکا که بد ما را می‏خواست روشن شد. تجهیزات دادن به ما را متوقف کردند، دادن ابزارهای احتیاطی هواپیماها و بالگردها و تانک‏ها را متوقف کردند، حتی دادن خودروهای هامر را هم متوقف کردند و حتی دادن تجهیزات دستگاه مبارزه با تروریسم را متوقف کردند؛ زیرا آنها سلاح‏هایی از نوع خاص را در اختیار داشتند. هرگاه هم تلاش می‏ کردیم به تسلیحاتی که خریدیم دست پیدا کنیم یا به تجهیزات دست پیدا کنیم؛ نمی ‏توانستیم.

به ما مثلا تانک‌های آبرامز می‏دادند که بُرد تجهیزاتش ۶۰۰ متر بود و گلوله‌های آن ساچمه داشت و این در ادوات و تجهیزات تانک آبرامز که برد آن ۱۲ کیلومتر بود و بسیار قوی بود، شناخته شده نبود. موضع گیری آمریکایی‌ها این بود. همه حمایت را از ما سلب کردند و همه چیز را متوقف کردند و هرگز به ما چیزی ندادند بلکه شروع کردند به حمایت از گروه‌های وابسته به داعش!

در چنین احوالی کجا باید می ‏رفتیم؟ به کشورهای مختلف هیأت هایی را فرستادم به لهستان و به بلغارستان و از آنها سلاح خریدیم ولی سلاح آنها به سرعت به دست مان نمی‏ رسید زیرا آنها به ما سلاح‏های آماده برای فروش عرضه نکردند بلکه در حالی که ما درگیر بودیم می‏خواستند سلاح بسازند. داعش هم با سلاح‏هایی بیشتر از آن چه نیروهای ما داشت ظاهر شد، بله ما تانک داشتیم ولی نبرد، نبرد تانک ها نبود.

آیا برخی از سلاح های داعش سلاح های ارتش بود که وقتی وارد شهرها شد به آن دست پیدا کرد؟

بله به بخشی از سلاح ها دست یافت در واقع به برخی از تسلیحات به طور مشخص در موصل دست پیدا کرد اما بیشتر سلاح ها در موصل به دست کُردها افتاد. به طور مشخص در کرکوک و موصل تسلیحات به دست کردها افتاد.

آیا کردها از این سلاح ها علیه داعش استفاده کردند یا از سرنوشتش خبری نداریم؟

به عبارت بهتر کردها سلاح ها را بردند...و وقتی داعش به سمت آنها رفت برخی از آنها را استفاده کردند ولی آنها نتوانستند با داعش مقابله کنند مگر پس از آن که جمهوری اسلامی ‏ورود کرد و در همان زمان هم ما دخالت کردیم.

موضع آمریکایی‌ها منفی بود و ما به شدت در مضیقه قرار گرفتیم و من مجبور شدم سوار هواپیما بشوم و بروم روسیه و با پوتین دیدار کردم و از او خواستم به سرعت به ما سلاح بدهد، سلاح‌هایی مانند جنگنده‌های پیشرفته می‏۲۸ و می‏۳۵ و دیگر سلاح‏های ضروری در نبرد که روسیه هم به سرعت ما را به آن‌ها مجهز کرد.

ولی حقیقتا کسی که به ما کمک کرد و نیازمان را به سلاح برآورده کرد و خدا رحمتش کند؛ حاج قاسم بود. در این جا در این مکان شب درباره نوع اسلحه به توافق می‏رسیدیم و روز بعد بلافاصله و به شکل مستقیم سلاح وارد عراق می ‏شد. رایگان نبود، آن را می‏ خریدیم؛ از کشورهای دیگری هم سلاح می‏ خریدیم ولی سلاح در دسترس و زیاد نبود؛ فقط حاج قاسم بود که به محض احتیاج سلاح را از ارتش ایران و سپاه پاسداران ایران می‏ آورد و آن را برای نبرد با خود همراه داشت و با این کار و این اقدامش وضعیت را نجات داد. او سلاح و تجهیزات و امکانات را برای ما مهیا کرد و علاوه بر آن استراتژی جنگ و تحلیل نظامی و قدرت دانش نظامی و امکاناتی خودش و فرماندهانش را به میدان برای کمک به ما می آورد. این علاوه بر وجود برخی از کارشناسانی بود که نیروها و نیروهای الحشد الشعبی را همراهی می‏کردند. بسیاری از سلاح های مختلف، تجهیزات، دستگاه ها و پهپادهایی که در جنگ مورد استفاده قرار می‏گرفت را می‏خریدیم و ایران نیاز ما را تأمین می‏کرد. حتی نیاز مبرم به هواپیماهای سوخوی پیدا کردیم و از حاج قاسم خواستیم که به ما سوخوی ایرانی بفروشند و در عمل نیز به ما ۸ هواپیمای سوخوی ایرانی فروختند که توانستیم با کمک آن‌ها جلوی بسیاری از کار‌های خرابکارانه داعش را بگیریم.

با حضور حاج قاسم رحمت الله علیه و حاج ابومهدی کار‌ها را تقسیم می‏ کردیم و حاج ابو مهدی باز کردن راه‌ها و حمایت از جاده به سمت سامرا را به عهده گرفت. کار باز کردن جاده سامرا بسیار سخت بود، زیرا در طول خط در سیطره تندرو‌ها بود. داعش در این منطقه نبود. برای حفظ امانتداری باید بگویم که ما فقط با داعش نجنگیدیم، نه... کسانی که با ما جنگیدند و ما با آن‌ها جنگیدیم طایفه ‏گرایی‏ هایی از مردم خود منطقه بودند، در واقع انتفاضه طایفه ‏ای بود و داعش از آن استفاده کرد. داعش فضا و بستر مناسب را پیدا کرد و شروع به جولان دادن در آن کرد و گرنه باید گفت که نبرد در اصل نبرد طایفه گرایی بود. طایفه گرا‌ها همان شخصیت‌های سیاسی بودند که گفتند ما داعش را نمی ‏بینیم. در واقع فرزندان ما بودند که با ما جنگیدند آن هم در یک جنبش طایفه گرایی و برخی از آن‌ها به من گفتند: در سال ۱۹۹۱ علیه ما انتفاضه به راه انداختید و ما هم علیه شما در سال ۲۰۱۴ انتفاضه به راه می‏ اندازیم...

ماجرای حضور ناگهانی حاج قاسم در منطقه ممنوعه داعش/ نخست وزیر اسبق عراق: سردار مانند شبح وارد می‌شد!

همین جمله را گفتند...؟

با همین متن. حاج ابو مهدی خدا رحمتش کند، این جاده بسیار دشوار را باز کرد زیرا همه شهرهایی که در جاده به سمت سامرا واقع شده ‏اند تحت سیطره آنها بودند و بسیاری از نبردها در همین جاده رخ داد. ابومهدی خدا رحمتش کند مجبور شد راه دیگری در باغ‏ها باز کند و تانک‏ ها را از همان راه عبور دهد؛ تانک‏هایی که توانستند به سامراء برسند و باندهایی که بر جاده سیطره داشتند را محاصره کنند و جاده باز شد و رفت و آمد آغاز شد...

سپس با حمایت و برنامه ‏ریزی حاج ابومهدی و حاج قاسم به آمرلی که ۹۰ روز در محاصره بود رفتیم و در عمل گروه‏های الحشد الشعبی به آمرلی رفتند و توانستیم تندرو‌های طایفه‏ گرا که آمرلی را محاصره کرده بودند را از آن دور کنیم. ساکنان آمرلی ترکمن شیعه هستند و روستا‌های اطراف آن همه تندرو بودند که به تاریخ تندروی‏شان که داشتند معروف بودند. همچنین توانستیم محاصره آمرلی را بشکنیم و زندگی طبیعی و عادی به آن بازگشت. خلاصه می‏خواهم بگویم، اگر چه جزئیات زیادی وجود دارد، که حمایت و تسلیح و مهارت همه در عراق توأمان با هم بود و با حمایت و کمک مستقیم حاج قاسم و حاج ابومهدی المهندس، این اتفاق افتاد.

در این راه اگر خاطره خاصی یا مساله یا موضع گیری مهم و متمایزی در زمان فعالیت شما در دو سطح سیاسی یا جهادی وجود دارد که دوست دارید آن را بگویید، لطفا بفرمایید؟

من می ‏توانم بگویم که همه روابط من با حاج قاسم عبارت از خاطراتی است که هر روز به یادم می ‏آید و شاید یکی از مهمترین خاطراتی که به ذهنم می‏رسد؛ شب هایی است که آنها را روی نقشه سپری می‏کردیم و برای عملیاتی که باید انجام می‏دادیم برنامه ‏ریزی می‏ کردیم... برخی می‏ خواستند که درباره اوایل کار الحشد چیزی بنویسند برای‏شان درباره آغاز کار الحشد و به آنها نقشه ها را دادم، روی این نقشه ها می‏ نشستیم... الان فکر می‏کنم که اینجا (در دفتر مخصوصش در خانه اش) وجود دارند یا برادران آنها را جایی دیگر بردند...

این همان آغاز الحشد بود به طوری که حاج قاسم و ابومهدی آنها (نقشه ها) را می‏آوردند و این جا می‏ گذاشتیم‏شان و نقشه‏ ها را پهن می‏ کردیم و تصمیم می‏گرفتیم. حاج قاسم به دلیل مهارتش به عنوان یک فرمانده نظامی‏ میدانی افکار و طرح‏ها را برای حرکت نیروهای نظامی‏ یا نیروهایی که تحت نام الحشد الشعبی بودند، تدوین می‏ کرد.

خاطرات من با حاج قاسم خاطراتی روزانه بود نمی ‏توانم آنها را در یک خاطره خلاصه ‏اش کنم. خاطرات من با او خاطرات جنبشی مبارزه‏ای و رویارویی‏ های روزانه بود. اولین خاطره من برای نبرد این است که وقتی به فرودگاه نزدیک شدند زیرا این مناطق با الانبار هم مرز است، فشار به منطقه فرودگاه زیاد شد... در اینجا حاج قاسم و حاج ابومهدی و من هم در کنار آنها به این فکر می‏ کردیم که چگونه از فرودگاه در برابر این حمله دفاع کنیم. طرحی که حاجی تدوین کرد و عملی‏ اش کردیم و به وسیله این طرح عشایر را به خروش آوردیم طرحی بود که مایه خوشحالی بود زیرا توانستیم با کمک آن داعش را شکست دهیم و عناصرش که می‏خواستند فرودگاه را مورد حمله قرار دهند به عقب برانیم.

زندگی من در دوران جنگ با داعش همه اش خاطره است نمی ‏توانم آن را در یک خاطره خلاصه کنم. بعد از آن که از نخست وزیری کنار رفتم به مناطق درگیری که بالای دیالی واقع شده اند رفتم. به منطقه ای رسیدیم که میان داعش و نیروهای ما قرار داشت جایی که ارتش و الحشد با هم بودند. وضع خطرناک بود و به من اجازه ندادند آن جا زیاد بمانم زیرا گلوله باران ادامه داشت، یک لحظه دیدم حاج قاسم از خودرو پیاده شد، او از سمت جبهه دشمن و خط تماس آمده بود. از او پرسیدم: کجا بودی و چگونه رفتی آن جا، به من گفت: تو این جا چه کار می‏کنی؟ این مرد (در جبهه) حضور داشت و در دفتری خارج از عراق ننشسته بود و جنگ را از آن دفتر هدایت نمی‏کرد یا حمایت و کمک اش را از دفتری خارج از عراق ارائه نمی ‏کرد، بلکه او در خط مقدمی‏ بود که برادران به من اجازه نمی‏ دادند در آنجا بمانم و به من گفتند که منطقه خطرناک است.

وقتی در یک سفر دیگر به منطقه الصقلاویه پس از محاصره و فتح آن رفتیم همین که به مرزهای الصقلاویه رسیدیم مرا نگه داشتند و گفتند که منطقه خطرناک است در این لحظه هم حاج قاسم از خودرویش پیاده شد و کنار ما ایستاد، همان لحظه از خودرویش پیاده شد...

این خاطرات این تصور را به من می ‏دهد که این مرد یک فرد صرفا دینی نبود بلکه فردی میدانی بود و فقط به حضور در میدان و پیگیری کارها توسط خودش بسنده می‏کرد. بسیار محبوب بود و همه برادران مبارز به حرف هایش گوش می‏دادند، خدا رحمتش کند.

در عرصه سیاسی، در دورانی که شما نخست وزیر بودید یا دوران بعد از آن مرحله، بگذارید بگوییم که مهمترین برهه‌ای که شما احساس کردید که او وجود دارد و حتی وجودش در کنار شما یا در کنار عراق را احساس کردید چه زمانی بود، چه زمانی اهمیت حاجی را فهمیدید؟

واقعیت این است که من با حاجی روز آخری که در ایران بودم و تصمیم گرفتم که پس از ۹/۴/۲۰۰۳ بعد از سقوط صدام به عراق برگردم آشنا شدم. قبل از آن او را ندیده بودم... به عراق برگشتیم و این مسیر سیاسی را در سایه وجود آمریکایی‏ ها و نیرو‌های بین‏ المللی و تشکیل شورای حکومتی، سپس شورای ملی و پس از آن دولت انتقالی و بعدش دولت موقت آغاز کردیم. در این فضا‌ها با حاج قاسم آشنا نشدم بلکه بعدا با او آشنا شدم زمانی که داشتیم آغوش‏مان را به روی جمهوری اسلامی‏ باز می‏ کردیم و با آن رابطه برقرار می‏ کردیم و برقراری ارتباط ما با ایران و با حضرت آیت الله سید خامنه‏ای، خدا حفظش کند، از طریق حاج قاسم صورت گرفت. او بود که فضا‌های مثبت بین ما و جمهوری اسلامی‏ ایجاد می‏ کرد. در آن زمان نیاز به جنگ یا تسلیحات نبود بلکه عراق نیاز به حمایت داشت. او در جریان حمایت از عراق در کنار ما بود. مسأله عراق برای حاج قاسم بزرگ‌تر از صرفا جنگ بود؛ حمایت‏ هایش هم صرفا محدود به جنگ نبود، او در حل مشکلات غذا، برق، گاز، سوخت و هر آن چیزی که عراق نیاز داشت به کمک عراق می‌آمد. حاج قاسم کسی بود که همه این‌ها را برای مان مهیا می ‏کرد.

پرسش آخر؛حضور بین المللی حاج قاسم،خدا رحمتش کند، در منطقه غرب آسیا حضوری متمایز بود، اکنون به این حضورش با توجه به شهادتش چگونه می‏نگرید؟

به صراحت بگویم حاج قاسم پس از آن که به خط مقاومت و جویندگان آزادی در کشورهای مختلف وارد شد... در عراق، در لبنان، در سوریه، در یمن و دیگر مناطق، حاج قاسم به این نقش شناخته شد که او را شبح می نامیدند. زیرا در همه این میدان ها حضور داشت و با قدرت فکر و حتی به لحاظ ماده و حمایت و ایجاد و تشکیلاتی تغذیه شان می‏ کرد. در غزه حضور داشت، خودش می‏ رفت، در لبنان حضور داشت، در سوریه حضور داشت و در عراق هم حضور داشت. جنبش مقاومت را به شکل عالی مدیریت می‏کرد، میدان های زیادی را از آن پر کرد و مشهور شد.

هر کسی جنبشی داشت آغوشش را به روی حاج قاسم باز می‏ کرد و از او برای کمک و حمایت به جنبشش، کمک می‏گرفت. شهادت حاج قاسم برای این کشورها و این ملت هایی که مساله دارند خسارت بسیار بزرگی است و آنهایی که ما آنها را صاحب نهضت فرهنگی آزادی‏بخش مقاومت فکری، سیاسی، نظامی ‏و امنیتی می‏ دانیم،

همه اینها حاج قاسم را از دست دادند... امیدوارم که جانشین حاج قاسم همان خط را حفظ کند و راهی که حاج قاسم با این وجودها تعامل کرد را ادامه دهد و می دانیم که او هم همچون حاج قاسم است و چنین نمی کند. حاج قاسم انسانی‏اسلامی ‏فکر می‏کرد و احساس می‏ کرد که امت اسلامی‏ باید زیر خورشید وجود داشته باشد و قدرت داشته باشد؛ به همین دلیل بود که از وجود حاج قاسم و جمهوری اسلامی‏ که شروع به تشکیل محور قوی در رویارویی با استکبار و رویارویی با اسرائیل و نابود کردن کرد، برای همین هم از حاج قاسم می ‏ترسیدند.

منبع: ویژه نامه مکتب حاج قاسم

انتهای پیام/

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۲:۵۸
لهستان نخستین بازی مقابل ایران را برد+منتخب تصاویر و جزئیات
نخستین مسابقه ایران و لهستان در هفته چهارم لیگ جهانی والیبال با آنکه به ست چهارم کشیده شد اما ایران این ست را با نتیجه 25 بر27 به قهرمان جهان واگذار کرد.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۶:۳۲
چند رسانه ای
۱۳۹۴/۳/۲۳ - ۱۱:۲۵
دیدار آیت الله جنتی با استاندار مازندران
استاندار مازندران با آيت الله جنتي دبير شوراي نگهبان كه براي شركت در همایش در امتداد ایثار و مقاومت به مازندران سفر كرده است ديدار و گفتگو كرد.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۷:۱۴
خبر فیلم
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۴:۴۳
بازرسی از مناطق مختلف ایران کاپیتولاسیون هسته‌ای است
وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب مبنی حمایت از تیم مذاکره‌کننده و خوش‌بین نبودن به نتیجه دادن مذاکرات، گفت: نباید مسئله توقف در زمینه برداشتن تحریم‌ها مطرح شود و مسئولان بازرسی از هر منطقه را بپذیرند...
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۰۹:۴۵
آسیب های جسمی مذاکرات به مذاکره کنندگان
خبرگزاری شبستان: مذاکرات هسته ای این دور جمهوری اسلامی ایران با غرب آنقدر سنگین دنبال شد که در طول این مذاکرات مذاکره کنندگان آسیب های جسمی نیز متحمل شدند.
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۱:۳۲
نکاتی که قبل از نصب ویندوز 10 باید بدانیم
اگر از ویندوز ۷ یا ویندوز ۸ و ۸.۱ استفاده می‌کنید، به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ را برای یک سال به صورت رایگان دریافت خواهید کرد
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۰۹
بهترین تلفن‌های هوشمند دو سیم‌کارته زیر ۵۰۰ هزارتومان که باید بخرید
در حالی‌که گوشی‌های هوشمند دو سیم‌کارته محصولات جدیدی نیستند، اما بسیاری از شرکت‌های تولید کننده موبایل، در سال‌های اخیر اقدام به تولید برخی از تلفن‌های هوشمند رده‌بالا با پشتیبانی از دو سیم‌کارت نمود...
۱۳۹۴/۳/۱۷ - ۱۲:۴۱
رسومات بلوچستان
عید قربان
۱۳۹۴/۳/۱۸ - ۱۰:۴۴
قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان قیمت کالاهای اساسی در آستانه ماه رمضان
کمتر از دو هفته به آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است. رکود سبب شده تا بدون اینکه دولت برای تنظیم بازار دست به کار شود، فروشندگان خود وارد عمل شده و تخفیف‌های مناسبی برای مردم در نظر بگیرند.
۱۳۹۴/۴/۷ - ۱۰:۰۳
اقدامات مبارزه بامواد مخدرما در چارچوب مسایل دینی است/بیش از ۹۷ درصد جامعه ایران پاک هستند
خبرگزاری شبستان: وزیر کشور از امحای یکصد تن مواد مخدر امروز در سراسر کشور خبر داد و گفت: بیش از ۹۷ درصد مردم جامعه ایران پاک هستند و شیوع در ایران ۵۰ درصد متوسط شیوع در جهان است.
۱۳۹۴/۴/۷ - ۱۰:۰۷
معرفی دین و فرهنگ با بازی رایانه ای/ بازی سازان مظلوم اند
 کیوانیان گفت: در حالی که امروزه کشورهای خارجی از طریق بازی های رایانه ای به آموزش کودکان و معرفی فرهنگ خود می پردازند در کشورما به خصوص در رسانه ملی این بازی ها بد و مخرب معرفی می شود.
۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۰۹:۵۴
ترامپ در حال نابودی آمریکاست
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به انتقاد از سیاست‌های نژادپرستانه دونالد ترامپ و حمایت او از ترویج خشونت در آمریکا انتقاد کرد.
۱۳۹۸/۵/۱۴ - ۱۹:۱۵
نویسنده و فعال فرهنگی ادبی سیستان و بلوچستان در گذشت
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چابهار گفت: واحدبخش بادپا نویسنده، مترجم، شاعر، فعال فرهنگی و ادبی سیستان و بلوچستان به علت بیماری در سن ۶۲ سالگی در تهران درگذشت.
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۰۶:۵۵
سیاست خارجی مربوط به یک جناح نیست/ ظریف یک مجتهد و نخبه سیاسی است
رئیس جمهور گفت: سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی باشد که مربوط به یک جناح، حزب یا یک جمع است؛ سیاست خارجی مربوط به کل ملت ایران است.
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۰۸:۰۲
ورود ۲ کشتی لاینر به بندر چابهار/ ترانزیت مستقیم کالا بین بنادر هند و چابهار هفته‌ای شد
بهروز آقایی گفت:بر اساس زمان بندی انجام شده تاکنون دو کشتی به صورت مستقیم از بنادر هند در بندر چابهار پهلو گرفته است .
۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۲۰:۴۷
نتایج کنکور سراسری ۹۸+ لینک مستقیم
داوطلبان نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۸ را می‌توانند از طریق سایت سازمان سنجش کشور دریافت کنند.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۰۸:۳۹
اختصاصی تسنیم|سامانه موشکی باور۳۷۳ روز ۳۱ مرداد رونمایی می‌شود
سامانه موشکی برد بلند ایرانی با نام باور۳۷۳ روز صنعت دفاعی رونمایی می‌شود.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۰۸:۵۶
قیمت پرفروش‌ترین خودرو‌ها در ۱۶ مرداد ۹۸ + جدول
طبق آخرین بروزرسانی قیمت خودرو‌ها در ۱۶ مرداد ۹۸، پژو پارس بدون تغییر در نرخ نسبت به روز گذشته، در بازار آزاد خودرو به قیمت ۹۷ میلیون تومان معامله شد.
۱۳۹۸/۵/۱۶ - ۱۹:۵۹
میز خدمت در روستای گراغه با حضور مدیران اجرایی استان
میز خدمت در روستایی گراغه
۱۳۹۸/۵/۱۷ - ۰۸:۱۷
بررسی علت بیکاری جوانان تحصیل‌کرده بعد از اخذ مدرک / تسهیل سرمایه‌گذاری زمینه‌ساز کاهش نرخ بیکاری است
در حالی که نیاز کشور به ویژه در حوزه صنعت و عمران به جوانان متخصص و آموزش دیده بسیار زیاد است متاسفانه به علت عدم هماهنگی بین بخش خصوصی و دولت نرخ بیکاری به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری افزایش...
۱۳۹۸/۵/۱۹ - ۱۹:۱۱
تحولات اخیر کشمیر برای جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های اسلامی نگران‌کننده است
سرلشکر باقری و ارتشبد قمر جاوید باجوا درباره مسائل منطقه‌ای رایزنی کردند.
۱۳۹۸/۵/۱۹ - ۱۹:۱۴
معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است/ آیین برائت یعنی بیزاری از جنگ‌افروزی آمریکا و نهیب بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: ترفند معامله‌ قرن که به‌وسیله آمریکای ظالم و همراهان خائن آن زمینه‌سازی می‌شود، در برابر همت و ایمان جبهه‌ مقاومت محکوم به شکست است.
۱۳۹۸/۵/۲۰ - ۱۸:۲۵
متن تبریک عید سعید قربان طایفه نارویی
متن تبریک
۱۳۹۸/۵/۲۴ - ۱۸:۲۱
حکم آزادی نفتکش گریس ۱ صادر شد
با وجود کارشکنی و تلاش‌های آمریکا، دادگاه عالی جبل‌الطارق حکم آزادی نفتکش غول‌پیکر حامل محموله نفتی ایران را صادر کرد.
۱۳۹۸/۵/۲۴ - ۱۸:۲۵
سرلشکر سلامی: تمامی قله‌های مرزی شمال غرب تحت تسلط نیروهای سپاه است
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تمامی قله‌های مرزی شمال غرب تحت تسلط و اشراف همه‌جانبه نیروهای مؤمن و انقلابی سپاه قرار دارد.
۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۰۷:۳۲
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات یک‌هزار و هفتاد نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند...
۱۳۹۸/۵/۲۹ - ۰۸:۳۴
زیر بار حضور آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نخواهیم رفت/ وظیفه ما ایجاد امنیت در منطقه است
دریادار تنگسیری گفت: در مقابل کشور‌های فرامنطقه‌ای که به قصد ایجاد ناامنی به خلیج فارس می‌آیند، می‌ایستیم.
۱۳۹۸/۵/۲۹ - ۰۸:۳۹
دلیل اهمیت عید غدیر نزد خداوند و مسلمانان جهان/ آنچه پیامبر (ص) باید در روز غدیر ابلاغ می‌کرد، چه بود؟
حجت‌الاسلام و المسلمین ریاضت کارشناس مذهبی، با اشاره به اهمیت روز عید غدیر از ویژگی خطبه پیامبر در حجه الوداع گفت.
۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۱۷:۴۵
دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/ چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً برای ما بهتر خواهد بود / با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.
۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۸:۵۴
اولین فراری منطقه ما در روز خطر، خود آمریکایی‌ها هستند/ دوستان ترامپ هم این روزها حرفش را قبول ندارند
رئیس جمهور گفت: حوادث چند ماه اخیر نشان داد که اولین فراری در منطقه ما در روز خطر خود آمریکایی‌ها هستند، آن بیچاره‌ها به ناو‌های هواپیمابر، ناوچه‌ها، پهپاد‌ها خود تکیه کرده بودند.
۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۸:۵۸
ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم/ امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکانپذیر نیست
وزیر امور خارجه گفت: ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم و من درباره جزییات پیشنهاداتی که مطرح شده با مکرون گفت‌وگو می‌کنم.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۰
سامانه پدافندی باور ۳۷۳ نشان داد که می‌توانیم در برابر دشمن استقامت کنیم/ باید اقتصاد را رونق و کشور را از فقر نجات داد/ ترامپ ابلهیِ خود را به جهان نشان داده است
امام جمعه موقت تهران گفت: دشمن خیال می‌کرد ملت ما از انقلاب دست می‌دارد، اما ملت ما با استعانت از امام زمان به آینده امیدوار هستند.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۲
برجام قابل مذاکره مجدد نیست
ظریف گفت‌وگو با رئیس‌جمهور فرانسه را سازنده خواند و تصریح کرد: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم.
۱۳۹۸/۶/۱ - ۱۶:۵۸
ورود یک مخدر جدید به کشور/ افدرین چیست و از کجا می‌آید؟
سردار زاهدیان درباره ورود یک ماده مخدر جدید به کشور توضیحاتی داد.
۱۳۹۸/۶/۵ - ۱۷:۳۲
دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا قابل تصور نیست
وزیر امور خارجه گفت: اگر آمریکا به تعهدات برجامی خود عمل کند هم گفت‌و‌گوی دوجانبه‌ای نخواهیم داشت.
۱۳۹۸/۶/۶ - ۱۸:۴۴
اساس قدرت ما در مذاکرات، ملت ایران هستند/ مشروعیت دولت در گرو خدمت به مردم است
رئیس جمهور گفت: جنگی که امروز بر ما تحمیل شده است جنگی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است که باید در آن پیروز شویم
۱۳۹۸/۶/۱۰ - ۱۶:۱۲
مقاومت تا پیروزی نهایی تجدیدناپذیر است؛ ایران پیشران قوای حق است
رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در نامه‌ای به رهبر انقلاب از بیانات ایشان در دیدار هیئت حماس تشکر کرد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۴۱
بازگشت ایران به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار / بعید است اروپا تا قبل از ۱۶ شهریور گام موثری بردارد/ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت
معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشور‌های باقی مانده در برجام وجود ندارد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۴۸
روحانی: گام سوم کاهش تعهدات برجامی را اعلام خواهیم کرد
روحانی در جلسه امروز هیئت دولت از عملیاتی‌شدن گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی خبر داد.
۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۰۷:۵۲
برنامه‌ مجلس سوگواری رهبر معظم انقلاب در عزای سیدالشهدا(ع)
مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) از شب هفتم تا دوازدهم محرم محضر رهبر معظم انقلاب و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود.
۱۳۹۸/۶/۱۴ - ۱۸:۳۵
فرار مالیاتی قابل پذیرش نیست/ اجرای عدالت باید برای مردم ملموس باشد
رئیس قوه قضائیه گفت: فرار مالیاتی قابل تحمل نیست و توجه به این امر از نکات مهم و حائز اهمیت در اجرای عدالت است.
۱۳۹۸/۶/۱۴ - ۱۸:۴۱
مهمترین تحول هیئت‌ها بعد از انقلاب، حضور جوانان است/ نباید رقابتی بین واعظ و مداح در روضه‌خواندن باشد/ زیر قبّه امام حسین(ع) حاجت‌روا شدم
محمد نوروزی مداح اهل بیت(ع) با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان درباره جامعه مادحین سخن گفت.
۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۹:۱۵
سومین شب از مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین برگزار شد
سومین شب مراسم عزاداری ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام در حسینیه امام خمینی برگزار شد.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۰:۰۸
مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل شود/ حضور آمریکایی‌ها در شرق فرات، تجاوزگرانه و غیرقانونی است
رئیس جمهور گفت: آمریکایی‌ها به جای اعتراف به مداخله‌های مشکل آفرین خود در یمن، دیگران را متهم می‌کنند.
۱۳۹۸/۶/۲۵ - ۰۰:۱۱
سوئیفت روسی ربطی به سازوکار مالی اروپا ندارد/ اینستکس با تزریق ۱۵ میلیارد یورو فعال می‌شود/ مذاکرات ایران در قالب برجام همچنان ادامه دارد
معاون اقتصادی وزیر امورخارجه گفت: با تزریق ۱۵ میلیارد یورو به اینستکس، می‌توان امید داشت که تجارتى بین ایران و اتحادیه اروپا ایجاد شود.
۱۳۹۸/۶/۲۸ - ۰۸:۱۳
آخرین وضعیت دانشمند ایرانی محبوس در زندان‌های آمریکا + جزئیات
برادر دکتر مسعود سلیمانی آخرین وضعیت این دانشمند برجسته ایرانی که در آمریکا محبوس است را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۳۳
سیدحسن نصرالله: ترامپ برای دیدار با روحانی التماس می‌کند/ حمله پهپادی به عربستان نشانه قدرت و شجاعت مقاومت است
دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت بزرگداشت شیخ حسین کورانی، یکی از بنیانگذاران عضو شورای رهبری حزب الله سخنرانی کرد.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۳۷
آقای رئیسی مچ دزد‌ها را می‌گیرد و آن‌ها را دانه‌دانه محاکمه می‌کند
امام جمعه موقت تهران گفت: رئیس قوه قضائیه در راه مبارزه با مفسدان اقتصادی موفق هستند و مچ دزد‌ها را می‌گیرند و آن‌ها را دانه‌دانه محاکمه می‌کنند.
۱۳۹۸/۶/۲۹ - ۱۸:۴۳
پهپاد‌های یمنی حامل پیام توقف جنگ بودند/کمپانی‌های تسلیحاتی٬ انبار ذخیره عربستان شده اند/حضور مقتدی صدر در کنار رهبری توجه جریان‌های عراق به ایران را نمایش داد
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت:اگر سعودی‌ها پیام شلیک ۱۰ پهپاد یمن را نگیرند، حمله بعدی انصارالله گسترده‌تر خواهد بود.
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۲۸
تداوم تحریم‌ها به منزله شروط مذاکره است/ تلاش‌های مکرون تنها با لغو تحریم‌های ترامپ نتیجه می‌دهد
رئیس جمهور گفت: تداوم تحریم‌هایی که تحت عنوان فشار حداکثری اجرا شده است، به مثابه پیش شرط‌های عملی آمریکا برای مذاکره است،
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۵۰
واکنش سردار سلامی به بیانیه سه کشور اروپایی درباره «آرامکو»
فرمانده کل سپاه پاسداران در واکنش به بیانیه شب گذشته سه کشور اروپایی، اظهار داشت: اروپایی‌ها بدون هیچ سند و مدرکی یک اتهام واهی و دروغین را به کشور ایران نسبت دادند.
۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۸:۵۵
حمله ترامپ به ایران، ونزوئلا، چین و پناهجویان در سازمان ملل
رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سخنرانی پرداخت.
۱۳۹۸/۷/۸ - ۱۷:۰۱
آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد طرح «ائتلاف امید» برای امنیت خلیج فارس هستیم/ نرخ تضمینی خرید گندم برای سال آینده ۲۲۰۰ تومان تعیین شد
ربیعی گفت: طرح « ائتلاف امید» علیه هیچ کشوری نیست و از امروز آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد این طرح برای امنیت خلیج فارس هستیم.
۱۳۹۸/۷/۸ - ۱۷:۰۶
دشمنان دچار زوالی بازگشت ناپذیر شده‌اند/ هم قدرت تهاجم داریم و هم قدرت مقاومت
فرمانده کل سپاه گفت: دشمنان ما دچار زوالی بازگشت ناپذیر شده اند و ذخایر راهبردی آنها رو به انتهاست.
۱۳۹۸/۷/۱۰ - ۰۸:۴۵
ذکاوت ایرانی می‌گفت، گول پیام خصوصی را نخوریم/ قدرت و جایگاه ملت بزرگ ایران بعد از یکسال و نیم فشار مداوم اقتصادی، رفیع‌تر شده است/ برای هرگونه فداکاری آمده‌ام
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز و باوجود مظلومیت و فشار به این ملت، روز عزت ملت ایران است، گفت: قدرت و جایگاه ملت بزرگ ایران بعد از یکسال و نیم فشار مداوم اقتصادی، روشن‌تر و رفیع‌تر شده است.
۱۳۹۸/۷/۱۰ - ۰۸:۴۹
آیا جنگ داخلی دیگری در انتظار آمریکاست؟
یک مورخ در مطلبی تحت عنوان «شباهت ترسناک» به بررسی شرایط فعلی آمریکا با دوران پیش از جنگ داخلی این کشور در قرن نوزدهم میلادی پرداخته است.
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۲
طرح عبری-عربیِ ترور سرلشکر سلیمانی شکست خورد
رئیس سازمان اطلاعات سپاه از شکست طراحی سرویس های عبری-عربی برای ترور سرلشکر حاج قاسم سلیمانی و دستگیری تیم ترور توسط سازمان اطلاعات سپاه خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۵
نباید اجازه داد حقایق دفاع مقدس کهنه، فراموش و یا انکار شود/ هر شهید برای اهل تدبر یک درس است
حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند:نباید اجازه داد حقایق دفاع مقدس کهنه، فراموش و یا انکار شود
۱۳۹۸/۷/۱۱ - ۰۹:۳۸
مرز خسروی به دلیل درگیری‌های داخلی در عراق بسته شد
مسئول قرارگاه اربعین استان کرمانشاه گفت: به علت درگیری‌های داخلی در عراق، هم‌اکنون مرز خسروی بسته است.
۱۳۹۸/۷/۱۲ - ۱۰:۱۶
خدا در برابر فشارهای آمریکا برای آنها ذلت حداکثری ایجاد کرد
خطیب موقت نماز تهران گفت: خداوند در برای تحریم های اعمالی، برای آمریکا ذلت حداکثری در عرصه بین الملل ایجاد کرد.
۱۳۹۸/۷/۱۲ - ۱۰:۱۹
نزدیک شدن ترامپ به لبه پرتگاه استیضاح با افشاگری‌های جدید
با روشن شدن دلیل برکناری سفیر سابق آمریکا در اوکراین، دونالد ترامپ به لبه پرتگاه استیضاح نزدیک‌تر شد.
۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۰۸:۳۶
انفجار در نفتکش ایرانی حوالی بندر جده عربستان
برخی منابع رسانه‌ای از وقوع انفجار در بدنه یک نفتکش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفتکش در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان خبر داده‌اند.
۱۳۹۸/۷/۱۹ - ۰۸:۴۰
آخرین اخبار از مرزهای کشور / پارکینگ بزرگ اربعین مهران در مرز تکمیلی /زائران به مرز خسروی مراجعه نکنند+تصاویر
برای اطلاع از آخرین وضعیت مرزهای کشور این خبر را بخوانید.
۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۰۹:۰۳
اظهارات جالب همسایگان البغدادی که او را نمی‌شناختند/ پارچه فروش ساده‌ای که فرمانده کل داعش بود!
یک روزنامه ترکیه‌ای نحوه اختفای ابوبکر بغدادی و پوششی را که به وسیله آن در میان مردم حضور می‌یافت اعلام کرد.
۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۰۹:۰۶
ترامپ: استیضاح من، حمله به خود دموکراسی است!
رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر تلاش برای استیضاحش را توطئه‌ای مخفی از سوی مخالفان دموکرات خود دانست.
۱۳۹۸/۸/۱۲ - ۱۱:۴۲
بیانیه طایفه نارویی به مناسبت ۱۳ آبان
طایفه نارویی طی بیانیه ای روز مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز را گرامی‌ داشت و تصریح کرد: در ۱۳ آبان امسال دانش آموزان و جوانان امت اسلامی پیروزی نهضت بیداری اسلامی بر استکبار جهانی را نوید می...
۱۳۹۸/۸/۱۸ - ۱۹:۳۵
رأی الیوم: نفرین سوریه دامنگیر ناتو شده است و فروپاشی آن را رقم می‌زند
سردبیر روزنامه رأی الیوم نوشت بحران ائتلاف ناتو که عامل کشتار مسلمانان در سوریه، لیبی و دیگر کشور‌های اسلامی است، شدت خواهد یافت و فروپاشی آن قطعی می‌شود.
۱۳۹۸/۸/۲۱ - ۱۹:۳۴
«شهید شوشتری» الگویی بی‌نظیر برای نسل جوان است
سردار علی اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه گفت: سردار شهید نورعلی شوشتری که همه عمر خود را برای خدمت به مردم تلاش کرد الگویی بی‌نظیر و کامل برای نسل جوان و همه ما محسوب می‌شود.
۱۳۹۸/۱۰/۸ - ۰۹:۳۹
پیام رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین به آمریکا: تهران منزوی‌شدنی نیست
نشریه آمریکایی فایننشال تایمز با پرداختن به ابعاد مختلف رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین، آن را نشانه افول نفوذ واشنگتن در خاورمیانه خواند.
۱۳۹۸/۱۰/۹ - ۰۸:۲۹
حضور پر شور مردم سراسر کشور در حماسه ۹ دی
مردم سراسر کشور مانند سال‌های گذشته حماسه ۹ دی را که نشانه استقلال و بصیرت مردمی است امسال هم با حضورشان به تصویر کشیدند.
۱۳۹۸/۱۰/۱۳ - ۱۱:۳۵
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او
در پی شهادت سردار پرافتخار اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس رهبر انقلاب پیامی صادر کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۳۹
علت سقوط هواپیمای اوکراینی خطای انسانی بود
ستادکل نیرو‌های مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین در کشورمان اطلاعیه‌ای صادر کرد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۴۸
بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی آرزوی مرگ کردم/ آبرویمان را با خداوند معامله می‌کنیم
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفت: بعد از شنیدن خبر سقوط هواپیمای اوکراینی آرزوی مرگ کردم.
۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۲:۵۱
دستور رهبر انقلاب در پی سقوط هواپیمای مسافربری/لزوم پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی و مراقبت از عدم تکرار
رهبر انقلاب در پیامی ستاد کل نیرو‌های مسلح را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیر‌های احتمالی در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی کردند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۴:۵۸
سید حسن نصرالله: باید قدردان فداکاری‌های شهید سلیمانی باشیم / پیام مراسم تشییع تهران ترامپ را ترساند و کاخ سفید را لرزاند
سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت هفتمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی و همرزمانش برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۵:۰۶
ایران در کنار قطر بوده و خواهد ماند/ تصمیمات مهمی برای گسترش روابط تهران – دوحه اتخاذ شد
رئیس جمهور گفت: ایران به وظایف همسایگی و دوستی خود عمل کرد و در کنار قطر بود و همچنان در کنار قطر خواهد ماند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۰
پنج روز از سیل سیستان و بلوچستان گذشت/ امدادرسانی به بیش از ۳۹ هزار نفر آسیب‌دیده از سیل/نیاز مبرم به گروه های خونی در مناطق سیل زده
آخرین وضعیت سیستان و بلوچستان پس از سیل ویرانگر اخیر در پنجمین روز را در این بسته خبری بخوانید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۴
نماز جمعه این هفته تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اقامه می‌شود
نماز جمعه این هفته تهران به امامت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ولی امر مسلمین در مصلای امام خمینی (ره) اقامه می‌‎شود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۷
تعداد پیکر‌های شناسایی شده جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی به ۱۴۸ نفر رسید + اسامی/ ۵۷ جسد به خانواده‌ها تحویل داده شد
سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: تعداد پیکر‌های شناسایی شده قربانیان حادثه سقوط هواپیما به ۱۴۸ نفر رسید.
۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۵۱
سردار سلیمانی نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به‌وجود بیاید/ جبران سقوط هواپیما تضعیف نیروهای مسلح نیست
حجت‌الاسلام روحانی گفت: سردار سلیمانی مرزبان ایران بود، اما هیچ‌وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به‌وجود بیاورد.
۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۰:۲۳
ایران اهل تهدید نیست/ رفتار اروپا ادامه یابد، در همکاری با آژانس بازنگری می‌شود
رئیس مجلس گفت: اروپا رفتاری غیرعادلانه در توافقنامه هسته‌ای داشته باشد، تصمیم جدی در همکاری با آژانس می‌گیریم.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۲۲
ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند/ قدرت اقتصادی بدون قدرت سیاسی امکان پذیر نیست
روحانی گفت: ساکنان کاخ سفید نمی‌توانند برای ملت ایران تصمیم بگیرند، بلکه این مردم هستند که در کاخ ایمان مقاومت و روحیه بلندشان تصمیم گیری می‌کنند.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۲۸
بعد از انگلیس، فرانسه هم خواستار توافق «گسترده» با ایران شد
رئیس‌جمهور فرانسه با تکرار ادعای تلاش ایران برای دست یافتن به سلاح اتمی، خواستار گسترش توافق هسته‌ای و شامل شدن برنامه موشکی ایران شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۳۶
فرمانده بسیج دارخوین شادگان به شهادت رسید
فرمانده حوزه بسیج دارخوین شادگان در جنوب استان خوزستان توسط افراد ناشناس به شهادت رسید.
۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۴۰
مهلت مجمع تشخیص برای بررسی CFT به پایان رسید
امروز دوم بهمن‌ماه مهلت یک‌ساله مجمع تشخیص برای پیوستن به لایحه cft به پایان رسید و نظر شورای نگهبان درباره نپیوستن به این لایحه به تایید رسید.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۲۲
تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا+ تصاویر
مردم عراق از نخستین ساعات صبح امروز با حضور در خیابان‌های بغداد، علیه حضور نظامی آمریکا در کشورشان دست به تظاهرات زدند.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۲۸
رهبر انقلاب: مردم عراق از شما آمریکایی‌ها متنفّرند، جوان‌های عراق از شما متنفّرند!
بخشی از سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت راهپیمایی میلیونی مردم عراق برای اخراج آمریکایی‌ها از کشورشان را مشاهده می‌کنید.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۳۲
حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد: سردار سلیمانی دغدغه صبر جمعی را داشت
خطیب نماز جمعه تهران گفت: هنر سردار سلیمانی در سه دهه گذشته تلاش برای خلق صبر جمعی بود.
۱۳۹۸/۱۱/۴ - ۱۴:۳۷
پیام تظاهرات میلیونی عراق برای ترامپ و آمریکا
میلیون‌ها عراقی امروز با برگزاری تظاهراتی گسترده، سیلی محکمی به صورت آمریکا زدند و خواستار عقب‌نشینی نظامیان اشغالگر آمریکایی از خاک کشورشان شدند.
۱۳۹۸/۱۱/۹ - ۱۵:۵۲
واکنش حساب توئیتری سایت رهبر انقلاب به طرح معامله قرن
صفحه توییتر منتسب به رهبرانقلاب پست معناداری را درخصوص رونمایی از طرح معامله قرن منتشر کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۹ - ۱۵:۵۷
واکنش ظریف به رونمایی از طرح ننگین معامله قرن
وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توئیتری طرح "معامله قرن" را پروژه رویایی یک بساز و بفروش ورشکسته دانست که کابوس مردم منطقه است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۴:۱۱
اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟
نویسنده فلسطینی پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در یادداشتی به طرح ناعادلانه آمریکا علیه فلسطین پرداخت و نوشت: این نقشه شوم برای فلسطینیان راهی جز مقاومت نمی‌گذارد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۴:۳۳
تصاویر دیده‌نشده از دیدار‌های رهبر انقلاب با خانواده‌های معظم شهیدان
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر رهبر انقلاب، تصاویر دیده‌نشده از دیدار‌های خانواده شهیدان با ایشان را منتشر کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۳:۵۹
موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان موافقت کردند.
۱۳۹۸/۱۲/۲۶ - ۱۲:۴۹
حاج چنگیز نارویی سرطایفه نارویی به اقدام مقتدرانه وزارت اطلاعات در پی ضربه به تیم تروریستی وابسته به گروهک تروریستی جیش الظلم پیامی صادر نمود
سر طایفه نارویی گفت: راه طایفه از اینگونه گروهک و افراد خود فروخته،وطن فروش و خائن همیشه جدا بوده و خواهد بود.
۱۳۹۹/۱/۵ - ۱۳:۰۲
شیوع گسترده کرونا در جهان/ مقامات بین‌المللی خطاب به مردم: لطفا در خانه بمانید!
آخرین آمار و اطلاعات مربوط به ویروس کرونا در جهان را در این گزارش دنبال کنید.
۱۳۹۹/۱/۱۴ - ۱۴:۲۰
تحرکات نظامی آمریکا را به دقت رصد می کنیم
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: کوچک ترین چشمداشت به امنیت ایران با شدیدترین واکنش ما روبرو خواهد شد.
۱۳۹۹/۱/۱۴ - ۱۴:۲۳
مبارزه با فقر مثل مبارزه با کروناست/ ممکن است کرونا تا پایان سال با ما باشد
رئیس جمهور گفت: در روز یکشنبه در مورد فعالیت کسب و کارها بعد از بیستم فروردین تصمیم‌گیری خواهد شد.
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۷:۵۸
کارگران آسیب دیده از کرونا چه کنند؟ /ثبت نام وام کرونایی آغاز شد
این روزها دولت قصد دارد با صلاحدید وزارت کار بخشی از کارگران را مورد حمایت قرار دهد!
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۸:۰۱
لحظه به لحظه با اخبار کرونا در جهان/ تاکنون ۱.۰۹۸.۷۶۲ نفر مبتلا شده‌اند
بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، تاکنون یک میلیون و ۹۸ هزار و ۷۶۲ نفر در جهان به کرونا مبتلا شده‌اند.
۱۳۹۹/۱/۱۶ - ۰۸:۰۶
سنگین‌ترین تیم حفاظتی فرانسه چگونه مقابل اطلاعات سپاه زانو زد؟
سال گذشته رسیدگی به جنجالی ترین پرونده و متهم آن «روح الله زم» بررسی شد و رسیدگی به آن همچنان ادامه دارد.
۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۰۶:۴۴
جدیدترین خبر‌ها درباره شیوع کرونا در کشور‌های مختلف/ تعداد مبتلایان در آمریکا به مرز ۴۰۰ هزار نفر رسید
با افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا در اروپا و آمریکا، تعداد افراد آلوده به این ویروس در جهان از یک میلیون و ۴۳۰ هزار نفر فراتر رفت.
۱۳۹۹/۱/۲۰ - ۰۶:۵۷
۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای حمایت اقتصادی از مردم در بحران کرونا اختصاص یافت
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از اختصاص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای حمایت اقتصادی از مردم در بحران کرونا خبر داد.
۱۳۹۹/۱/۲۵ - ۱۱:۲۵
به تمام اقدامات جهانی درباره کرونا اشراف داریم/ هدف از اعمال محدودیت ریشه‌کنی بیماری است
سخنگوی دولت گفت: ایران به تمام اقدامات جهانی که در جهت مقابله با کرونا صورت می‌گیرد، اشراف دارد.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۲:۵۹
فردا (شنبه ۶ اردیبهشت) اول رمضان است
دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان، گزارش استهلال این ماه مبارک را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۰۲
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۸۸۱۹۴ نفر افزایش یافت
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۰۵
واکنش کاربران به سالروز شکست مفتضحانه آمریکا در عملیات نظامی طبس
کاربران مطالبی را در سالروز شکست آمریکا در عملیات نظامی طبس در خاک ایران در فضای مجازی منتشر کردند.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۱۷
۳۷۲ هزار نیازمند در جنوب شرق کشور تحت پوشش طرح کمک مومنانه قرار گرفتند
در طرح کمک مومنانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت از ۳۷۲هزار نفر را در سیستان و بلوچستان برعهده گرفته است.
۱۳۹۹/۲/۵ - ۱۳:۲۴
ماموریت ماهواره نور ۱ شناسایی است/ برنامه سپاه برای دستیابی به مدارهای بالاتر/ تلاش برای پرتاب ماهواره نور۲
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه گفت: اولین ماموریت ماهواره نور ۱ شناسایی است.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۱۲:۱۸
۱۴ فرمانده جوان نیرو‌های مسلح در هشت سال دفاع مقدس + تصاویر
نکته مهم در جنگ تحمیلی، فرماندهی فرماندهان جوان بود که پوزه صدام را به خاک مالیدند.
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۱۷:۱۶
اعلام آمار شهدا و نجات تعدادی از خدمه/ اولین تصاویر از ناوچه کنارک
روابط عمومی نیروی دریایی ارتش چگونگی بروز حادثه برای یکی از شناور‌های سبک در منطقه عمومی آب‌های جاسک و چابهار را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۱۷:۲۲
اسامی شهدای ناوچه کنارک اعلام شد + فهرست و تصاویر
اسامی شهدای عالی مقام نیروی دریایی ارتش در حادثه ناوچه کنارک از سوی روابط عمومی نیروی دریایی ارتش اعلام شد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۳:۰۰
هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره فرا رسیدن موج دوم شیوع ویروس کرونا
سازمان جهانی بهداشت درباره فرا رسیدن موج دوم بیماری کووید ۱۹ در کشور‌هایی که با کاهش همه‌گیری مواجه هستند، هشدار داد.
۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۳:۰۵
شکستن کمر سران صهیونیست دور نیست
سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم در گزارشی بر عظمت و بزرگی پیروزی حزب‌الله لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی و شکست خفت‌بار ارتش صهیونیستی تاکید کرد.
۱۳۹۹/۳/۱۰ - ۱۲:۴۰
آمریکا در آستانه انقلاب ضد نژادپرستی قرار دارد
سردبیر روزنامه رای الیوم با اشاره به جنایت اخیری که علیه یک فرد سیاه‌پوست در آمریکا انجام شد، این موضوع را به ضرر دونالد ترامپ دانست.
۱۳۹۹/۳/۲۲ - ۱۲:۳۷
توضیحات معاون حقوقی وزارت خارجه درباره پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه از پیگیری جنایت آمریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۲۲ - ۱۲:۴۱
کشف بیش از دو تن مواد مخدر در درگیری مسلحانه
فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان گفت: دیشب پلیس مبارزه با مواد مخدر در شهرستان‌های سراوان و خاش، در عملیات انهدام یک باند سازمان یافته قاچاق مواد افیونی، بیش از ۲ تن موادمخدر کشف کرد.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۰۸
شلیک موفقیت آمیز نسل جدید موشک‌های کروز برد کوتاه و بلند ارتش
نیروی دریایی ارتش در تمرین رزم سطحی، موشک‌های کروز دریایی برد کوتاه و بلند تولید را در محدوده شمال اقیانوس هند و دریای عمان با موفقيت شليک کرد.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۱۳
آخرین آمار کرونا در ایران؛ تعداد مبتلایان به ۱۹۷۶۴۷ نفر رسید/ وضعیت قرمز در ۵ استان
تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افزایش یافت.
۱۳۹۹/۳/۲۹ - ۱۳:۲۰
روایت خاطره‌ای زیبا از خلبان هواپیمای ایرباس درباره حاج قاسم
کاپیتان امیر اسداللهی خلبان هواپیمای ایرباس شرکت هواپیمایی ماهان به ذکر خاطره ای درباره شهید سردار سلیمانی پرداخت.
۱۳۹۹/۴/۹ - ۱۳:۱۴
حفظ سلامت دستگاه قضا یک الزام است/ آمادگی قوه قضائیه برای پیگیری وضعیت قیمت مسکن
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی از آمادگی دستگاه قضا برای پیگیری وضعیت قیمت مسکن خبر داد.
۱۳۹۹/۴/۹ - ۱۳:۲۱
دستور جلب ۳۶ نفر از متهمان ترور سردار سلیمانی صادر شد/ اعلان قرمز اینترپل برای ترامپ
دادستان تهران از صدور دستور جلب برای ۳۶ نفر از متهمان ترور سردار حاج قاسم سلیمانی خبر داد.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۱۶:۳۲
سیروس گرجستانی درگذشت
سیروس گرجستانی بازیگر طنز سینما و تلویزیون کشورمان، امروز در سن ۷۶ سالگی درگذشت.
۱۳۹۹/۴/۱۲ - ۱۶:۴۰
کادر بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان برای
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: کادر بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان با اقدامات مجاهدانه در برابر کرونا سبب کنترل و جلوگیری از انتشار بیماری در کانون‌های مهم روستایی استان ...
۱۳۹۹/۴/۲۲ - ۱۶:۴۹
سؤال و تفحص حق مجلس است اما توهین و دشنام جایز نیست/ مجلس یازدهم از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین مجالس پس از انقلاب است
رهبر انقلاب تاکید کردند که توهین، دشنام و نسبتِ بدون علم به دولتمردان به هیچ وجه جایز نیست و برخی از این نسبت‌ها حرام شرعی است.
۱۳۹۹/۴/۲۴ - ۱۵:۰۹
اداره کشور با کمترین اتکا به نفت، قدرت نمایی ایران در جنگ اقتصادی است/ تاکید بر نظارت جدی بر قیمت‌ها
رئیس جمهور گفت: توانسته‌ایم با اتکا به اقتصاد بدون نفت کشور را اداره کنیم که این قدرت نمایی ملت ایران در جنگ اقتصادی است.
۱۳۹۹/۴/۲۴ - ۱۵:۱۴
روز‌های بسیار سختی در انتظار آمریکا و رژیم صهیونیستی است
فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: هنوز روز‌های خوشی‌های شماست روز‌های بسیار سخت و حوادث سختی پیش روی شما و رژیم صهیونیستی است.
۱۳۹۹/۴/۲۷ - ۱۵:۵۶
بزرگ‌ترین عملیات‌ زرهی، زمینی پس از جنگ جهانی دوم چگونه توسط رزمندگان ایرانی انجام شد؟
عملیات رمضان نخستین عملیات رزمندگان ایران در چهارچوب استراتژی تنبیه متجاوز بود.
۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۰۸:۱۳
بانک مرکزی یا صادرکنندگان، چه کسی مقصر افزایش قیمت دلار بود؟
کمتر از ۲۴ ساعت دیگر به پایان مهلت صادر کنندگان برای رفع تعهد ارزی خود و تزریق وجوه صادراتی آن‌ها به سامانه نیما باقی مانده است.
۱۳۹۹/۴/۳۱ - ۰۸:۱۶
جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر رهبری در سیستان دستگیر شد
سربازان گمنام امام زمان (عج) در عملیاتی موفقیت آمیز جاعل مهر و اسناد رسمی دفتر مقام معظم رهبری را در شمال سیستان و بلوچستان شناسایی و دستگیر کردند.
۱۳۹۹/۵/۳ - ۱۴:۲۹
سیاست آمریکایی؛ وقتی زورت به کشوری نرسید، مردم عادی و بی‌دفاع را بترسان!
مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیماهای مسافربری ایرانی قصه دیروز و امروز نیست.
۱۳۹۹/۵/۴ - ۱۶:۵۵
امیر سیاری به شایعات جنجالی ضدانقلاب پایان داد
امیر سیاری با حضور در مراسم رونمایی از چند طرح ضد کرونایی ارتش عملا به شایعات پیرامونش پایان داد.
۱۳۹۹/۵/۴ - ۱۷:۰۱
ملت ایران در برابر فشارها به زانو درنمی‌آیند/ اصل عزاداری محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود
روحانی گفت: مردم ایران در دو سال مقابله با تحریم و پنج ماه مقابله با ویروس کرونا نشان داده‌اند که دارای توان کافی برای ایستادگی در برابر فشارها هستند و به زانو درنمی‌آیند.
۱۳۹۹/۵/۱۱ - ۱۳:۳۱
سرکرده گروه تروریستی «تندر» دستگیر شد
سربازان گمنام امام زمان (عج) به یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا به نام «تندر» ضربه اساسی وارد کردند.
۱۳۹۹/۵/۲۰ - ۱۷:۰۸
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حجت‌الاسلام موسویان
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت حجت‌‍الاسلام سیّدعباس موسویان از متخصصان فقه اقتصادی را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۵/۲۰ - ۱۷:۱۱
سردار جباری: سپاه برای استرداد ملک جماران پیشقدم بوده است
فرمانده سپاه ولی امر گفت: احتمالاً آقای فتاح مطلع نبوده‌اند که سپاه برای استرداد زمین و سوله موصوف به ملک جماران پیشقدم بوده و از مدتی پیش با معاونین بنیاد برای واگذاری آن به توافق رسیده است.
۱۳۹۹/۵/۲۵ - ۱۵:۵۵
توقیف ۴ کشتی ایرانی در آب‌های بین المللی از اساس دروغ است/ کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را در ماه محرم رعایت نکنند مجازات می‌شوند
رئیس جمهور گفت: توقیف ۴ کشتی ایرانی در آب های بین المللی از اساس دروغ است. این دروغ به خاطر پوشاندن خفت آمریکا در شورای امنیت بود.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۴:۵۳
دادسرا‌ها مو را از ماست بکشند تا به سرمنشأهای ناامنی برسیم
رئیس قوه قضاییه گفت: در دادسرا باید با صبر و حوصله به پرونده‌ها رسیدگی کرد و مو را از ماست کشید.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۴:۵۹
مراسم بزرگداشت سرهنگ بالازاده برگزار شد
مراسم ترحیم و بزرگداشت سرهنگ خلبان صمد علی بالازاده در مسجد النبی (ص) ستاد نیروی هوایی ارتش برگزار شد.
۱۳۹۹/۵/۲۹ - ۱۵:۰۳
پیام تسلیت نماینده رهبر انقلاب در سوریه درپی درگذشت آیت الله تسخیری
نماینده رهبر انقلاب در سوریه، درگذشت آیت الله تسخیری را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۱۳
موشک نصر؛ نابود کننده شناورهای نیمه سنگین دشمن
توانمندی و ساخت موشک‌های کروز یکی از دانش‌های استراتژیک و راهبردی در نبرد‌های گوناگون است.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۱۸
۸ سال و ۸ نکته مهم رهبر انقلاب به دولتمردان
هر سال به مناسبت هفته دولت رهبر انقلاب نکاتی را به دولتمردان گوشزد کرده‌اند.
۱۳۹۹/۶/۷ - ۱۳:۲۵
یزید چگونه به هلاکت رسید؟
گروهی علت مرگ یزید را مستی بیش از حد عنوان می‌کنند و می‌گویند روزی در حالت مستی، میمون خود را بر خری وحشی سوار کرده بود و در پی او می­‎تاخت تا اینکه از اسب فرو افتاد و از دنیا رفت.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۴
پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حاج علی شمقدری
رهبر انقلاب در پیامی درگذشت مرحوم آقای حاج علی شمقدری را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۴:۵۹
وقتی یک سرباز گمنام سپاه می‌شود عضو شورای مرکزی کوموله
حضور یک پاسدار در شورای مرکزی ضدانقلاب باعث شد که سپاه به اطلاعات با ارزشی از درون تشکیلات ضدانقلاب دست یابد.
۱۳۹۹/۷/۳ - ۱۳:۳۲
گذشت زمان هرگز نخواهد توانست یاد شهیدان عزیز را از خاطر ملت ایران بزداید
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران پیامی صادر کردند.
۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۳:۴۶
واکنش مقامات دولت به حذف ترامپ
پس از انتخابات آمریکا مقامات کشور‌های مختلف از جمله ایران، واکنش‌هایی به انتخاب بایدن و شکست ترامپ داشتند.
۱۳۹۹/۸/۱۹ - ۱۳:۴۸
تقدیر سرلشکر باقری از رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با ارسال لوحی، از رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تقدیر کرد.
۱۳۹۹/۸/۲۴ - ۱۴:۰۳
محدودیت‌های جدید کرونایی از اول آذر ماه اعمال می‌شود/ اعمال مقررات با توجه به شرایط هر شهر
رئیس جمهور گفت: از شنبه هفته آینده طرح محدودیت‌های کلی در سراسر کشور اجرایی می‌شود.